بازگشت به خواندنی

بازگشت به خواندنی

داروهای گیاهی ضد افسردگی و شادی آور

آیا درمان افسردگی با گیاهان دارویی ممکن است؟ افسردگی یک اختلال روانی است که طی آن فعل و انفعالات شیمیایی مغز دستخوش تغییر شده و فرد از نظر روانی با مشکلات گسترده‌ای از جمله خلق پایین، بی لذتی، کمبود اشتها، مشکلات خواب، مشکلات تمرکز، حافظه، احساس بی معنایی در زندگی و حتی افکار مرگ و خودکشی مواجه می‌شود. برای بهبود این وضعیت امروزه درمان‌های شناخته شده‌ای وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان شناختی رفتاری و استفاده از داروهای ضد افسردگی اشاره کرد. در این میان استفاده از داروهای گیاهی می‌تواند به عنوان یک عنصر کمکی به روند بهبودی افراد کمک نماید اما هرگز نمی‌تواند جایگزین درمان‌های اصلی شود. ما در ادامه در مورد درمان افسردگی با گیاهان دارویی توضیحات بیشتری ارائه کرده‌ایم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

درمان افسردگی با گیاهان دارویی | حقیقت یا فریب؟

بسیاری از افراد امروزه ادعا می‌کنند که می‌توان افسردگی را با مصرف گیاهان دارویی یا پیروی از برخی رژیم‌های غذایی درمان کرد. برای بررسی صحت این ادعا لازم است که ابتدا در مورد اختلال افسردگی درک بهتری پیدا کرد. افسردگی نوعی اختلال روان شناختی است که با احساس غمگینی روزمره متفاوت می‌باشد.

در این اختلال فرد حداقل به مدت 2 هفته پیاپی احساس غم شدیدی می‌کند و یا نمی‌تواند از زندگی لذت ببرد. افراد مبتلا به افسردگی در کنار مشکلات خلقی مجموعه علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند که از جمله آن‌ها باید به مشکلات خواب، اشتها، اختلال در حافظه، فقدان انرژی، کاهش تمرکز، احساس بی ارزشی و افکار مرگ یا خودکشی اشاره کرد. در طی این اختلال بدن انسان از نظر شیمیایی دست خوش تغییرات خاصی می‌شود و سطح برخی انتقال دهنده‌های عصبی نظیر سروتونین و نوراپی نفرین در آن کاهش می‌یابد.

از گذشته تا به امروز درمان‌های مختلفی برای بهبود افسردگی طراحی شده‌اند که کارآیی هرکدام در تحقیقات متعدد علمی بررسی شده است. آنچه امروزه به عنوان خط اول درمان افسردگی شناخته می‌شود، روان درمانی به کمک رویکرد شناختی رفتاری است. این درمان زمانی که در ترکیب با داروهای ضد افسردگی قرار بگیرد، می‌تواند به پایدار ترین نتایج منتهی شود. در این میان استفاده از برخی گیاهان دارویی به عنوان روش‌های کمکی می‌تواند کمک کننده باشد اما به طور قطع کافی نیست و نمی‌تواند جایگزین مراجعه به روانشناس یا روان پزشک باشد.

اینفوگرافیک درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی با گیاهان دارویی | معرفی انواع گیاهان دارویی موثر در افسردگی

در روند درمان افسردگی، استفاده از رژیم غذایی که ترشح سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد، به بهبودی هرچه بهتر کمک کرده و فرایند درمان را تسریع نماید. از همین رو مصرف برخی گیاهان دارویی توصیه می‌شود. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

1- گیاه اسطوخدوس

گیاه اسطوخدوس یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی در زمینه تمدد اعصاب و بهبود شرایط خلقی است. این گیاه که در زبان انگلیسی به لاوندر معروف است، به صورت دمنوش، اسپری، لوسیون و حتی در عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف این گیاه با کاهش احساس تنش و بهبود مشکلات خواب می‌تواند در روند بهبود افسردگی در کنار داروها و روان درمانی نقش مفیدی داشته باشد.

2- درمان افسردگی با گیاهان دارویی | سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید برای بهبود بی خوابی و کاهش احساس افسردگی است. آنچه در مصرف سنبل الطیب باید حتما مورد توجه قرار بگیرد، این است که هرگز این دارو را هم زمان با داروهای خواب آور و داروهای ضد افسردگی مصرف نکنید. چرا که این گیاه می‌تواند عوارض جانبی داروها را تشدید کرده و باعث تغییراتی در هشیاری شود.

3- جنسینگ

جنسینگ یکی دیگر از رایج‌ترین گیاهان دارویی است که استفاده از آن برای بهبود افسردگی توصیه می‌شود. این دارو با بهبود وضعیت خواب، کاهش استرس و بهبود عملکرد ذهنی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. این گیاه دارویی علاوه بر اثرات مثبتی که بر سلامت روان دارد سیستم ایمنی انسان را نیز تقویت کرده و می‌تواند در بهبود مشکلاتی نظیر قند خون، مشکلات جنسی و چاقی نیز موثر باشد.

4- درمان افسردگی با گیاهان دارویی | گیاه بابونه

دمنوش بابونه یکی دیگر از گیاهانی است که می‌تواند در بهبود وضعیت روحی انسان کمک کننده باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهند مصرف این گیاه دارویی در بسیاری از موارد با رفع مشکلات خواب، بهبود وضعیت خلقی، کاهش اضطراب و ارتقای عملکرد جنسی رابطه دارد و در نتیجه می‌تواند به عنوان یک گزینه مکمل در برنامه درمان افسردگی قرار بگیرد.

5- آویشن

آویشن به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی تریپتوفان می‌تواند منبع خوبی برای ترشح بیشتر سروتونین در بدن باشد. از آنجایی که سطوح پایین سروتونین با علائم افسردگی همبستگی دارد، مصرف هرگونه دارو و مواد غذایی که بتواند این ماده را در بدن بالا ببرد در درمان مشکلات روانشناختی ناشی از افسردگی اثر گذار خواهد بود.

6- درمان افسردگی با زعفران معجزه ای جایگزین دارو

زعفران با طعم و عطرش در سفره بسیاری از ایرانیان استفاده می‌شود. اما کمتر ایرانی شاید از اثرات درمانی آن نیز خبر داشته باشد. زعفران با تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی مثل سروتونین؛ نوراپی نفرین و دوپامین می‌تواند به عنوان دارو برای درمان اختلالات افسردگی، اضطراب و حتی اختلال خواب موثر باشد. بدون آن که عوارض نامطلوب داروها را داشته باشد. شما می‌توانید از زعفران در نوشیدنی‌ها (شربت، چای، قهوه و…)، شیرینی‌ها، خورشت‌ها، کباب و یا به هر شکلی که تمایل دارید استفاده کنید و از آثار مطلوب آن بهره مند شوید.

7- درمان افسردگی با گیاهان دارویی | رزماری

رزماری یکی از گیاهانی است که برگ‌های آن به عنوان یک ادویه برای طعم دادن به مواد غذایی نظیر گوشت یا سیب زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده منظم از این ماده می‌تواند اثرات ضد افسردگی داشته باشد و در بهبود خلق و خو اثر مثبتی بگذارد.

سوالات متداول

– آیا گیاهان دارویی می توانند از بروز افسردگی پیشگیری کنند؟

افسردگی یک وضعیت روان شناختی است که علاوه بر تغییرات شیمیایی بدن تحت تاثیر عوامل محیطی و سطح توانمندی های روانی انسان قرار دارد. در نتیجه برای پیشگیری از این مشکل لازم است مهارت‌های زندگی خود را بهبود ببخشید و تلاش کنید به کمک تکنیک‌های روانشناختی مقاومت روانی خود را بالا ببرید. از همین رو استفاده از گیاهان دارویی در این مسیر می‌تواند سهم اندکی داشته باشد و آنچه بیش از هرچیز اهمیت دارد میزان تلاش شما برای افزایش تاب آوری‌تان است.