مهارت های ارتباطی

کراش یعنی چه

کراش داشتن یعنی چه؟ نشانه‌های کراش داشتن روی کسی

آیا تا به‌حال خود را در حال خیالپردازی بابت رابطه با شخصی دیده‌اید؟ یا انتظار روزهایی را کشیده‌اید که بتوانید لحظاتی را در کنار آن فرد بگذرانید؟ مثلاً، لحظه‌شماری کنید برای دیدن یک همکار، یک دوست و یا فردی که اصلاً رابطه خاصی با او ندارید، اما به‌شدت احساس می‌کنید که شما را به خود جذب می‌کند. شما می‌دانید که نباید این فرد را به اندازه خود دوست داشته باشید و می‌دانید که با این گرایش ممکن است احساسات متقابلی را دریافت نکنید، اما هنوز هم آن امید پنهانی کوچک را دارید که فرد مورد علاقه‌تان نیز همین احساس را در مورد شما داشته باشد. اگر ساده بگوییم، شما روی آن فرد کراش دارید! لطفاً قبل از آنکه شروع به آسیب‌زدن خودتان کنید، نفس بکشید و یک قدم عقب بروید.

اولین نکته این است که بدانید جذابیت جنسی و عاشقانه اغلب پاسخ‌های فیزیولوژیکی پایه و اساسی به محرک‌ها و افراد جذاب هستند. بنابراین وقتی می‌فهمید که روی کسی کراش دارید، نباید به خودتان سخت بگیرید که چرا این اتفاق افتاده است. ما آگاهانه به مغز خود نمی‌گوییم که روی افراد خاص کراش ایجاد کند. مغز به‌طور ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهد.

مانند دیدن یک شیرینی خوشمزه و راه افتادن آب از دهانمان، شما نمی‌توانید مانع این واکنش طبیعی شوید. گرچه این تمایل و اتفاق ممکن است به‌صورت غریزی رخ دهد اما کنترل نوع عمل شما درباره‌اش کاملاً خودآگاه می‌باشد. همانطورکه نیازی نیست برای یافتن یک فرد جذاب خودتان را اذیت کنید، نیازی هم نیست با پیدا کردن یک نفر کنترل عملتان را از دست دهید.

کارهای مغز گاهی خنده‌دار است. زمانی که می‌خواهید در مورد موضوعی فکر نکنید، بیشتر در ذهن شما خودنمایی می‌کند. به‌همین دلیل است که موارد ممنوعه برای انسان همیشه جذاب هستند و کنجکاویمان را برمی‌انگیزند. مطالعات نشان داده‌اند افرادی‌که سعی در کاهش کالری دارند، به غذاهای پرکالری که از آنها اجتناب می‌کنند، بیشتر فکر می‌کنند.

چرا باید ترمز افکار را گرفت؟

به‌یاد داشته باشید در بیشتر مواقع، قرار گرفتن در معرض ارتباط با محرک (کراشتان) از جذابیتش برای شما کم می‌کند. تازگی رابطه از بین می‌رود و شما می‌توانید نقاط ضعف کراشتان را ببینید. نقاط ضعفی که در مراحل اولیه «نامرئی» بودند و از جذابیت فرد برای شما می‌کاهد.

چرا ما به آدم اشتباه جذب می‌شویم؟ کراش داشتن روی فرد غلط

کراش ممکن است روی افرادی صورت پذیرد که دسترسی به آنها سخت است و از دور بسیار جذابند؛ مانند سلبریتی‌ها. اگر متوجه شدید افرادی بیشتر مورد توجه شما قرار می‌گیرند که بیش از حد غیرقابل دسترس هستند، ابتدا از خود بپرسید که آیا با برقراری رابطه مشکل دارید؟ آیا از فوبیای خاصی برای ارتباط با فرد دیگر برخوردار هستید؟ و چرا افرادی را انتخاب می‌کنید که هرگز به‌عنوان شریک زندگی قابل دستیابی نیستند؟ اگر از تعهد می‌ترسید، بهتر است نگذارید روی هر فردی کراش کنید. ممکن است شما به نوع خاصی از افراد کراش داشته باشید.

افرادی مانند انواع پدرها یا شوهر دوستانتان و گرچه خودتان نیز متوجه بیمارگونه بودن این تمایلتان باشید، اما شاید دلیل این نوع تمایل ریشه در کودکی‌هایتان داشته باشد که شما از آن زمان به‌دنبال چنین تیپ افرادی هستید. شاید شما مردی هستید که روی دوستانی که به تازگی مادر شده‌اند کراش دارید. این موضوع می‌تواند به دلایل گوناگونی مرتبط باشد. مثلاً به علاقه شما برای داشتن یک خانواده و فرزند. توجه به دلایل ناخودآگاه نوع کراش‌هایی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است.

گاهی اوقات، افرادی‌که برای ما جذاب به‌نظر می‌رسند، کسانی هستند دارای خصوصیاتی که در واقع دوست داریم خودمان داشته باشیم. ممکن است شما همیشه مجذوب افراد قاطع اما دلسوز هستید. دلیل ناخودآگاه می‌تواند این باشد که، شاید همیشه آرزو داشته‌اید کاش می‌توانستید در زندگیتان قاطعیت بیشتری داشته باشید یا نسبت به دیگران کمی مهربان باشید. این دلیل توضیح می‌دهد که چرا افرادی با این ویژگی‌ها، کسانی هستند که ناخودآگاه توجه شما را به‌خود جلب می‌کنند.

اگر فقط به دنبال «پسر بد» یا «دختر بد» می‌افتید، حتی اگر در سی سالگی باشید، شاید سلسله سرکشی شما از دوران نوجوانی روند خود را ادامه داده باشد و شما هنوز آرزو دارید که مانند یک فرد آزاد و طغیانگر عمل کنید.

درباره کسی که روی او کراش دارید، با شخص مناسبی مشورت کنید

با اشتراک‌گذاری رازتان با شخصی اشتباه یا به‌روشی که می‌تواند باعث تخریب شروع رابطه شود، روابط موجود را به‌خطر نیندازید. اینکه به دوست صمیمی‌تان بگویید روی دوست خواهرتان کراش دارید ممکن است امری عادی باشد. اما ممکن است گفتن موضوع به خواهرتان کار عاقلانه‌ای نباشد. اگر با یک دوست صحبت کنید، ممکن است این مسئله در ذهنتان کنترل شود. اما اگر این کراش به وسواس ذهنی تبدیل شده باشد و زندگی عادیتان را مختل کرده باشد، صحبت با یک درمانگر برای کنترل شرایط به شما کمک خواهد کرد. غالباً، صحبت‌کردن در مورد چیزی، عمل در مورد آن‌را بسیار راحت‌تر می‌کند و اغلب این صحبت‌کردن سبب رفع نیازمان می‌شود.

غالباً، نیاز ما به فردی به‌نام درمانگر به‌عنوان یک غریبه‌ی ایمن، این است که به حرف دلمان گوش کند و برای ادامه‌ی راه، راهنمایی‌مان کند. وقتی احساس می‌کنیم درگیر مسئله‌ای هستیم، چه آن مساله حل شده باشد و چه همچنان درگیر موضوع باشیم، حل کردن آن می‌تواند به حل تعارضات و درگیری‌های عاطفی ما کمک کند و برای ما تجربه‌ای ارزشمند حساب شود.

آیا باید همیشه ریسک کنید و به دنبال افراد عجیب و غریب برای کراش باشید؟

اگر در واقع هیچ قانونی برای جلوگیری از برقراری رابطه وجود ندارد (مانند قوانین محل کار که روابط عاطفی برقرار کردن در محیط کار را ممنوع می‌کند)، هنوز باید در مورد عواقب احساسی شروع رابطه با کراشتان فکر کنید. مثلاً اگر کراشتان همکار باشد و این رابطه بد به پایان برسد، آیا می‌توانید برای جلوگیری از عواقب عاطفی و شخصی، شغل جدیدی را در نظر بگیرید؟ اگر با دوست سابق خود رابطه برقرار کنید، آیا روابط ترمیم نیافته‌ی قبل می‌توانند دوام بیاورند؟

هیچ رابطه‌ای در حباب اتفاق نمی‌افتد. گاهی اوقات با از بین رفتن ماهیت رازگونه‌ی کراش شما بر روی یک نفر و در حالت پیشرفته‌تر با شروع رابطه، ممکن است توقعات شما از ایده‌آل‌های ذهنیتان برآورده نشود و هیجان شما برای بودن با کراشتان از بین رود. به آن شیرینی جذاب فکر کنید: آن را هوس می‌کنید و آرزوی داشتنش را دارید. اما پس از بلعیدن آخرین لقمه، از این که به وسوسه افتاده بودید پشیمان هستید و تصور می‌کنید برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام دهید. تسلیم شدن در برابر خواست کراشتان به هر قیمتی را، کنترل کنید و فکر شده عمل کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. من رو بیلی آیلیش کراش دارم😅 هانده ارچل رو هم دوست دارم ولی حیف بیلی ایلومیناتیه و حیف هانده ارچل خیلی بدن نمایی میکنه ولی در کل با اینکه بیلی ایلومیناتیه عاشقشم🙂

  1. علی جان. یکی از مهمترین موارد در کراش اینه که بتوانید به فرد برسید. نه انکه صرفا از طریق فضای مجازی فقط روی ان فرد فوکوس کنید و همیشه ارزوتون باشه بهش برسید ولی در واقعیت هیچ وقت این امر امکان پذیر نخواهد بود. پس روی کراش خودت دقت بیشتری کن.

 2. بنظرم من توی ذهنم یه جای خالی دارم که فکر کنم عاشق شخصی هستم و اگر اینطور فکر نکنم یه حسی تو مایه های افسردگی میگیرم.یه پسرفامیلمون هست که از خیلی وقته روش کراش داشتم تا دوسال پیش خیلی دوسش داشتم ولی این دوسال اخیر رو کسایه دیگه هم کراش زدم که فهمیدم حسم به اون پسر واقعا قوی نیست ولی یجورایی عادت کردم به اون فکر کنم.عادت کردم دوسش داشته باشم.عادت کردم دلم براش تنگ بشه و در همین حال میدونم حسم اصلا واقعی نیست چون تا یکی دونفر دیگه میبینم درمورد اونا فکر میکنم و وقتی حسم از اونا کم شد دوباره برمیگردم به پسر فامیلمون
  انگار وسواس فکری دارم که حتما به ی نفری فکر کنم.که حتا یکی تو ذهنم باشه و من واقعا اینطوری خوشم نمیاد

 3. کامنت پایینی کی. گفته بیلی ایلوعه
  خیلیم عادی
  من روی داداش بیلی یه کراش خیلی بد زدم که خودم باور نمیکنم
  وقتی عکساشو میبینم یهو گریم میگیره ونمیتونم جلوی احساساتمو بگیرم چیکار کنم

 4. من روی جانی دپ کراش دارم فقط من اخلاق و قیافه و … رو دوست دارم سعی بر این ندارم که حتما ببینمش چون میدونم غیر ممکنه اما خب دله دیگه دوستش داره❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن