سلامت و بهداشت

تراجنسیتی به چه معنی است؟

تراجنسیتی به چه معنی است؟

تراجنسی یا ترنس جندر اصطلاحی است که افرادی را توصیف می‌کند که هویت یا بیان جنسیتی آنها با جنسیتی که در بدو تولد نسبت داده‌اند، مطابقت ندارد. به‌عنوان مثال، ممکن است یک فرد تراجنسیتی با وجود متولد شدن با دستگاه تناسلی مرد به‌عنوان یک زن شناخته شود.

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۱ موسسه ویلیامز در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، تقریباً ۷۰۰۰۰۰ بزرگسال در ایالات متحده خود را تراجنسیتی می‌دانند. به گفته مرکز ملی برابری تراجنسیتی (NCTE) تراجنسیتی بودن برای افراد مختلف معناهای متفاوتی دارد.

حس درونی فرد از مرد، زن یا چیز دیگری بودن، هویت جنسیتی اوست. برای افراد سیسجندر یا غیر تراجنسیتی، هویت جنسیتی آنها با جنسیت آنها در بدو تولد مطابقت دارد. برای افراد تراجنسیتی این دو با هم مطابقت ندارند.

امروزه شاهد افرادی نیز هستیم که معتقدند هویت جنسی آنها شامل هر دو جنسیت می‌شود. بر اساس کمپین حقوق بشر و سازمان حمایت از LGBTQ، افرادی که خود را مرد و زن می‌دانند، نه مرد و نه زن به‌تنهایی در دسته جدید قرار می‌گیرند به نام جندرکوئیر. (LGBTQ به جامعه افراد همجنسگرا، دوجنسگرایان، تراجنسیتی‌ها و کوئرها اشاره دارد) نحوه ارتباط فرد با هویت جنسیتی خود، از طریق لباس، رفتار، صدا یا خصوصیات بدن بیان جنسیتی وی است. بیان جنسیتی فرد ممکن است مطابق با انتظارات جامعه از مردانگی یا زنانگی نباشد. اصطلاح «عدم انطباق جنسیت» به افرادی گفته می‌شود که بیان جنسیتی آنها با انتظارات متعارف از مردانگی یا زنانگی متفاوت است. همزمان با اینکه افراد تراجنسیتی یا ترنس جندر بیشتر داستان‌های زندگی خود را از طریق رسانه‌ها به اشتراک می‌گذارند، درک عمومی از هویت و بیان جنسیتی در حال پیشرفت است.

تفاوت هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی

هویت جنسی و جنسیت دو مفهوم متفاوت هستند. جنسیت شخص به وضعیت بیولوژیکی او به‌عنوان مرد یا زن اشاره دارد. براساس تعریف انجمن روانشناسی آمریکا (APA) تعیین جنسیت فرد اساساً به ویژگی‌های مختلف جسمی از جمله کروموزوم‌ها، آناتومی دستگاه تولیدمثل و هورمون‌های جنسی بستگی دارد. از طرف دیگر، هویت جنسی یک ساختار اجتماعی است که با رفتارها، نقش‌ها و فعالیت‌های مورد انتظار به‌طور معمول در ارتباط با جنسیت‌های مختلف سروکار دارد. نقش‌های جنسیتی که در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است بر نحوه رفتار و احساس مردم در مورد خود تأثیر می‌گذارد. گرایش جنسی نیز با هویت جنسی متفاوت است. گرایش جنسی عبارت است از جذابیت جسمی، عاطفی یا عاشقانه فرد نسبت به شخص دیگر، در حالی‌که هویت جنسی مربوط به احساس خود شخص است.

افراد تراجنسیتی ممکن است دگرجنسگرا، همجنسگرا یا بایسکشوال باشند. مثلاً فرد متولد شده با دستگاه تناسلی مرد ممکن است با عمل جراحی، به جنسیت زن تغییر کند. اما همچنان تمایل داشته باشد تا با خانم‌ها ارتباط برقرار کند. در این حالت، فرد ممکن است خود را لزبین معرفی کند، حتی اگر با دستگاه تناسلی مردانه متولد شده باشد.

 عمل ترنس چیست؟

تلاش برای تغییر هویت جنسیتی فرد، موفقیت زیادی نسبت به تغییر جنسیت فرد ندارد. به‌عبارت دیگر، نمی‌توان هویت جنسی را تغییر داد. اگر مردی با احساس زنانه به دنیا بیاید، نمی‌توان انتظار داشت در قالب یک مرد به زندگی عادی‌اش ادامه دهد. بنابراین برخی افراد با استفاده از هورمون‌ها و جراحی، تلاش می‌کنند جنسیت خود را با هویت جنسی خود هماهنگ کنند.

با این وجود، برخی از تراجنسیتی‌ها توانایی پرداخت هزینه‌های درمانی پزشکی را ندارند یا تمایلی به پیگیری جراحی ندارند. دکتر جوشوا صافر، مدیر پزشکی مرکز طب و جراحی ترنس جندر می‌گوید: به اصطلاح «جراحی تغییر جنسیت» (که بیشتر توسط متخصصان پزشکی و افراد تراجنسیتی جراحی تأیید جنسیت نیز نامیده می‌شود) معمولاً به جراحی تناسلی تراجنسی اشاره دارد. جراحی دستگاه تناسلی معمولاً مختص افراد بالای ۱۸ سال است. و اگر این همان چیزی باشد که مورد تایید پزشکی است، این افراد تحت درمان با هورمون قرار می‌گیرند. همچنین حداقل یک سال در نقش‌های جنسیتی متناسب با هویت جنسیتی خود زندگی می‌کنند. نامزدهای جراحی، توسط یک تیم پزشکی بررسی می‌شوند و فاکتورهای سلامت روان و سلامت جسمی برای آنها در تعیین بهترین استراتژی درمانی و جراحی، انتخاب می‌شود.

تغییر صدا به‌گونه‌ای که با هویت جنسیتی مطابقت بیشتری داشته باشد نیز می‌تواند برای کسانی‌که در حال انتقال هویت جنسی هستند مهم باشد. دکتر لیا هلو، آسیب‌شناس گفتاری که خدمات صوتی و ارتباطی فراجنسیتی دانشگاه صدای دانشگاه پیتسبورگ می‌گوید: «شاید روزی بتوانیم جهانی را تصور کنیم که یک فرد تراجنسیتی احساس کند نیازی به تغییر صدا یا گفتار خود ندارد. یعنی در جهانی زندگی کند که مردم او را به هر جنسیتی که ادعا کند و بدون در نظر گرفتن صدایش، به این افراد احترام می‌گذارند.» او می‌گوید: «با این وجود و در غیاب چنین مقبولیت بنیادی و جهانی، بسیاری از افراد ترنس احساس می‌کنند که سبک ارتباطی آنها از اولویت‌های اصلی برای سازگاری خود بیرونی آنها با درونشان است.»

تغییر اسم در افراد ترنس جندر

پس از انتقال، افراد تراجنسیتی اغلب نام خود را تغییر می‌دهند. تغییر به نامی که با جنسیت آنها مطابقت داشته باشد یا به اسمی خنثی. یک گام اساسی در انتقال، تغییر اسناد حقوقی، از جمله گواهینامه رانندگی، کارت‌های تأمین اجتماعی، گذرنامه و کارت‌های اعتباری است. آنها اغلب مجبورند برای صدور دستور تغییر به دادگاه مراجعه کنند که پروسه‌ای گران و وقت‌گیر است.

فراخواندن افرادی که با نام قبلی خود تغییر نام داده‌اند، بی‌ادبانه تلقی می‌شود. بیشتر افراد تراجنسی ترجیح می‌دهند با ضمیری متناظر با جنسیتی که با آن مشخص می‌شوند، شناخته شوند. مثلاً اگر او در زندگی جدیدش هویت جنسی یک زن را انتخاب کرده، باید از ضمائر مناسب زنانه برای خطاب کردنش استفاده شود.

تبعیض نسبت به افراد ترنس جندر

تراجنسیتی بودن اختلال روانی نیست و با درمان نمی‌توان آن را «معالجه» کرد. افراد تراجنسیتی قطعاً رابطه دوگانه بین جنسیت اختصاص داده شده و احساس درونی نسبت به آنچه‌که هستند را تجربه می‌کنند. متخصصان پزشکی از این قطع ارتباط به‌عنوان بی‌نظمی جنسیتی یاد می‌کنند. زیرا می‌تواند باعث درد و پریشانی در زندگی افراد تراجنسیتی شود. انجمن روانپزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد در نسخه جدید از کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی (DSM-5) اصطلاح «اختلال هویت جنسیتی» با اصطلاح خنثی‌تر «اختلال جنسی» جایگزین می‌شود.

تحقیقات نشان داده است افراد تراجنسیتی در معرض خطر شدید تجربه تعصب و مشکلات روحی-روانی قرار دارند. نظرسنجی ملی تبعیض جنسیتی سال ۲۰۱۴ نشان داد ۶۰ درصد ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی-درمانی مانند روانشناسان، از درمان افراد تراجنسی خودداری‌می‌کنند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داد ۶۴ تا ۶۵ درصد افراد تراجنسی موردنظر از خشونت فیزیکی یا جنسی در محل کار و ۶۳ تا ۷۸ درصد آنها از خشونت فیزیکی یا جنسی در مدرسه گزارش داده‌اند. افراد تراجنسیتی اغلب حتی هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی هم با تبعیض روبرو می‌شوند.

نظرسنجی در سال ۲۰۱۶ توسط CBS و نیویورک تایمز در آمریکا صورت گرفت. ۴۶ درصد پاسخ‌دهندگان گفتند کسانی‌که تغییرات جنسیتی داشته‌اند یا جندر کوئیرند، باید از حمام اختصاصی با جنسیت تولدشان استفاده کنند. در حالی‌که ۴۱ درصد گفتند چنین افرادی باید بتوانند از حمام متناسب با هویتشان استفاده کنند. در ماه مه ۲۰۱۶، بخش‌های آموزش و دادگستری ایالات‌متحده وارد عمل شدند. آنها به مدارس توصیه کردند به دانش‌آموزان تراجنسیتی اجازه دهند از حمام و رختکن متناسب با هویت جنسیتی‌شان استفاده کنند. در پاسخ، چندین ایالت درگیر پرونده قضایی شدند و اظهار داشتند دولت فدرال از اختیارات خود فراتر رفته است. به‌دلیل تبعیض و سایر عوامل، میزان خودکشی در بین تراجنسی‌ها زیاد است. مرکز منابع پیشگیری از خودکشی گزارش می‌دهد بیش از ۸۳ درصد افراد تراجنسی به خودکشی فکر کرده‌اند و ۵۴ درصد نیز اقدام به خودکشی داشته‌اند.

نکات مربوط به والدین

والدینی که فکر می‌کنند فرزندانشان ممکن است تراجنسیتی باشند، باید از متخصصان کمک بگیرند. تشخیص هویت جنسی کودکان می‌تواند یک چالش باشد و باید با ارزیابی دقیق توسط متخصصین آگاه انجام شود. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از کودکان هویت جنسیتی خود را زیر سوال می‌برند. والدین باید به احساسات کودک احترام بگذارند و متوجه‌باشند تا زمان شروع بلوغ کودک، هیچ مداخله پزشکی وجود نخواهد داشت. حتی در هنگام بلوغ نیز درمان‌های اولیه پزشکی قابل برگشت هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. خداروشکر تو ایران کار ترنسا به خودکشی نمیرسه قبل از اینکه همه بفهمنن، ننه بابات با داس ذبحت میکنن

  2. سلام خسته نباشید من از بچگیم وقتی ۹ سالم بود عاشق دختر شدم و وقتی بهش فکر میکرم همیشه خودمو مرد میدیدم و تو لباس دامادی و کلا هویتم همیشه تو ذهنم مرد بوده اسباب بازی های مورد علاقم ماشین شمشیر هلیکوپتر تو بازی ها هم و تو نمایش ها همیشه نقش مرد داشتم این چیزا بود یکم که بزرگ تر شدم حدود ۱۲ گرایش جنسیم خیلی به دختر زیاد شد و خیلی همیشه خودمو سرکوب و تحقیر میکردم همیشه اگه تصوری از رابطه داشتم من توش مرد بودم کلا دخترارو درک نمیکنم و همیشه باهاشون متفاوت بودم رابطه دوستانم با پسرا خیلی خوبه و جلو اونا راحت ترم جلوی دخترا خیلی موذبم حالا بزرگ ترم و الان ۱۷ سالمه و خیلی احساس تنفر به بدنم دارم اصلا خودمو جزو زنا نمیدونم و کسی اگه منو به اسم اصلیم صدا برنه با حتی بهم بگه من دخترم خیلی عصبانی و ناراهت میشم موهام همیشه تراشیدس و هیچوقت نمیزارم بلند شه لباسام همه مردانه و صدام بمه قیافمم شبی زنا نیست رفتارام حرف زدنم موهای دست و پام رو‌ دوست ندارم بزنم و هرچی بیشتر ویژگی مردونه داشته باشم اعتماد به نفسم بیشتره وقتی جلوم از ازدواج با پسر بگن خیلی خیلی عصبانی میشم و همیشه تند رفتار میکنم اصلا نمیتونم پسر رو شریک زندگیم بدونم چون از نظر من پسرا همجنس منن کلا هیچ چیم شبی زنا نیست فقط بدنم زنه و این ۶ ماه اخیر خیلی با خانوادم مشکل خوردم همش زورم میکنن که ظریف باشم موهامو بلند کنم شال و مانتو بپوشم در غیر این صورت نمیزارن بیام بیرون ولی وقتی تیپ دخترونه میزنم گریه میکنم و تمام اعتماد به نفسم از دست میدم تمام شب تا صب به این که اینده من قراره چی بشه فکر میکنم و گریه میکنم بعضی وقتا هم میخوام خودکشی کنم هرچی به خانوادم میگم میگن اینا چرت و پرته و خوشی زیاد اینطوری شدی و تهش به دعوا های ناجور و تنببه ختم میشه خواهش میکنم کمکم کنید من ترنس مرد هستم یا نه؟

    1. سلام عزیزم. با چندتا جمله واقعا نمیتوانیم بهتون کمک کنیم. قطعا باید از جزییات بیشتر در مورد شما و خانواده و نیز تصمیم و اهداف شما اگاه شویم تا بهتون راهکار نشان بدهیم. برای دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن