پسرونهسلامت و بهداشت

علت مایع منی غلیظ و یا آبکی چیست؟

علت مایع منی غلیظ و یا آبکی چیست؟

علت مایع منی غلیظ و یا آبکی می تواند به برخی بیماری های پروستات و وزیکول های منی مربوط شود. به طور کلی، قوام منی در افراد مختلف، متفاوت است. همچنین می تواند با گذشت زمان یا حتی از یک انزال به دیگری تغییر یابد.

مني غليظ هميشه نگران کننده نيست، خصوصاً اگر اين این وضعیت به ندرت رخ دهد با این حال، اگر مایع منی در اکثر مواقع غلیظ باشد، می تواند نشان دهنده مشکلی در پروستات یا وزیکول های منی باشد.

به مایع منی بسیار غلیظ هایپروسکوزیته منی گفته می شود. در این وضعیت اسپرم نمی تواند به راحتی حرکت کند و ممکن است اسپرم کمتری وجود داشته باشد.

مایع منی چه زمان غلیظ محسوب می شود؟

تشخیص مایع منی غلیظ و غیر طبیعی در مردان سخت و مشکل است؛ اما به طور کلی مایع منی سالم دقیقاً پس از انزال غلیظ و سفت می شود. فقط یک آزمایش تجزیه و تحلیل منی که شامل تست ویسکوزیته است می تواند به طور قطعی غیر طبیعی بودن مایع منی را مشخص و تایید کند.

مردان بهتر است در صورت بروز علائم زیر برای تشخیص علت غلظت مایع منی به پزشک مراجعه کنند:

 • مایع منی بسیار غلیظ تر از حد معمول
 • مایع منی بسیار جامد یا تکه تکه بیرون می آید.
 • مایع منی به جای قطره ای به صورت رشته های غلیظ ترشح می شود.

علت مایع منی غلیظ چیست؟

طبق بررسی های صورت گرفته حدود ۱۲-۲۹٪ مردان دارای مایع منی هستند که از نظر بالینی ممکن است غلیظ در نظر گرفته شود. برخی از شایع ترین علت مایع منی غلیظ عبارتند از:

انزال دیر به دیر. انزال بعد از مدت زمان طولانی ممکن است منجر به افزایش غلظت و مقدار کل منی شود. مردانی که در مورد غلیظ بودن مایع منی خود نگران هستند باید هر چند روز یکبار انزال داشته باشند.

کمبود آب بدن. کمبود آب در بدن می تواند باعث غلیظ تر شدن مایع منی در مردان شود. مردانی که نگران غلیظ بودن مایع منی خود هستند برای پیشگیری و کنترل وضعیت خود بهتر است آب بیشتری بنوشند.

عفونت. لكوسيتوسپرمي بيماري است كه با انزال همراه با تعداد زيادي گلبول سفيد مشخص مي شود. لكوسيتوسپرمي می تواند قدرت باروری یک مرد را کاهش دهد. این بیماری می تواند بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد و یا در صورت ابتلای فرد به عفونت، مانند عفونت در دستگاه ادراری یا عفونت منتقله از راه مقاربتی (STI) ایجاد شود.

استرس اکسیداتیو همچنین ممکن است باعث لکوسیتوسپرمیا شود. با گذشت زمان، به ویژه با افزایش سن، رادیکال های آزاد و گونه های واکنش اکسیژن ممکن است در دستگاه تناسلی جمع شوند. در این شرایط سلول های سفید خون در دستگاه تولید مثل تجمع کرده و منجر به بروز التهاب در بدن می شوند. معمولاً پزشک با استفاده از آنتی بیوتیک، لکوسیتوسپرمیا را درمان می کند.

 مشکلات در پروستات یا وزیکولهای منی

منی از اسپرم های بیضه، مایع منی و مقدار کمی مایعات پروستات تشکیل می شود. سپس از طریق مجاری انزال عبور کرده و به مجرای ادرار منتقل و در آنجا انزال می شود. مشکلات مربوط به عملکرد پروستات یا وزیکولهای منی ممکن است باعث غلیظ شدن غیرطبیعی مایع منی شود.

در برخی شرایط خاص، غلیظ شدن مایع منی می تواند نشان دهنده یک مشکل در وزیکول های منی باشد. برخی از افراد ممکن است در این شرایط علائم دیگری از مشکلات پروستات مانند انزال دردناک، درد هنگام ادرار یا تکرر ادرار را تجربه کنند.

علت مایع منی آبکی چیست؟

 منی آبکی می تواند به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعریف تعداد کم اسپرم و یا اولیگواسپرم، به عنوان تولید کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی توصیف می کند. داشتن تعداد کم اسپرم می تواند بارداری را برای فرد دشوارتر کند اما لزوماً به معنای ناباروری فرد نیست. همیشه داشتن تعداد کم اسپرم دلیل مشخصی ندارد. با این حال، برخی از شرایط ژنتیکی مانند سندرم کلاینفلتر می تواند بر تعداد اسپرم افراد تأثیر بگذارد.

دلایل دیگر کاهش تعداد اسپرم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت ها
 • داروهای خاص
 • مصرف دخانیات
 • اضافه وزن بدن
 • استفاده مواد مخدر
 • مصرف بیش از حد الکل
 • اختلالات هورمونی، مانند پرکاری تیروئید و هیپوگنادیسم
 • قرار گرفتن در معرض اشعه یا سموم، مانند مواد شیمیایی صنعتی، علف کش ها و سرب
 • واریکوسل به التهاب رگهایی گفته می شود که از بیضه ها به کیسه بیضه منتقل می شوند. واریکوسل ممکن است علائمی ایجاد نکند، اما می تواند باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم در برخی از افراد شود. واریکوسل ها می توانند در یک یا هر دو طرف ایجاد شوند. واریکوسل بسیار رایج است. براساس بنیاد مراقبت از ارولوژی، واریکوسل حدود ۱۵٪ از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد و حدود ۴۰٪ از مردان آزمایش شده برای مشکلات باروری، این بیماری را دارند. گفته می شود، در حدود ۸۰٪ از افراد مبتلا به واریکوسل هیچ مشکلی در باروری ندارند.

  انزال مکرر و مایع منی آبکی

  انزال مکرر ممکن است منجر به آبکی شدن مایع منی شود. اگر فردی روزانه چندین بار خودارضایی کند یا فعالیت جنسی انجام دهد، ممکن است بدن او زمان کافی برای تولید همان حجم یا کیفیت مایع منی نداشته باشد.

   انزال عقب مانده و مایع منی آبکی

  در طی انزال، منی از مجرای ادرار عبور می کند و از آلت تناسلی خارج می شود. با این حال، اختلال در عملکرد اسفنکتر مثانه ها می تواند باعث شرایطی به نام انزال رتروگراد شود که در این شرایط مایع منی به عقب به داخل مثانه برمی گردد. افرادی که دچار انزال برگشتی هستند ممکن است منی کمتری تولید کنند که آبکی به نظر می رسد.

  کمبود روی و مایع منی آبکی

  روی یک ماده مغذی مهم است که از بسیاری از عملکردهای ضروری بدن مانند سنتز DNA، مقابله با عفونت ها، ترمیم زخم و تولید مثل پشتیبانی می کند.

  روی همچنین در تولید اسپرم سالم نقش دارد. کمبود روی ممکن است به کیفیت پایین اسپرم و ناباروری منجر شود؛ اما از طرفی هم مقدار زیاد روی نیز می تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد. بدن نمی تواند روی تولید یا ذخیره کند، به این معنی که افراد فقط می توانند روی را از غذاهایی که می خورند دریافت کنند. برخی از منابع غذایی روی، عبارتند از:

  • لوبیا
  • صدف خوراکی
  • گوشت قرمز، مرغ و صدف
  • آجیل، دانه ها و غلات کامل
  • ماست و سایر محصولات لبنی

آیا منی آبکی می تواند روی باروری تأثیر بگذارد؟

منی آبکی اغلب موقتی است و احتمالا به خودی خود برطرف می شود. منی مایع آبکی گاهی اوقات می تواند تعداد اسپرم کم یا بیماری دیگری را نشان دهد که ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد. داشتن تعداد کم اسپرم لزوما به معنای ناباروری فرد نیست، اما می تواند باروری را دشوارتر کند. مایع منی آبکی همچنین می تواند به دلیل عوامل سبک زندگی، کمبود مواد مغذی یا بیماری پزشکی زمینه ای باشد.

طبق گفته انستیتوی ملی سلامت کودک و رشد انسانی، بیشتر مشکلات باروری مردان به دلیل مسائل موثر بر نحوه کار بیضه ها رخ می دهد.

تغییر رنگ مایع منی نشان دهنده چیست؟

تغییر رنگ منی گاهی می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. منی صورتی، قرمز یا قهوه ای ممکن است حاوی خون ناشی از التهاب پروستات یا وزیکول های منی باشد.

سایر دلایل خون در منی، عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • عفونتهای مقاربتی
 • عفونت پروستات
 • سرطان پروستات، بیضه ها یا مجرای ادرار

منی زرد ممکن است حاوی ادرار یا مقدار بیش از حد گلبول سفید باشد. مورد دوم در شرایطی به نام لکوسیتوسپرمیا رخ می دهد. منی سبز می تواند نشان دهنده عفونت پروستات یا سایر اندام های تولید مثل باشد.

برای تشخیص علت آبکی بودن یا تغییر رنگ منی، پزشک از فرد در مورد علائم، سابقه پزشکی و عادت های زندگی او سوالاتی می پرسد. در صورت لزوم، ممکن است معاینه بدنی نیز انجام دهند. حتی ممکن است آزمایش تجزیه و تحلیل مایع منی را تجویز کند.

 مایع منی آبکی چگونه درمان می شود؟

گزینه های درمان برای منی آبکی یا رنگی به علت اصلی آن بستگی دارد. در صورت وجود عفونت باکتریایی، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. برای افرادی که عدم تعادل هورمونی دارند، پزشک می تواند هورمون درمانی را توصیه کند.

گزینه های درمان واریکوسل شامل جراحی لاپاراسکوپی و آمبولیزاسیون از راه پوست است.

تغییر در سبک زندگی می تواند به بهبود کیفیت اسپرم کمک کند، از جمله:

 • خواب کافی
 • کاهش استرس
 • کاهش مصرف الکل
 • حفظ وزن بدن سالم
 • ترک محصولات دخانیات

مایع منی سالم چه ویژگی هایی دارد؟

معمولاً نمی توان سلامت مایع منی را با توجه به شکل و ظاهر آن ارزیابی کرد.

مایع منی بسیار غلیظ می تواند منجر به کاهش تحرک یا تعداد اسپرم شود، اما بسیاری از افراد با تعداد اسپرم کم، مایع منی طبیعی دارند. تنها روش ارزیابی برای طبیعی بودن مایع منی، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی آن است.

تجزیه و تحلیل مایع منی می تواند، وضعیت طبیعی بودن آن را طبق ویژگی های زیر مشخص کند:

 • تحرک: تحرک اسپرم در مردان باید ۴۰-۵۰٪ باشد.
 • مورفولوژی: مورفولوژی نشان دهنده شکل و ظاهر اسپرم است.
 • حجم مایع منی: حجم مایع منی میزان مایع منی در فرد را اندازه گیری می کند که باید ۱.۵ تا ۵ میلی لیتر باشد.
 • غلظت: غلظت مایع منی که اوقات تعداد اسپرم نامیده می شود، میزان اسپرم متمرکز در نمونه مایع را اندازه گیری می کند. تعداد طبیعی اسپرم ۱۵-۲۰ میلیون یا بیشتر است.

قوام، حجم، کیفیت و حتی رنگ مایع منی می تواند روز به روز تغییر کند و از فردی به فرد دیگر به طور طبیعی متفاوت است.

هر کسی که متوجه تغییر مداوم و غیرقابل توجیهی در مایع منی خود می شود، به خصوص اگر علائم دیگری را تجربه می کند و نگران وضعیت باروری خود است باید به پزشک مراجعه کند.

منی آبکی اغلب موقت است و می تواند به خودی خود برطرف شود. اگر شخصی هر روز چندین بار خودارضایی کند یا به فعالیت جنسی بپردازد، ممکن است مایع منی از حد معمول آبکی یا لاغرتر شود. در این حالت، پرهیز از فعالیت جنسی برای چند روز ممکن است به درمان مسئله کمک کند.

مایع منی آبکی می تواند گاهی اوقات نشان دهد که تعداد اسپرم در فرد کاهش یافته یا کیفیت مایع منی کاهش یافته است. این می تواند از برخی شرایط پزشکی و عوامل سبک زندگی ناشی شود.

داشتن مایع منی لزوما به معنای ناباروری فرد نیست. با این حال، افرادی که مایع منی مایع دارند ممکن است مایل به مشورت با پزشک باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن