اخلاق و عقاید

عواقب دنیوی و اخروی گناه زنا

عواقب دنیوی و اخروی گناه زنا

پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله فرمودند : «زنا باعث می شود سرزمین های آباد و سرسبز خشک شود».

اسلام در برخورد با محرمات و از جمله محرمات جنسی از یک سیستم کاملا پیچیده و به هم مرتبط استفاده نموده است. اسلام در سطوح مختلف فردی، اجتماعی، عبادی، اقتصادی، خانوادگی، تربیتی و …

دستوراتی دارد که تقید به آن زمینه ساز یک زندگی پاک و توام با آرامش است. در برخورد با گنهکاران و مجرمین نیز سیاستی ذومراتب دارد. سیاست اسلام در برخورد با این جرایم در درجه اول جنبه تادیبی و تربیتی دارد.

اکثر قریب به اتفاق مصادیق جرائم جنسی، برخوردی تعزیری به عمل می آید و انواع هنجارشکن آن مقتضی برخوردی تهدیدآمیز و بازدارنده است. بایستی توجه داشت که در بسیاری از موارد شدت عمل نیز لازم است. گناهانی مثل زنای محصنه یا فاحشگی را نمی توان یکسره به فقر اقتصادی استناد داد. اتفاقا آمار انحرافات جنسی در طبقه مرفه تاسف آورتر است.

در روایتی از پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) اثرات گناه زنا به دو قسم تقسیم شده است. ایشان فرمودند: ای علی! زنا شش پیامد دارد: سه پیامد در دنیا و سه دیگر در آخرت. پیامدهای دنیایش این است که آبرو را می برد، مرگ را شتاب می بخشد و روزی را می برد و پیامدهای آخرتش عبارت است از حسابرسی سخت و دقیق, خشم خدای رحمان و جاودانگی در آتش. (میزان الحکمه / ج 5 / ص 2213)

در روایتی دیگر از حـضـرت رضـا عـلیـه السـلام عمل زنا بدتر و قبیح تر از قتل دانسته شده است. ایشان فـرمـودند: آنـچـه گـنـاهـش از قـتـل نـزد مـن بـیـشـتر است و بلاى آن قبیح تر است زناست؛ بـراى ایـنـكـه قـاتل با كشتن مقتول فسادى به غیر كشتن او انـجام نمى دهد و بعد از كشتن او دیگر فسادى بر آن نیست و زانـى نـسـل را تـا روز قـیـامـت فـاسـد و تـبـاه مـى كـنـد و حـرامـهـایـى را حـلال مى كند.

آسیب‏هاى معنوى، جان و دل و به عبارت دیگر كنه حقیقت وجود آدمى را تباه مى‏سازد. «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا یَكْسِبُونَ؛ چنین مباد! بلكه اعمال (ناشایست) دل‏هاى آنان را زنگار زده است». (مطففین (83)، آیه 24)

زنگ یا زنگار در اشیاى مادى، همان چیزى است كه روى فلزات و اشیاى قیمتى مى‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگى آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.

بی عفتی و زنا با نزدیکان زنا کار: امام صادق علیه السلام:«اگر شر مرتکب شدی شر می بینی پس زنا نکنید تا با زنان و دخترانتان زنا نشود

علامه طباطبایى در تفسیر المیزان‏ میفرماید: از آیه شریفه سه نكته استفاده مى‏شود:

1. اعمال زشت، نقش و صورتى به نفس و روح انسان میدهند؛

2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمى حق و حقیقت را درك كند؛

3. نفس آدمى به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایى دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك میكند.

در ادامه به ارائه روایاتی دسته بندی شده در مورد آثار شوم زنا اشاره می نماییم.

آثار دنیوی زنا در کلمات معصومین علیهم السلام

1) بی برکتی در زندگی: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه: « زنا در هر خانه ای برود، برکت در آن وارد نمی شود»

2) از بین رفتن نورانیت ظاهر: امام صادق علیه السلام: « زنا نورانیت چهره را از بین می رود»

3) رفتن روح ایمان: امام باقر علیه السلام :« هنگامی که زانی زنا می کند روح ایمان از دل او بیرون می رود و..»؛

4) بی دینی: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله: «زنا باعث نابودی دین است»

5) غضب الهی: پیامبر مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله: «زنا باعث غضب الهی می شود».

6) عدم استجابت دعا: امام صادق علیه السلام: «خداوند بر موسی وحی کرد، زنا نکنید در غیر این صورت نور الهی را از شما پوشیده می دارم و ابواب رحمت الهی با دعای شما گشوده نخواهد شد.»

7) فقر و قطع روزی: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه :«زنا باعث فقر و قطع روزی می گردد

8) بی آبرویی: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله: «زنا باعث بی آبرویی می شود»

9) بی عفتی و زنا با نزدیکان زناکار: امام صادق علیه السلام:«اگر شر مرتکب شدی شر می بینی پس زنا نکید تا با زنان و دخترانتان زنا نشود

10) قتل و جنایت و فساد مواریث ، ترک تربیت و سرپرستی کودکان و… : امام رضا علیه السلام: «از جمله مفاسدی که خدا به خاطر آن زنا را حرام فرمود، قتل و خونریزی، از بین رفتن نسب ها، فساد مواریث، ترک سرپرستی و تربیت اطفال و… است».

11) ناله زمین و زمان: امام باقر علیه السلام: «زمین از غسل بعد از زنا به پیشگاه خدا ناله و ضجه می کند».

12) از بین رفتن آبادانی شهرها: پیامبر مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله: « زنا باعث می شود سرزمین های آباد و سرسبز خشک شود».

13)محرومیت زنا کار از توجه و کلام و تزکیه الهی: در قیامت ،خداوند پیری را که مرتکب زنا شود مورد خطاب قرار نمی دهد، از گناه پاک نمی کند و به او نظر نخواهد کرد

14) زلزله: امام صادق علیه السلام:« زمانی که زناکاری امر ظاهری گردد زلزله زیاد می شود»

15) در ردیف کشتن پیامبر و ویران کردن کعبه و…: پیامبر مکرم صلوات الله علیه و آله : «بنی آدم مرتکب عملى زشت‏تر و بدتر نزد خداى عزّ و جلّ نشده است از كشتن پیامبر یا خراب كردن كعبه، یا ریختن نطفه‏اش در رحم زنى كه بر او حرام بوده »

16) مرگ زودرس: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه آله: «زنا باعث مرگ زودرس و ناگهانی می گردد»

17) مرگ ناگهانی: رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله: هر گاه پس از من زنا پدیدار شود مرگ ناگهانى فراوان گردد».

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. هر روز داره در اروپا زنا انجام میشه هزاران هزاران زنا پس چرا هر روز داره سرسبز تر میشه؟!

    1. من فهمیدم حدیث رو در مورد خشک شدن زمین های سرسبز در مورد حدیث فکر کن خودت می فهمی .

  2. سلام. خداوند سبحان در تبیین سنت امهال (مهلت دادن و سپس عذاب کردن) می‌فرماید: «فَذَرْنِی وَ مَنْ یُکذِّبُ بِهذَا الْحَدِیثِ سَنَسْتَدْرِجُهُمْ مِنْ حَیْثُ لا یَعْلَمُونَ وَ أُمْلِی لَهُمْ إِنَّ کیْدِی مَتِینٌ» پس مرا با کسانی که قرآن را تکذیب می‌کنند واگذار که به زودی از آن جا که نمی‌دانند در استدراجشان قرار می‌دهیم و به آنان مهلت می‌دهم (وسپس با عذابی سخت کیفرشان خواهم داد) همانا نقشه من استوار و حساب‌شده است. بنابراین پیشرفت علمی و تکنولوزیک اگر توأم با معنویت، رعایت اخلاق الاهی و پایداشت عدالت و حقوق انسان‌ها نباشد، نه تنها خیر و برکت نیست که خود عاملی برای بحران‌های اجتماعی و انسانی است؛ هرچند ممکن است فکرهای ظاهربین و عقل‌های ناتوان، آن را خیر و خوش‌بختی تلقی کنند.

  3. در آمریکا روزانه فیلم پورن ساخته میشه آخه چرا بازیگران آن ها بی آبرو نمی شوند بلکه پر آوازه و معروف هم میشوند و بین مردم آمریکا محبوب هستند من واقعا این را درک نمیکنم

  4. سلام علی جان. این وعده خدا است که بیان میکنه من به هرکس فرصت میدهم تا خودش را نشون بده و زمانی او را غافلگیر میکنم که دیگر بهانه ای نداشته باشه و بگه خدایا بهم اگه فرصت میدادی ادم خوبی میشدم. نوجون گل. ذات انسان تنوع طلب و شهوت ران است. حال شهوت جنسی یا اجتماعی یا … در اخر الزمان نگهدای ایمان مثل نگهداشتن اتش در کف دست است. این کار راحت نیست. صاحبان پورنوگرافی هم کشته نمیشن و روز به روز مشهور میشن چون اکثر افراد به دنبال شهوت رانی هستند. و از ان درامد ملیاردی به دست می اورند. این شما هستی که باید انتخاب کنی که چه مسیری رو میخواهی بری. امام حسین هم خواست در مسیر حق بره جلو و شهید شد. همه فکر کردن که مرده و تمام !‌ اما الان بعد از هزاران سال متوجه میشویم که فقط نیکی باقی میمونه و بعد از گذشت زمان خبری از حاکمان و افراد گمراه نیست. پس سعی کنید خط امام حسین رو ادامه بدهید.

  5. نوجوونایی ب سن من وقتی راهی ندارن باید چکنن پس
    نه پول هس برا صیغه نه ادم روش میشه ب پدرش بکه حتی در این مورد اگرم بشه پولش نیس ازونطرفم خود ارضاییم ک گناهه حالا میگید خودتو کنترل کن خب ادم تا ی حدی میتونه خودشو کنترل کنه هی فکرشو تغییر بده اخرش ک چی؟نمیشه ک چن سال رو اینجوری گذروند فشار ک میاد ادم متوجه هیچی نیس خیلیم ک کنترل کنی ب جنون میکشونه ادمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن