اخلاق و عقایدسبک زندگی

حرمت استمنا از نظر اسلام

«استمنا»، عبارت است از بیرون کردن منی خود از راه غیر طبیعی مانند: مالیدن آلت به دست یا سایر اعضای خود یا به اعضای دیگری غیر از همسر.

در آخر کتاب حدود جواهر می نویسد: «هر کس به دستش یا عضو دیگرش، استمنا کند، باید تعزیر شود؛ چون کار حرامی بلکه کبیره ای را مرتکب شده است؛ چنانکه از حضرت صادق علیه السلام از حکم آن می پرسند، آن حضرت می فرماید: گناه بزرگی است که خداوند در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمنا کننده مثل این است که با خودش نکاح کرده و اگر کسی که چنین کاری می کند بشناسم، با او همخوراک نخواهم شد».

روای حدیث می پرسد: «از کجای قرآن حکم آن فهمیده می شود؟».

حضرت فرمود: «از این آیه که می فرماید: هر کس با غیر از همسر و کنیزش شهوتش را دفع کند ایشان تجاوز کارانند».

راوی پرسید: «گناه زنا بزرگتر است یا استمنا؟».

حضرت فرمود: «استمنا گناه بزرگی است».

از امام علیه السلام حکم استمنا را می پرسند، می فرماید: «از گناهان بزرگ و بسیار زشت است».

و از حکم کسی که با حیوانی آمیزش کند یا به وسیله مالیدن، شهوتش را دفع می کند، پرسیدند، فرمود: «هر کس شهوت خود را به این وسیله و مانند آن دفع کند، در حکم زنا کردن است (یعنی با گناه زنا برابر می باشد)».

حضرت صادق علیه السلام می فرماید: «سه دسته اند که خداوند با ایشان سخن نمی گوید و به نظر رحمت به ایشان نمی نگرد و پاکشان نفرموده و برایشان عذاب دردناکی است: کسی که موی سفیدش را بکند (تا نمایش دهد که جوان است) و کسی که به وسیله عضو خودش، شهوتش را خارج کند و کسی که با او لواط کرده شود». صاحب جواهر می فرماید: «مستفاد از ادله، جواز استمنا با زوجه و کنیز است لکن اولی ترک آن است. و در مسالک نیز قریب به همین را ذکر فرموده لکن طریق احتیاط ترک آن است».

شیوع استمنا

متأسفانه به واسطه مشکلات بی حد و حساب ازدواج و تجرد جوانان، به قرار مسموع این مرض خانمانسوز و گناه کبیره، شیوع فوق العاده پیدا کرده و دانسته یا ندانسته بسیاری از جوانان عزیز را به انواع و اقسام بیماریها مبتلا می سازد. صرف نظر از عقوبتهای اخروی که دارد، وظیفه پدرها و مادرهاست که فرزندان خود را بیاگاهانند و مواظب جوانان خود باشند. و همچنین در مرتبه دوّم وظیفه دبیران و آموزگاران تعلیمات دینی و بهداشتی است که جوانان را به عواقب وخیم روحی و جسمی این بلیه باخبر سازند.

در این جا مقداری از مضرّات استمنا را از کتاب «ناتوانیهای جنسی»- که مجموعه ای از نوشته های متخصّصین فنّ است- نقل می کنیم:

مضرّات جسمی و روحی استمنا

«این عمل، مبتلایان را به ضعف قوای شهوانی دچار می کند.

جبون و بی حال بار می آیند. شهامت و درستی از آنان سلب می شود.

چه بسا اشخاصی هستند که در عنفوان جوانی، در اثر مبتلا شدن به جلق، چنان دچار ضعف قوای روحی و جسمی می شوند که معتادین به تریاک و شیره در مقابل آنان شیر نری به شمار می آیند.

عمل غیر طبیعی جنسی؛ یعنی استمنا یا جلق از لحاظ روابط نزدیکی که با حواس پنجگانه دارد، در درجه اول، در چشم و گوش اثر می گذارد؛ بدین معنی که دیدن چشم را ضعیف کرده و حسّ سامعه را نیز تا اندازه قابل توجّهی از کار می اندازد. مبتلایان به جلق، مخصوصاً آنها که از لحاظ جسمانی ضعیف می باشند؛ غالباً مگسی جلو چشم خود می بینند که به شدّت آنها را ناراحت می کند و حتّی وقتی چشمهای خود را می بندند باز نمی توانند از آسیب مگس، در امان باشند و چون این عمل، هر بار چندین دقیقه ادامه پیدا می کند، چشمشان سیاهی رفته و دچار سرگیجه می شوند و به زمین می افتند.

همچنین به طور مدام صدای ناهنجاری در گوش خود احساس می کنند که بسیار ناراحت کننده است.

علاوه بر اینها تحلیل رفتن قوای جسمانی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری، ضعف و سستی زیاده از حد، بی اشتهایی، کج خلقی، عصبانیت، دوران سر و هزاران آفت دیگر از بیماریهایی است که گریبان مبتلایان به جلق را خواهد گرفت.

البتّه آنهایی که از لحاظ جسمی، قوی هستند ممکن است قدری دیرتر به این بیماریها دچار شوند؛ ولی به هر حال عدم ابتلا به آنها از محالات است و خواه ناخواه همه باید به چنین مصایبی گرفتار شوند.

از بدبختیهای مبتلایان به جلق یکی این است که قوّه اراده آنان به کلّی مختل می گردد و لذا وقتی به عمل خود پی می برند، آن قدر اراده ندارند که به ترک آن اقدام نمایند، پس این که می گوییم استمنا از لحاظ روحی نیز قوای انسان را فرسوده می کند، بی علّت نیست.

عمل استمنا علاوه بر مضار جسمی، از لحاظ جنسی نیز شخص را فرسوده می کند؛ یعنی غدد مترشحه داخلی را از کار می اندازد از جمله این غدد، غدّه سازنده منی است که بر اثر جلق، رفته رفته کوچک شده و به صورت نخودی در می آید و چون در آن صورت قادر به فعالیت و ساختن منی یا به قول عربها ماء الحیات؛ یعنی آب زندگانی نیست، شخص مبتلا برای همیشه از لذایذ جنسی محروم می گردد. و اگر به این صورت از مردی نیفتاد، به طور قطع به صورت دیگری مثل سرعت انزال، کندی انزال، سیلان منی، عدم نعوظ، نعوظ بی دوام و امثال اینها به ناتوانی جنسی مبتلا خواهد شد. چه بسا دیده یا شنیده شده که جوانان معتاد به جلق در اندک مدّتی، دچار چنان حالتی گردیده که به جای ادرار، خون از آنها خارج می شود.

باید دانست اشخاصی که به این حالت دچار می شوند ولو در سنین جوانی باشند، خطر مرگ در انتظار آنهاست؛ زیرا بدون احساس شهوانی و بدون این که لذّتی ببرند، بلا انقطاع منی از آنها خارج می گردد و همین امر باعث می شود که در حین راه رفتن، دفعتاً زمین بخورند و از هوش بروند.

سری به تیمارستان تهران بزنید، از هر ده نفر دیوانه ای که در آن جا سکونت دارند، نه نفر معتاد به جلق می باشند؛ یعنی بر اثر استمنا کارشان به جنون کشیده و به گوشه تیمارستان افتاده اند؛ زیرا عمل مذموم و ناپسند جلق، در قوای دماغی تأثیر زیادی دارد. و وقتی قوای دماغی شخص مختل شد، مسلّم است که کارش به دیوانگی خواهد کشید، بدون اغراق از هر ده نفر بیمار مسلولی که در آسایشگاه خوابیده اند، چهار نفر به علّت ابتلا به این بیماری خطرناک، دچار گردیده اند. اینها ادّعا نیست بلکه حقیقتی است که علما و دانشمندان با دهها سال تجربه به درک آن موفّق شده اند.

دنیای امروز می گوید: خوب بخور، در هیچ امری افراط نکن، قوی باش تا بیمار نشوی، ولی معتادین به جلق چون اشتهای خوب خوردن ندارند و در امور جنسی آن هم از راه غیر طبیعی افراط می کنند، ناچار ضعیف اند و چون ضعیف هستند، برای ابتلا به هر نوع بیماری، مستعد می باشند.

به کرّات دیده شده که بعضی از مبتلایان به جلق در اثر افراط در این عمل، به یک نوع بیماری به نام جنون استمنا که شباهت زیادی به سادیسم دارد مبتلا می شوند و آن وقت حتّی با دیدن سگ و گربه هم به فکر استمنا می افتند و بلافاصله مشغول عمل می شوند و چون هیچ مردی حتّی پرشهوت ترین اشخاص نمی توانند بیش از پنج یا شش ماه از نیروی جنسی خود، آن هم به صورتی که مورد بحث ماست بهره برداری کند، لذا قوای تناسلی آنان به کلّی از کار می افتد و یا به وضع دلخراشی به آغوش مرگ، پناه می برند.

ممکن است بعضی از اشخاص مبتلای به جلق که به علت قوی الجثه بودن و یا از لحاظ مبتدی بودن در این امر، تاکنون بیمار نشده و به مضار عمل ناپسند خود پی نبرده باشند، مطالبی را که ما در مضرّات جلق نوشتیم، اغراق پنداشته و با خود بگویند اگر این طور است پس چرا ما تاکنون به این بیماریها مبتلا نشده ایم؟!

در جواب این عدّه باید گفت: اگر امروز مضار جلق گریبان شما را نگرفته، علّتش این است که قوی الجثه هستید و یا تازه شروع به کار کرده اید و الّا چندی دیگر خواه ناخواه به سراغ شما نیز خواهد آمد وانگهی ما ادّعا نکرده ایم که هر کس یک هفته مبادرت به استمنا کرد تمام بیماریها یکباره او را احاطه خواهند کرد؛ زیرا حالات اندرونی در اشخاص فرق می کند؛ مثلًا ممکن است یک نفر که برای مدّتی مبادرت به جلق کرد در وهله اوّل فقط به سستی اعصاب یا اختلال حس سامعه یا ضعیف شدن حس باصره یا سرگیجه مبتلا شود؛ ولی بعداً سایر بیماریها یک یک به سراغ او بیایند.

پس جلق از نظر شرعی و هم از نظر عرفی و به طور خلاصه من جمیع الجهات حرام و ناپسند است».

ضررهای استمنا از دیدگاه علم

در کتاب «ناتوانیهای جنسی»- که چکیده نظریات پاره ای از اطبّا و کارشناسان امور جنسی است- پاره ای از زیانهای استمنا را برشمرده است که چکیده ای از آن را برای خوانندگان نقل می کنیم.

– «این عمل، مبتلایان را به ضعف قوای شهوانی دچار می کند و سلامت و تندرستی افراد را به مخاطره می اندازد.

– این عمل غیر طبیعی جنسی، از لحاظ روابط نزدیکی که با حواس پنجگانه دارد، در درجه اوّل در چشم و گوش اثر می گذارد؛ بدین معنا که دید چشم را ضعیف کرده و حسّ سامعه را نیز تا اندازه قابل توجّهی از کار می اندازد.

– مبتلایان به استمنا بخصوص آنها که از لحاظ جسمانی ضعیف هستند غالباً مگسی جلوی چشم خود می بینند که به شدّت آنها را ناراحت می کند و حتّی وقتی چشمهای خود را می بندند، باز نمی توانند از آسیب مگس در امان باشند و چون این عمل، هر بار چندین دقیقه ادامه پیدا می کند، چشمشان، سیاهی رفته و دچار سرگیجه می شوند و به زمین می افتند. همچنین به طور مداوم صدای ناهنجاری در گوش خود احساس می کنند که بسیار ناراحت کننده است.

– علاوه بر اینها، تحلیل قوای جسمانی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری، ضعف و سستی زیاده از حد، بی اشتهایی، کج خلقی، عصبانیت، دوران سر و هزاران آفت دیگر از بیماریهایی است که به طور قطع گریبان مبتلایان به جلق را خواهد گرفت؛ البتّه آنها که از لحاظ جسمی قوی هستند، ممکن است قدری دیرتر به این بیماریها دچار شوند؛ ولی به هر حال عدم ابتلا به آنها از محالات است و خواه ناخواه به چنین مصایبی گرفتار می شوند.

– یکی دیگر از بدبختیهای مبتلایان، تزلزل و اختلال در قوّه اراده آنهاست، لذا وقتی به این عمل دست زدند، آن قدر اراده ندارند که به ترک آن اقدام کنند.

– استمنا از لحاظ جنسی نیز شخص را فرسوده می کند؛ یعنی غدد مترشحه داخلی را از کار می اندازد که از جمله آنها غدّه سازنده منی است که رفته رفته کوچک شده به صورت نخودی در می آید و چون در آن صورت دیگر قادر به ساختن منی نیست، شخص مبتلا برای همیشه از لذّتهای جنسی محروم می گردد و اگر از مردی نیفتد به طور قطع به بیماریهایی مانند سرعت یا کندی انزال، سیلان منی، عدم نعوظ، نعوظ به دوام و امثال اینها به ناتوانی جنسی مبتلا خواهدشد.

– مبتلایان به این عمل، علاوه بر ضعف اعصاب، لرزش دست، سستی کمر، اختلال جهاز هاضمه، استفراغ غیر قابل علاج، دوران سر، سلسلة البول، سیلان منی، فراموشکاری و.. . گاهی حتّی ابله و خل بار می آیند و برای ابتلا به هر نوع بیماری خطرناک به خصوص سل، مستعد می باشند.

– استمنا در قوای دماغی، تأثیر زیاد دارد و وقتی قوای دماغی مختل شد، مسلّم است که کار به جنون و دیوانگی می کشد.

– بعضی مبتلایان به استمنا، بر اثر افراط در این عمل، به یک نوع بیماری به نام «جنون استمنا» که شباهت زیادی به سادیسم دارد، مبتلا می شوند و آن وقت حتّی با دیدن سگ و گربه هم به فکر استمنا می افتند و چون هیچ مردی نمی تواند بیش از پنج- شش ماه از نیروی جنسی خود به این صورت استفاده کند، لذا یا قوای تناسلی آنان به کلّی از کار می افتد و یا به وضع دلخراشی به آغوش مرگ پناه می برند.

به طور خلاصه، جلق هم از نظر شرعی، هم عرفی، هم علمی و من جمیع الجهات، حرام و ناپسند است و معتادین به این عمل خانمانسوز، هر چه زودتر باید از آن دست بردارند و اگر خدای ناکرده گفته خدا و رسول را باور ندارند، لااقل به جسم و جان خود ترحّم نمایند.

بعضی از اشخاص به خصوص آنها که انحراف طبع دارند به طور ایستاده عمل جماع را انجام می دهند که این عمل، به طور قطع خطراتی در بر دارد؛ زیرا هر عملی که از مجرای طبیعی خود منحرف شود، ضررهایی در بردارد و جماع ایستاده درست مثل این است که کسی غذای سنگینی بخورد و در رختخواب بماند یا به حالت بالانس ایستاده و ادرار کند. همان طور که خوردن غذا در حال خواب، معده را خسته می کند و ایستاده ادرار کردن، کلیه و مثانه را ناراحت می کند، جماع ایستاده هم اعصاب دستگاه تناسلی و غدد مربوط را خسته کرده از فعّالیت باز می دارد».

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. چه کار کنم خودارضایی رو ترکش کنم؟؟ هر وقت خواستم تونستم، ولی بعد ۴ یا ۵ روز دوباره مرتکبش شدم حتی روزه هم گرفتم نشد. توروخدا کمک کنید.

  1. سلام عزیزم. با صرف روزه گرفتن نمیشه ترک کرد. عین یه تسبیح باید ۱۰۰ تا کار رو همزمان زنجیر وار انجام بدی تا موفق بشی. از کنترل چشم و کنترل خوراک گرفته تا نوع زندگی و نوع عبادت و حتی اصلاح مدل درس خوندن و حمام رفتن. ۳۰ مقاله ترک گناه رو در اپ بخون و عمل کن قطعا موفق میشی

 2. سلام من۱۶سالمه پسرم قبلاً خود ارضایی میکردم اما الان ترک کردم از وقتی که ترک کردم شبا دیر خوابم می‌بره
  و نمیتونم خوب بخوابم یا مثلاً چند بار از خواب بیدار میشم
  میشه بگید دلیل این اختلال در خواب چیه ممنون میشم

  1. سلام ارمین جان. ذهن شما درگیره و اروم نیست. نه به خاطر انکه خودارضایی رو ترک کردی به خاطر مسایلی که در طول روز با ان درگیر هستی. پس ذهن خودت رو اروم کن تا شب خواب بهتری داشته باشی.

 3. سلام
  یه سوال
  اینجا گفته شده که گناه خود ارضایی خیلی بیشتر از گناه زنا است…
  درسته؟
  خب چه کاریه ما هم میریم با یه دختر شهوتمونو خالی میکنیم اینجوری هم بیشتر حال میده هم گناهش کمتره ؟!؟

  1. محمد جون خودت رو گول نزن. غیبت از زنا کردن گناهش بیشتره. اما این دلیل نمیشه که بریم بزنیم و گناه کنیم. در روایات داریم کسی که زنا کنه برای انکه پاک بشه باید سنگ سارون بشه. پس اگه واقعا دوست داری بری سمت این گناه به بعدش هم فکر کن. مراقب باش برای خودت کلاه شرعی درست نکنی گلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن