مهارت های ارتباطی

واکنش درست به بی احترامی و تحقیر دیگران

جواب درست در برابر توهین و بی احترامی دیگران چه باید باشد؟ وقتی کسی به شما توهین می‌کند، شما چطور جواب بی‌ احترامی او را می‌دهید؟ بی‌احترامی از جانب دیگران در موقعیت های مختلفی اتفاق می‌افتد و مربوط به موقعیت خاصی نیست؛ مثلا ممکن است در محیط مدرسه، محل کار و یا خانواده مورد بی‌احترامی دیگران قرار بگیرید. اگر ندانید چه جوابی باید بدهید و چه واکنشی درست است یا شما نیز با پرخاشگری جواب بی‌احترامی دیگران را بدهید چیزی حل نمی‌شود. این اتفاق نه‌ تنها تنش را خاتمه نمی‌دهد بلکه باعث تشدید بی‌احترامی متقابل هم خواهد شد. در ادامه مطلب قصد داریم به نحوه برخورد صحیح با بی‌احترامی دیگران بپردازیم.

چطور جواب توهین و به بی احترامی واکنش نشان دهیم؟

راهبرد اصلی این است که تا جای ممکن از بروز اختلاف و درگیری و جروبحث با افراد پرهیز کنید. هیچ تضمینی برای رفتار دیگران نیست. تنها چیزی که دست شماست، رفتار خودتان است؛ بنابراین مجهز کردن خود به واکنش مناسب در برابر تحقیر و توهین دیگران، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. اما بهترین واکنش در برابر بی‌احترامی دیگران چیست؟ آیا باید جواب توهین دیگران را با توهین بدهیم؟

زمانی که مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرید، ابتدا سعی کنید علت بی‌احترامی طرف مقابل را بفهمید و بدانید به چه علتی به شما بی‌احترامی می‌کند. ممکن است بر اثر یک سوءتفاهم باشد و با یک گفتگوی ساده حل شود. بنابراین نباید فورا واکنش نشان دهید زیرا ممکن است بعدا پشیمان شوید. بهتر است کمی مکث کنید و قبل از اینکه چیزی بگویید افکارتان را جمع بندی کنید تا بتوانید عکس‌العمل مناسب داشته باشید.

خودتان را جای طرف مقابل بگذارید

هنگامی که با کسی بر سر مسئله‌ای به مشکل برمی‌خورید اجازه دهید طرف مقابل‌تان از موضع خود حرف بزند و دفاع کند. اگر شما تنها از موضع خود دفاع کنید و اجازه ندهید تا دیگران حرفی بزنند ممکن است مورد بی‌احترامی دیگران قرار بگیرید. بنابراین به گونه‌ای واکنش نشان دهید که در همان ابتدا دیگران به خودشان اجازه ندهند به شما توهین کنند.

وقتی که به شما توهینی شد، در ابتدا به این مسئله فکر کنید که اگر جای طرف مقابل‌تان بودید چه واکنشی نشان می‌دادید و چه برخوردی می‌کردید. بهتر است همیشه هردو جانب را در نظر بگیرید و تنها به خودتان فکر نکنید. به این ترتیب، شاید به این نتیجه برسید که دو طرف ماجرا حق دارند و در بعضی از موارد نمی‌توان مقصر قطعی را مشخص کرد.

واکنش سریع نداشته باشید

داشتن واکنش مناسب در زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید کاری دشوار است اما همه چیز بستگی به شما دارد. می‌توانید یا به صورت کاملا حرفه‌ای جواب طرف مقابل‌تان را بدهید و یا به‌گونه‌ای جواب دهید که بعدا احساس پشیمانی کنید و از واکنش خود ناراضی باشید. زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید قبل از این که واکنش نشان دهید کافی است چند ثانیه مکث کنید و به اتفاقاتی که باعث این بی‌احترامی شده است فکر کنید و آن‌ها را در ذهن خود مرور و جمع‌بندی کنید، این کار باعث می‌شود تا بدانید دلیل این بی‌احترامی چیست و شما باید چه واکنشی نشان دهید.

غافل‌گیر نشوید

اگر قبل از اینکه مسئله‌ای را با کسی مطرح کنید خودتان را برای هر برخوردی آماده کنید، اگر مورد بی‌احترامی قرار گرفتید شگفت زده نمی‌شوید و می‌توانید بهترین واکنش را نشان دهید. ممکن است وقتی مسئله‌ای را با کسی مطرح می کنید آن شخص حالت تدافعی به خود بگیرد و شما نتوانید بهترین واکنش را داشته باشید. یکی از راه‌های داشتن واکنش مناسب این است که با شخصی که به آن اعتماد دارید این مسئله را در میان بگذارید و هیجانات خود را تخلیه کنید، زیرا اگر این کار را انجام دهید باعث می‌شود تا بر خودتان مسلط شوید و واکنش معقولانه‌ای داشته باشید.

قبل از دادن جواب توهین حساب‌شده عمل کنید

در صورتی که احساس کردید ممکن است مورد بی‌احترامی قرار بگیرید، به حرف‌هایی که قرار است با طرف مقابل‌تان در میان بگذارید فکر کنید و سعی کنید به گونه‌ای حرف بزنید که باعث بی‌احترامی به طرف مقابل‌تان نشود. از دو پهلو و نامفهوم حرف زدن اجتناب کنید و صادقانه و واضح حرف خود را بزنید تا باعث ایجاد سوءتفاهم نشوید. هرگز به مسائلی که شما را ناراحت کرده است اما به قضیه فعلی ربطی ندارد نپردازید. باید به موضوع اصلی اشاره کنید و به حاشیه نروید زیرا در این صورت نمی‌توانید به نتیجه‌ی مناسبی برسید.

یادتان باشد زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید و طرف مقابل‌تان با بی‌احترامی با شما صحبت می‌کند شما نباید در برابر او بی‌تفاوت باشید. باید با آرامش و مودبانه جواب طرف مقابل‌تان را بدهید، زیرا در اینصورت شما هم جواب طرف مقابلتان را داده اید و هم به او ‌بی‌احترامی نکرده‌اید.

واکنش تهاجمی نداشته باشید

زمانی که قصد دارید مسئله‌ای را با کسی مطرح کنید باید به گونه‌ای این مسئله را بیان کنید که طرف مقابل گارد نگیرد و حالت تهاجمی نداشته باشد. بهتر است در ابتدا ابراز همدردی کنید و نشان دهید که شخص مقابل‌تان را درک می‌کنید همچنین باید سخنان خود را کاملا مودبانه بیان کنید، زیرا در این صورت سخنان شما از حالت تهاجمی بیرون می‌آید و مورد بی‌احترامی قرار نمی‌گیرید. یادتان باشد که هیچ وقت با بی‌عدالتی با موضوعی برخورد نکنید زیرا در اینصورت خیالتان راحت است که شما عدالت را رعایت کرده‌اید و دیگران باعث ایجاد این تنش و بی‌عدالتی شده‌اند.

سازگاری با محیط

همه‌ی افراد باهوش و زیرک در زندگی خود موفق نیستند اما اکثر افرادی که انعطاف پذیر هستند و خود را با ناملایمات زندگی سازگار کرده اند موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند. بنابراین هرگز نباید به خاطر دیگران و توهین‌هایشان دست از تلاش بردارید و دیگر در جهت بهبود زندگی‌تان تلاشی نداشته باشید. خودتان را با شرایط مختلف سازگار کنید، در غیر اینصورت نمی‌توانید به جلو پیش بروید. بنابراین هماهنگی و انعطاف‌پذیری در برابر محیط یکی از راه‌های پیشرفت است.

همچنین زمانی که می‌دانید طرف مقابل‌ از حرف‌هایی که می‌زند نیت بدی ندارد و شاید منظورش را درست نرسانده بهتر است این مسئله را پررنگ نکنید و بگذرید. تا جایی که می‌شود سعی کنیم در روابط انسانی سخت نگیریم. برای رسیدن به تعادل در رفتار با دیگران می‌توانید از مشاوری متخصص کمک بگیرید. واکنش در برابر بی احترامی دیگران از آن مقولاتی است که آمادگی قبلی شما را می‌طلبد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن