پسرونهسلامت و بهداشت

عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم

آزاد نکردن منی چه عوارضی دارد؟

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و منجر به ناباروری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت انزال، مسائل احتمالی و برخی از گزینه های درمانی، این مقاله را بخوانید.

چرا انزال مهم است؟

انزال به بیرون راندن منی از بدن گفته می شود. به طور معمول، تحریک جنسی باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی تا حد ارگاسم می شود. در طی این فرآیند، اسپرم از بیضه ها از طریق اپیدیدیم و به داخل مجاری دفع می شود. سپس، از طریق مجاری انزال پروستات، و مخلوط شدن با مایع منی،  به مجرای ادرار وارد می شود. انقباض عضلات لگن این مایعات را که اکنون مایع منی نامیده می شود را از نوک آلت تناسلی مرد تخلیه می کند. عوامل مختلفی می توانند از تحریک منجر به انزال جلوگیری کنند. دلایل پیشگیری کننده از انزال می تواند عمدی یا غیر عمدی باشد.

جلوگیری عمدی از انزال

بعضی از افراد ترجیح می دهند مثلاً هنگام لبه زدن، انزال خود را به تأخیر بیندازند ،. لبه زدن هنگامی است که فرد تحریکات جنسی را تقریباً تا حد ارگاسم ایجاد می کند اما درست قبل از وقوع متوقف می شود. بعید است لبه ها باعث ایجاد مشکلات سلامتی شوند. در موارد نادر، می تواند باعث پرفشاری خون اپیدیدیم  شود. افراد دیگر عمداً از انزال جلوگیری می کنند، مانند کسانی که تائوئیسم را انجام می دهند.

ممکن است در افراد شرایطی وجود داشته باشد که از خروج اسپرم از بدن جلوگیری کند یا به دلایل مختلف چه به صورت موقت و چه به طور دائمی ترجیح دهند انسداد را مسدود کنند.

افراد ممکن است انزال را در حین لبه زدن به تعویق بیندازند، این یک روش برای جلوگیری از ارگاسم در هنگام استمناء یا رابطه جنسی است. طبق نظر انجمن بین المللی پزشکی جنسی (ISSM)، برای برخی از افراد، این حرکت، ممکن است احساس ارگاسم را شدیدتر و لذت بخش تر کند.

با لبه، فرد به حدی  تحریک جنسی خود را ادامه می دهد که منجر به ارگاسم شود. سپس آنها تحریک را کاهش می دهند تا از ارگاسم جلوگیری کنند، سپس آن را افزایش می دهند تا دوباره به ارگاسم نزدیک شوند. آنها می توانند این چرخه را تا زمانی که بخواهند ارگاسم کنند ادامه دهند. همچنین ممکن است افراد برای کمک به مدیریت انزال زودرس از لبه استفاده کنند.

حتی برخی از مردان احتمال دارد، احتباس مایع منی را به عنوان بخشی از رابطه جنسی تانتریک انجام دهند. برخی از تکنیک ها ممکن است شامل ارگاسم بدون انزال باشد، مانند Karezza. این روش بر تنفس، مراقبه و برخی از وضعیت ها و روش ها متمرکز است. هدف ایجاد یک ارگاسم بدون انزال، برای حفظ فعالیت جنسی است.

اختلال عملکرد جنسی

در موارد دیگر، شرایط پزشکی می تواند از انزال جلوگیری کند. به عنوان مثال، آسیب عصبی می تواند باعث تاخیر در انزال شود. مرد هایی که دچار انزال تأخیری هستند در یک زمان معقول دچار مشکل یا ناتوانی در انزال می شوند. به عنوان مثال، انژالاسیون مرحله ای است که افراد کاملاً قادر به تخلیه منی نیستند. افراد مبتلا به این بیماری هنوز هم می توانند اسپرم تولید کرده و ارگاسم را تجربه کنند، با این حال، آنها نمی توانند انزال کنند.

انژالاسیون دامنه تحریک کننده هایی دارد، از آسیب های لگن گرفته تا ابتلا به عفونت ها می توانند منجر به وقوع آن شوند. این شرایط می تواند منجر به ناباروری بدون درمان شود.

انزال رتروگراد جایی است که برخی یا تمام اسپرم ها به جای خارج شدن از آلت تناسلی، وارد مثانه می شوند. این بیماری همچنین می تواند منجر به ناباروری شود، اما موارد بعدی بعید است. انزال رتروگراد بعضی اوقات به دلیل عوارض جانبی برخی داروها مانند تامسولوزین است. این یک بیماری بی ضرر است اما ممکن است در برخی افراد باعث نگرانی شود.

علائم انزال رتروگراد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار ابری، به دلیل وجود مایع منی
 • ارگاسم خشک، جایی که مردم هنوز احساس لذت می کنند اما منی را کمی دفع می کنند و حتی هیچ منی را دفع نمی کنند.

آسیب به عضلات یا اعصاب در ناحیه لگن می تواند باعث انزال برگشتی شود. علل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دیابت
 • اسکلروز چندگانه
 • مسدود کننده های آلفا
 • جراحی روی مثانه یا غده پروستات

پزشکان برای مدیریت انزال عقب مانده باید بر روی مسئله اساسی تمرکز کنند. انزال رتروگراد برای سلامتی فرد مضر نیست، اما بر قدرت باروری تأثیر می گذارد. بازیابی اسپرم از ادرار برای درمان های باروری برای افرادی که کودک بیولوژیکی می خواهند یک گزینه باشد.

عوارض جانبی عدم انزال

عوارض جانبی عدم انزال به علت آن و شخص بستگی دارد. افرادی که ترجیح می دهند انزال نکنند، عوارض جانبی مضر را تجربه می کنند. در این شرایط بدن اسپرم های استفاده نشده را تجزیه می کند. با گذشت زمان، عدم انزال باعث مشکلات روانی می شود. به عنوان مثال، افرادی که دارای اختلالات جنسی هستند و توانایی انزال را تحت تأثیر قرار می دهند، ممکن است دچار پریشانی یا خجالت شوند. همچنین عدم انزال می تواند منجر به مشکلات رابطه ای شود. این مشکلات می تواند به مشکلات سلامت روان، مانند افسردگی یا اضطراب اختلالات منجر شود.

درمان عدم انزال

عدم انزال در همه افراد نیازی به درمان ندارند. اما چندین روش درمانی برای افراد مبتلا به اختلالات جنسی وجود دارد که بسته به علت آن ها از انزال جلوگیری می کند. بسیاری از عوامل محرک، عوامل روان شناختی هستند که در این شرایط افراد ممکن است از روان درمانی یا مشاوره بهره مند شوند. این جلسات ممکن است فرد را به تنهایی یا با شریک زندگی خود برطرف کند. برخی از علت های عدم انزال  جسمی است. به عنوان مثال، افراد مبتلا به عفونت می توانند  انزال رتروگراد را تجربه کنند. در این موارد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی تجویز کند.

برخی از دارو ها همچنین می توانند باعث اختلال عملکرد جنسی به عنوان یک عارضه جانبی شوند. به عنوان مثال، استفاده از قرص ضد افسردگی یا مصرف زیاد الکل می تواند باعث تاخیر در انزال شود. تغییر داروها و کاهش مصرف الکل می تواند در درمان این شرایط موثر باشد. علاوه بر این، برخی اقدامات پزشکی، مانند جراحی پروستات، می تواند منجر به انزال رتروگراد شود.

نکاتی در مورد انزال

افرادی که به دلیل اختلال عملکرد جنسی قادر به انزال نیستند، باید در مورد درمان با پزشک صحبت کنند. برخی نیز ممکن است از رابطه جنسی درمانی یا سکس تراپی بهره مند شوند. روانشناسان در زمینه های جنسی از روش های مختلفی از جمله روان درمانی برای کمک به افراد مبتلا به اختلال عملکرد جنسی استفاده می کنند.

سایر نکات کلی که می توانند به فرد در پیشگیری از عوارض ناشی از عدم انزال کمک کنند، عبارتند از :

 • تمرین تکنیک های مدیریت استرس
 • کمک از یک مشاور برای مشکلات بهداشت روان
 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل قبل از مقاربت
 • آگاهی از عوارض جانبی دارو، که ممکن است شامل اختلال عملکرد جنسی باشد.
 • صحبت با همسر در مورد مشکل و پیشگیری از بروز مشکلات مربوط به رابطه

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بروز اختلالات مربوط به انزال به طور موقت و گاه به گاه، طبیعی است. افرادی که ممکن است به صورت گهگاهی انزال داشته باشند، بعید است که به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. کسانی که عمداً از انزال اجتناب می کنند دیگر به مراقبت های بهداشتی بیشتری احتیاج ندارند. اگر مشکل به دلیل اختلال عملکرد جنسی است، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. به عنوان مثال، افرادی که مرتباً مسائلی را تجربه می كنند یا به هیچ وجه قادر به انزال نیستند، باید با یك متخصص یا روان شناس مشورت كنند. بسیاری از دلایل اختلال عملکرد جنسی از نظر روانشناختی است. صحبت با همسر در مورد این مشکلات یکی از راه های حل این مشکلات است. یک  روان پزشک نیز می تواند کمک کند .

انزال به ندرت منجر به بروز عوارض می شود و خطرناک است، اما باز هم به علت آن بستگی دارد. بعضی از افراد ترجیح می دهند انزال نداشته باشند، مانند کسانی که لبه زدن را تمرین می کنند. دیگران به دلیل اختلال عملکرد جنسی نمی توانند انزال داشته باشند. اگر افراد به طور مداوم با مشکلات انزال روبرو می شوند، باید به پزشک مراجعه کنند. متخصصان می توانند گزینه های درمانی احتمالی را بررسی کنند.

هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم بدون تخلیه برای بدن مضر نیست و جمع نمی شود.

بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند را دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی بر میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد. فشار خون اپیدیم زمانی است که تحریک جنسی مردان منجر به ارگاسم یا انزال نشود. مردم ممکن است از آن به عنوان توپ های آبی یاد کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام
  من تقریبا دو سه روزی هست که به خاطر عدم انزال بیضه درد گرفتم …
  حالا باید چیکار کنم که تو شب دچار انزال بشم …؟

  1. سلام. درد بیضه ده ها دلیل میتواند داشته باشد و صرفا به خاطر عدم انزال ایجاد نمیشود. اگه چند روز اینده هم این درد را داشتید حتما به اورولوژ مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن