اخلاق و عقاید

فحش دهنده در آخرت

بهشت جای پاکان است و فاحش که زبان خود را آلوده نموده به آن وارد نمی شود. او باید به جائی رود که با زبانش تناسب داشته باشد.

قال رسول اللَّه صلی الله علیه و آله:

«الْجَنَّةُ حَرامٌ عَلی کلِّ فاحِشٍ انْ یدْخُلَها»

بهشت بر هر ناسزاگوئی حرام است که در او وارد شود.

و نیز فرموده است:

«انّ اللَّه حَرَّم الْجَنَّةَ عَلی کلِّ فاحِشٍ، بَذِی، قَلیلِ الْحَیاءِ لایبالی ما قالَ وَلا ما قیلَ لَهُ»

خداوند بهشت را حرام نموده بر فحاش بی آبرو و کم شرمی که با کسی از آنچه می گوید و به وی گفته می شود ابائی ندارد.

و امام صادق علیه السلام می فرماید:

«مَنْ خافَ النّاسُ لِسانَهُ فَهُوَ فِی النَّارِ»

کسی که مردم از زبانش بترسند در آتش است.

آن حضرت دوستی داشت که همیشه باوی بود و او را رها نمی کرد. روزی در بازار کفاشها، امام علیه السلام و دوستش در حال گذر بودند و غلام دوستش که اهل «سند» بود در پی ارباب خویش می آمد.

او برگشت تا غلام خود را برای انجام کاری صدا زند ولی او را ندید، بار دوم و سوم نیز سر برگرداند ولی او را مشاهده ننمود. بار چهارم چون چشمش به غلام خود افتاد، گفت: ای زنازاده کجا بودی؟

حضرت صادق علیه السلام دست مبارک خود را بلند کرد و به پیشانی خود زد و فرمود:

سبحان اللَّه، مادرش را به زنا متهم می کنی؟ خیال کردم با تقوا هستی ولی نه، چنین نیستی. عرض کرد: قربانت شوم مادرش اهل «سند» و مشرک است. حضرت فرمودند: مگر ندانستی که هر ملتی نکاحی دارند؟ از من دور شو. اصحاب در پی آن واقعه هرگز امام را با وی ندیدند.

«سماعه» از اصحاب امام صادق علیه السلام می گوید: بر امام علیه السلام وارد شدم، آقا در آغاز سخنش بمن فرمود: این چه بود که بین تو و شتردارت اتفاق افتاد؟ مبادا دشنام گو و بد زبان و لعنت کننده باشی. عرض کردم: ولی او به من ستم کرد. حضرت فرمود: اگر او به تو ستم کرده، تو از او سر افتادی، این حرکت از کردار من نیست، من به شیعیانم چنین دستوری نمی دهم، از پروردگارت آمرزش بخواه و به آن باز نگرد، گفتم:

استغفار می کنم و باز نمی گردم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام به شما
  میشه یک سوال بپرسم
  الان رفقای همکلاسیم خیلی بد زبانن معذرت میخوام فوش های ناموسی میزنن به همدیگه و چندین بار بهشون تذکر دادم و البته حرفهای ناجوری شنیدم اما دیگه بهشون تذکر چون تغییر نمیکنن و بدترم میشن میترسم روم تاثیر بزارن چیکار کنم.
  ی بار یکی از بچه ها حرف بدی به من زد و منم در جواب ی فوش دادم باورم نشد خودم. البته معذرت میخوام فوش ناموسی نزدم ولی بدم اومد😔😔
  چیکار کنم اخلاقم مثل اونا نشه
  حرف های خیلی زشتی میزنن
  و آخرین سالم هست دیگه تموم میشه ولی تا این چند ماه پیششونم نمیخوام تاثیر روم بزارن . کنارشون نمیرم زیاد چون حرف خوب نمیزنن ب خدا هم اعتقاد ندارن استغفرالله

  1. سلام عشقم. وقتی محیط اطراف شما مسموم باشه دوری کردن بهترین گزینه است اما برای انکه پاک بمانی نیاز به تقویتی و مکمل داری. شرکت کردن در کلاس های اخلاق و رفت و امد با دوستان پاک و جوین شدن در گروه های مذهبی و فرهنگی و نیز انجام مستحبات مثل زیارت عاشورا و … بهت کمک میکنه تا قوی تر جلوی این رفقا حاظر بشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن