سبک زندگی

افکار جنسی -افکار شهوانی -ابتلای به خودارضایی

دوست عزیز بسیار خوشحالیم که به کارشناسان این مجموعه اعتماد کرده اید و به شما هم تبریک می گوییم که اهل مشورت و تفکر هستید. تصمیم به ترک خودارضایی به معنی رشد عقلی و بلوغ فکری شماست و همچنین این مساله نشان از محبت خداوند کریم به شما دارد که توفیق توبه و بازگشت را به شما داده است.پرسشگر گرامی؛ راهکارهای ترک خودارضایی را خدمت شما تقدیم میکنیم. لطفا آنها را به دقت مطالعه نمایید و همچنین با دقت به کار ببندید تا انشاءالله هر چه زودتر به هدفتان دست بیابید.1. نخستین گام برای درمان این عادت ناپسند، این است که فرد باور داشته باشد که این مشکل درمان پذیر است. نورمن وینسنت پیل روان‌شناس آمریکایی چنین می‌گوید: «هرگز کلمه نمی‌شود را به کار نبرید؛ زیرا کاربرد آن یعنی قبول آن» (1). بسیاری از کسانی که مدت های طولانی گرفتار خودارضایی بوده اند، با توکل بر خدا و تلاش و جدیت خودشان توانسته اند این عادت زشت را کنار بگذارند. حتی کسانی را می شناسیم که بیش از ده سال به این عادت مبتلا بوده اند ولی موفق به ترک شده اند. پس فرد مبتلا به هیچ عنوان نباید ناامید و مأیوس شود و دست از تلاش خودش بردارد.

2. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تدریجی بودن درمان‌است. فردی که چند ماه و یا چند سال گرفتار این مشکل بوده، نباید از خودش انتظار داشته باشد که در عرض چند روز یا چند هفته بتواند این کار را ترک کند؛ همین که به تدریج بتواند از تعداد دفعات آن بکاهد، پیشرفت خوبی کرده است. کسی که به خود‌ارضایی عادت کرده باشد، برای درمانش نیاز به زمان دارد؛ درست مثل کسی که معتاد به مواد مخدر شده باشد. چنین شخصی نباید در درمان عجله کند و اگر بعد از مدتی دید هنوز مشکلش حل نشده، نباید ناامید گردد.
درمان مشکلی که به صورت عادت درآمده است، در زمان کوتاه، معمولاً خیلی مشکل است. گاهی اوقات درمان خود‌ارضایی، حداقل به همان میزانی که فرد مبتلا به این کار بوده، نیازمند زمان است. البته گاهی اوقات هم فرد با اراده قوی خودش، پس از سال‌ها ابتلا به خود‌ارضایی، در عرض مدت کوتاهی این کار را ترک می‌کند. پس فردی که گرفتار خود ارضایی است، نباید عجله کند و از میدان مبارزه بیرون برود. به هر میزان که بتواند تعداد دفعات این عمل را کم کند, خودش موفقیت به شمار می‌رود.

3. برخی از روان‌شناسان، خود ارضایی را «مرض تنهایی» نام نهاده‌اند. (2) این مطلب به خوبی نشان می‌دهد که تنهایی یکی از زمینه‌‌های ابتلای فرد به خود ارضایی است. پس نباید به هیچ عنوان تنها بماند. به هر طریق ممکن از تنهایی چه در خانه و چه در بقیه مکان ها فرار کند. چون معمولاً افراد در حضور دیگران دست به خودارضایی نمی‌زنند. پس بر فرد مبتلا لازم است که زمینه تنهابودن خودش را از بین ببرد و بدین وسیله گامی بلند در جهت درمان مشکل بردارد.

4. نکته دیگری که برای درمان این مشکل باید مورد توجه قرار گیرد، کنترل نگاه است. تصاویر و خیالاتی که به ذهن فرد می‌آید به سبب دیدن فیلم‌ها، عکس‌ها و تصاویری است که قبلا دیده است. اگر در گذشته خیلی به این مطلب پایبند نبوده‌، از همین الآن تصمیم جدی بگیرد که چشم و نگاهش را کنترل کند. برای خودش قانونی وضع کند که اگر به نامحرم نگاه شهوانی و غیرعادی کرد و یا فیلم و تصویری را دید، فلان تنبیه را در مورد خودش انجام دهد. اگر چند وقت این برنامه را اجرا کند، می‌بیند که موفق خواهد شد. در زمینه کنترل نگاه به مقاله جناب آقای علم خواه با عنوان «چشم چرانی، آثار و راهکارهای درمان» در سایت پرسمان (3) رجوع شود.

5. همان طور که حواس ظاهری نقش مهمی ‌در تحریک میل جنسی دارند، فکر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. بعضی از افراد در کنترل حواس ظاهری خود موفقند؛ ولی کنترل فکر و خیال را خیلی جدی نمی‌گیرند و از همین‌جا ضربه می‌خورند. دائماً در خیال خود صحنه‌های غیر اخلاقی را تجسم می‌کنند و همین امر ممکن است آن‌ها را به سمت گناه سوق دهد. امام علی (علیه السلام) در این زمینه می‌فرماید: «هرکس زیاد به فکر گناهان باشد، عاقبت به سمت گناه کشیده می‌شود.» (4)
خوب است، کسی که گرفتار خود‌ارضایی است همیشه موضوعاتی برای فکر کردن در ذهنش داشته باشد، موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی و مذهبی و … و هر زمان که افکار و تخیلات جنسی به ذهنش هجوم آوردند، با پرداختن به آن موضوعات خودش را از شر افکار و وسوسه‌های شیطانی نجات بخشد. همچنین می‌تواند با مطالعه کتاب‌های مورد علاقه، فکر و خیالش را مهار کند. یا هر زمان که افکار جنسی به ذهنش آمدند، به کار دیگری بپردازد و یا تغییر موقعیت دهد.

6. معمولاً کسانی که گرفتار خودارضایی می شوند، اراده شان ضعیف می شود و همین مسأله آنها را در درمان با مشکل مواجه می سازد. البته قطعاً اراده آنها به طور کلی از بین نرفته است؛ نشانه‌اش هم این است که این کار را در جلوی دیگران انجام نمی‌دهند و یا این که گاهی اوقات برای مدتی کوتاه یا طولانی این عمل را ترک کرده‌اند. پس اراده‌شان به طور کلی از بین نرفته است. منتهی ممکن است کمی ضعیف شده باشد. در اینجا به برخی از راهکارهای تقویت اراده اشاره می کنیم:

ا) یکی از کارهای اساسی برای تقویت اراده، تلقین جملاتی است که به فرد نیرو و انرژی روانی می دهد. یعنی هر روز جملاتی که انرژی مثبت دارند در ذهنش مرور کند و حتی به زبان بیاورد. جملاتی مانند: «من اراده لازم برای انجام کارهایم را دارم»، «هیچ چیز نمی تواند اراده ام را متزلزل کند»، «اراده ام هر روز محکم تر می شود»، «من باید موفق شوم؛ زیرا موفقیت از آن نیرومندان است» (5) و… . همچنین در کارهای سخت و دشوار هم تلقین را فراموش نکند.
ویکتور پوشه ـ روان شناس فرانسوی ـ در مورد خود ارضایی می گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، ‌هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم». (6) این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
ب) برای تقویت اراده، باید از پراکنده کاری و آشفتگی در کارها پرهیز کند. کارهای متنوع و مختلف علاوه بر این که انرژی فرد را پراکنده می سازند، موجب به هم ریختگی فکری هم می شوند. پس تلاش کند به کارها و فعالیت هایش تمرکز و انسجام بخشد.
پ) سعی کند کارهایی را که بر عهده می گیرد، ناتمام رها نکند و آن ها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهد. کارهای نیمه تمام باعث می شوند، فرد خودش را انسانی بی اراده و یا دارای ضعف اراده تصور کند و دیگر قدرت برعهده گرفتن فعالیت ها و مسؤولیت های مختلف را نداشته باشد. قبل از انجام هر کاری کمی درباره آن کار و توانایی ها و استعدادهای خودش بیاندیشد و اگر توانایی اتمام آن کار را ندارد، از اول آن را بر عهده نگیرد.
ت) هرگز در کارها نا امید نشود و تا جایی که می تواند تلاش کند.
ث) هر روز صبح حداقل بیست دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین ورزش کند.
ج) ترک گناه و مخالفت با وسوسه های شیطان، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده دارد. ویلیام جیمز روان شناس معروف آمریکایی چنین می گوید: «یک نه گفتن به یک عادت بد، موجب می شود شخص برای مدتی تجدید قوا کند و بدین وسیله ضعف اراده خود را به تدریج برطرف سازد.» (7)
چ) مقید باشد هر روز تعدادی معین از آیات قرآن را تلاوت کرده و ترجمه آنها را هم بخواند.
ح) پس از تدبیر و مشورت از عواقب تصمیم های خود هراسناک نباشد و به خدا توکل کند و در تمام امور از او کمک بخواهد.
خ) باور کند همانند دیگر انسان ها از توانمندی های بسیار برخوردار است و از دیگران کمتر نیست. فراموش نکند نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیشتر است و نباید خود را دست‌کم بگیرد. تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت ها، جبران ضعف ها و احساس توانمندی ها شکل می گیرد.
د) هر کاری را آسان تلقی کند؛ زیرا در برابر اراده پولادین انسان، همه سختی ها آسان می گردد. به استقبال کارهای به ظاهر دشوار برود و به خود تلقین کند می تواند در این امور درست تصمیم بگیرد و افتخار موفقیت در انجام آن ها را به دست آورد.
ذ) مدتی برنامه ریزی و تصمیمات خود را با فردی ذی‌صلاح در میان بگذارد و از وی بخواهد مراقب باشد تا در او دودلی پیش نیاید. و همچنین اجرای تصمیماتش را به تأخیر نیاندازد.
ر) از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزد.
ز) با کسانی که روحیه و اراده ای قوی دارند دوست شود تا اراده او نیز قوی گردد.
ژ) تصمیمات به جا و پرارزش گذشته خودش را به یاد آورد و توجّه کند که چون گذشته برای انجام دادن کارهای مهم آمادگی دارد.
س) با تصمیم های آسان در کارهای ساده، به تدریج خودباوری و توانمندی را در خویش پدید آورد و راه را برای تصمیم‌گیری در امور پیچیده و مشکل هموار سازد.
ش) از شکست‌خوردن نهراسد و بداند که شکست‌ها پلی هستند به سوی موفقیت و کامیابی.
ص) سرگذشت افراد سخت‌کوش و بااراده را مطالعه کند و از آنها درس بگیرد.

7. شستن بدن به خصوص اعضای تناسلی با آب سرد، برای خنثی نمودن تحریکات جنسی مؤثر است. هر وقت افکار جنسی به ذهن فرد آمد و تحریک شد، اگر می‌تواند با آب سرد دوش بگیرد و یا اعضای تناسلی‌اش را با آب سرد بشوید تا شهوتش تعدیل گردد. البته این کار در صورتی توصیه می‌شود که موجب بیماری و عوارض منفی در فرد نشود. (8)

8. یکی دیگر از روش‌های درمانی، این است که فرد مبتلا، در فاصله زمانی که برای خودش در نظر می‌گیرد، اگر موفق به ترک این عمل شد خودش را تشویق کند و به خودش جایزه بدهد. ولی چنانچه در فاصله مشخص شده باز هم مرتکب خود‌ارضایی شد، جریمه و تنبیهی برای خودش در نظر بگیرد. تشویق باید چیزی باشد که به فرد انگیزه بدهد و او را در تصمیمش استوار گرداند. همچنین تنبیه و جریمه باید قدرت بازدارندگی بالایی داشته باشد؛ به طوری که فرد هر وقت اراده کرد خود‌ارضایی کند، تلخی تنبیه و جریمه به ذهنش بیاید و همین امر مانعی در برابر خود‌ارضایی باشد. البته تنبیه و جریمه نباید به گونه‌ای باشد که فرد مبتلا از انجام آن ناتوان شود وکم کم از کارآیی بیفتد. نوع تشویق و جریمه هم برای افراد مختلف فرق می‌کند. هر فردی باید خودش جایزه و جریمه خودش را تعیین کند. (9)
به سخنان این جوان دقت کنید: «عهد و پیمانی که با خودم بستم و الآن حدوداً هشت سال از عمرش می‌گذرد و تا کنون نیز بدان پایبند بوده‌ام چنین است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضایی شکست خوردم بر من واجب است که هفت روز روزه بگیرم. سه روز آن باید بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روز دیگر در طی یک ماه پس از روز شکست به جا آورده شود. این جریمه‌ای که برای خودم گذاشته‌ام بسیار کمکم کرده است.»

9. استفاده از گیاه سداب
خاصیت اصلی گیاه سداب کم کردن فشار شهوت می باشد و می توان روزی یک فنجان از دم کرده آن را برای کاهش شهوت نوشید؛ البته باید توجه داشت که مصرف زیاد سداب سمی است و باید پرهیز شود. همچنین باید توجه داشت که فشار خون را پایین می آورد و ترشح صفرا را نیز افزایش می دهد.

10. یکی از راهکارهای اساسی برای درمان این مشکل، ازدواج است. ازدواج به طور ریشه ای و اساسی این مشکل را برطرف می کند. شاید الآن آمادگی و شرایط ازدواج را نداشته باشید؛ ولی باید در فکر ازدواج باشید و در اولین زمان ممکن که شرایط شما اجازه می‌دهد، حتماً به این کار اقدام کنید.
در اینجابه برخی دیگر از نکات درمان خود ارضایی اشاره می‌شود:

1. فرد مبتلا سعى کند به هنگام خواب شکمش بیش از حد معمول پر نباشد.
2. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى جنسى و تحریک کننده جدا پرهیز کند.
3. از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کند.
4. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نماید.
5. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز کند (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
6. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکند.
7. از دست ورزى با اندام جنسى خود اجتناب کند و در هیچ شرایطى دست ورزى نکند.
8. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زیر پتو ولحاف بیرون باشد.
9. به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم ورزش کند.
10. هیچ گاه بیکار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و… پر کند.
11. هفته اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرد و اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه‌گرفتن مهیا نیست حداقل میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهد و به حداقل خوراک اکتفا کند.
12. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشد و از سخنان عاشقانه خوددارى کرده واز نرمى در کلام با آنها اجتناب ورزد.
13. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نماند، حتى براى آموزش و…
14. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کند.
15. به آسیب ها و عوارضی که ممکن است بر اثر خود ارضایی گریبان گیرش شود فکر کند. (10)
«درمان فکر گناه»:
کسى که مى خواهد زمام افکار خویش را به کف گیرد، باید با تمام توان به خودسازى روى آورد و با جدیت این راه را دنبال کند تا تدریجاً به هدف نزدیک گردد. بخشى از راه هاى کنترل فکر عبارت است از:

1. راه دل و عشق: ذهن و فکر انسان همواره متوجه چیزى است که به آن عشق مى ورزد؛ چنان که عاشق، آنى از فکر معشوقش بیرون نمى رود. این که مثلاً ما همیشه در نمازهاى خود به یاد دیگر مسائل مى افتیم، به جهت تعلق نفس به آن ها و عدم آشنایى با محبوب حقیقى است؛ ولى عاشق دلباخته ی ذات جمیل على‌الاطلاق، در همه حال به یاد خدا است؛ چنان که گویا همیشه در نماز است. پس باید دل را از تعلق به کثرت پالایید و منزلگه عشق ربوبى ساخت، تا اندیشه نیز بدان سوى توجه یابد.
2. ضبط قوه خیال: پرنده لجام گسیخته خیال هر دم بر سرشاخسارى مى نشیند. از این رو، افکار انسان خود ناساخته قرار و آرام ندارد. اگر آدمى با دقت در کنترل خیال بکوشد؛ یعنى همواره از آن مراقبت کند و هر گاه به این سوى و آن سوى گریخت، بلافاصله آن را به امور شریف متوجه گرداند، کم کم رام و مطیع مى گردد.
3. انس دادن ذهن: با داشتن برنامه منظم و پیوسته مى توان ذهن را به سمتى خاص جهت داد. داشتن برنامه هاى منظم همه روزه دعا و قرآن، مطالعه کتاب هایى پیرامون اخلاق، معاد، خداشناسى، عواقب گناه و حداقل روزى یک ساعت شرکت منظم و پیوسته در مجالس دینى در این مسیر سودمند است.
4- کنترل حواس: گرچه ذهن انسان این توانایی را دارد که حتی بدون استفاده از حواس ظاهری افکاری را تولید کند، ولی عمده آن چیزهایی که انسان در مورد آن فکر می کنیم اعم از چیزهای خوب یا بد، داده های حواس ظاهری اوست؛ لذا باید مجاری ورودی ذهن را که همان حواس ظاهری است کنترل کرد؛ یعنی چشم، گوش، زبان و لامسه و…
قرآن در این زمینه می فرماید: «ولا تقف ما لیس لک به علم ان السمع والبصر والفؤاد کل اولئک کان عنه مسؤولا؛ و هرگز بر آنچه علم و اطمینان نداری دنبال مکن که (در پیشگاه حکم خدا) چشم و گوش و دل ها همه مسؤولند» (اسراء، آیه 36). بنابراین یکی از مهمترین راه های کنترل فکر، کنترل حواس ظاهری است. اگر کسی به چشم چرانی مبتلا شد، یکی از آثار آن این است که باعث به وجود آمدن افکار و خیالات شهوانی می شود و زمینه گناه را فراهم می آورد.
5. ریشه فکر گناه در نیازهای غریزی انسان است. لذا مجدد توصیه می‌کنیم برای اینکه بتوانید واقعا از دست این فکرها خلاص شوید لازم است ازدواج کنید. هیچ درمانی مانند ازدواج شما را از این افکار خلاص نمی کند.
اما از جهت تغییر حالت به طور کاربردی باید نخست زمینه های ورود این گونه افکار را کم کرد؛ به طور مثال اگر هنگام خواب این گونه افکار هجوم می آورد، وقتی به بستر خواب برویم که خسته باشیم و معده ما سنگین نباشد. البته با وضو بودن و تلاوت «سه قل هو الله و تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها)» نیز بسیار مؤثر است.
اگر با دیدن برخی صحنه ها و یا با گفتگو با برخی افراد، این گونه افکار هجوم می آورد، نگاه ها و رفت و آمدهای خود را کنترل کنیم و بعد از خطور این نوع افکار، توجه خودمان را به برنامه ریزی زندگی با مسائل درسی و یا یاد امامان و بزرگان معطوف کنیم. رفته رفته این گونه افکار از ما دور می شوند.
دوست عزیز؛
مدتی با دقت به این دستورات عمل کنید تا شاهد نتایج شیرینش باشید. ما هم برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم. ما به شما اطمینان می دهیم تا هر وقت که لازم باشد همراه و مشاور شما خواهیم بود. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫20 نظرها

 1. سلام ببخشید اگه کسی یکساله این عمل رو انجام بده و چن بار هم توبه کرده ولی دوباره رفته سراغش، با اینکه چن بار توبشو شکسته، خدا میبخشتش؟

  و ممکنه با عرض معذرت پرده پاره شده باشه؟

  1. سلام مونا جان. هیچ وقت از خدا ناامید نشو. اگه صدبار هم توبه کردی و شکست خوردی بازم به سمت خدا برگرد. خداهمیشه گناه ادم رو میبخشه. البته اگه حق الناس نباشه.
   ولی برای انکه بتونی پای عهد خودت باشی از حضرت زهرا کمک بگیر. به خصوص اینکه الان در فاطمیه هستیم. کتاب زندگی نامه صوتی ایشون رو گوش بده تا بتونی همیشه در مسیر درست باقی بمونی گلم

 2. از شما بزرگواران معذرت میخوام
  (ممکنه پرده پاره شده باشه)

 3. سلام من ۳ ساله که خود ارضایی انجام می‌دادم و الان هم پرده ام پاره شده آیا این پاره شدن ربطی به حاملگی داره آخه من میترسم که وقتی بزرگ شدم بخاطر پاره شدنش حامله نشم لطفا جواب بدید

  1. سلام دختر گلم.پاره شدن پرده ربطی به عقیم شدن ندارد. اما قبل از ازدواج زمانی که تست صحت پرده بکارت را بدهید مشخص میشود که پرده شما پاره شده است و انگاه خانواده شما و داماد متوجه میشوند که شما رابطه جنسی برقرار کرده اید یا خودارضایی کرده اید.

 4. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون 🙏 من چند وقته خیلی تحریک میشم به این کار روی بیارم و خودارضایی انجام بدم ولی تا الان انجام ندادم ولی این چند وقته خیلی تحریک میشم لطفاً کمکم کنید

  1. سلام امیر جان.سپاس از شما. تمامی مطالبی که در بالا بیان شده است را اگر بهش پایند باشید میزان تحریک شدن شما به حداقل خواهد رسید.

 5. ای بابا چرا بعضیا این کار ها رو میکنن باید از همون اول که این کار رو انجام بدن جلوگیری کنن مگر نه بهش معتاد میشن چرا دوست دارن بعضی ها تا لذت کاذب ببرند بجاش کلی گناه و مریزی ضعف بدن و کلی مضرات دیگه نوجوانان باید ذهن خودشون با یه چیز دیگه پر کنن الان (دوره نوجوانی )وقت بازیه خوشگذرونیه وقت مطالعه هست
  بیاین فکر کنین که همچین چیزی وجود نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن