بازگشت به خواندنی

بازگشت به خواندنی

چند ساعت در روز برای کنکور بخونیم

چند ساعت مطالعه برای کنکور لازم است؟ موفقیت در کنکور به عوامل زیادی بستگی دارد؛ در این بین ساعت مطالعه از فاکتورهای اساسی و تعیین کننده در نحوه عملکرد شما محسوب می‌شود. بیشتر از تعداد ساعات مطالعه کیفیت درس خواندن شما در این ساعات اهمیت دارد. یکی از سؤال‌هایی که ذهن بسیاری از دانش آموزانی که خود را برای کنکور آماده می‌کنند، درگیر می‌کند میزان ساعات مطالعاتی است. توجه داشته باشید که ساعات مفید مطالعاتی تضمین کننده موفقیت شماست. پس در تعیین ساعات مطالعاتی برای کنکور باید به موارد دیگری مانند ساعت زیستی بدن، داشتن برنامه ریزی مناسب و تعیین اهداف مطالعاتی، توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود توجه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب همراه باشید.

داشتن برنامه ریزی برای ساعت مطالعه برای کنکور

زمانی که ساعات مطالعاتی، را بر اساس توانایی خودتان مشخص می‌کنید، می‌توانید برنامه ریزی دقیق تری برای مباحث مطالعاتی خود، منابع درسی و کتاب‌هایی که قصد مطالعه آن را دارید داشته باشید. این برنامه ریزی به شما کمک می‌کند که در روند چند ماه آینده مطالعه برای کنکور استرس کمتری دشته باشید و با آمادگی بیشتری خودتان را برای این چالش بزرگ آماده کنید

ساعت مطالعه برای کنکور چقدر باید باشد؟

فرمول واحدی برای ساعات مطالعه برای کنکور وجود ندارد چون بسته به ویژگی‌های فردی متفاوت است. فهرستی از مطالبی که لازم است مطالعه کنید تهیه کنید تا بر اساس آن تخمین دقیق تری از ساعات مطالعاتی که مورد نیازتان است داشته باشید. با این حال اگر به مصاحبه‌های افراد برتر کنکور نگاهی داشته باشید متوجه می‌شوید که به طور متوسط بین 10-8 ساعت در طول روز مطالعه داشته‌اند.

معمولا توصیه می‌شود که افراد در ابتدای کار برای رسیدن به موفقیت تحصیلی با ساعات کمتر شروع کنند به عنوان مثال از روزی سه یا چهار ساعت شروع کرده و به تدریج این روند ساعات مطالعاتی را افزایش دهند. توجه داشته باشید که در ابتدا شما انرژی و انگیزه بالایی دارید ولی زمان مطالعاتی نباید به گونه‌ای باشد که در روزهای پایانی کم بیاورید و توان ادامه رقابت را نداشته باشید چرا که این زمان سرنوشت ساز است. موفقیت تحصیلی زمانی حاصل می‌شود که به تدریج و به صورت متعادل در این مسیر پیش بروید.

چگونه ساعات مطالعاتی را باید تنظیم کرد؟

با توجه به ویژگی‌ها و توانایی‌های خودتان می‌توانید ساعت مطالعه برای کنکور که مورد نیازتان است را تنظیم کنید. ساعت زیستی بدنتان را شناسایی کنید، بدین معنا که توجه کنید در چه ساعاتی از شبانه روز عملکرد بهتری دارید. برخی از افراد صبح‌ها عملکرد بهتری دارند و برخی دیگر شب‌ها عملکرد بهتری دارند. بر این اساس می‌توانید بهترین بازه یادگیری خود را تعیین کنید. بهتر است بعد از هر 2 – 1/5 ساعت مطالعه، زمانی برای استراحت در نظر بگیرید. به طور پیوسته به مطالعه نپردازید چون بازدهی‌تان افت می‌کند.

لازم نیست ساعات مطالعاتی خشک و عیر منعطفی داشته باشید. اگر بیشتر از 13 ساعت در طول روز مطالعه می‌کنید به احتمال زیاد اشتباهی در برنامه ریزی خود دارید و یا شیوه درس خواندن و مطالعه تان صحیح نیست. برخی افراد نیز کمال گرایی بالایی برای مطالعه کتاب‌های مختلف دارند توجه داشته باشید که با مطالعه بیشتر منابع محدود و مشخص نتیجه بهتری خواهید گرفت.

چگونه کیفیت ساعت مطالعه خود را برای کنکور افزایش دهیم؟

یکی از اشتباهات بزرگ که برخی از دانش آموزان انجام می‌دهند این است که  برنامه‌ای برای خود تنظیم می‌کنند و خیلی سختگیرانه آن را دنبال می‌کنند. ساعات مفید مطالعاتی و کیفیت آن است که اهمیت دارید. پس اگر بنا به هر دلیل احساس می‌کنید دچار افت عملکرد شدید و یا هجوم افکار مزاحم مانع از این می‌شود که بهره مطلوب را داشته باشید، مطالعه را متوقف کنید و به فعالیتی دیگر بپردازید تا مجددا تمرکز و بازدهی لازم را پیدا کنید. علاوه بر این برای این که کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید لازم است تکنیک‌های درس خواندن برای کنکور و تست زنی را بلد باشید.

ساعت مطالعه برای کنکور در روزهای طلایی پایانی

یکی از اشتباهات بزرگ که برخی از دانش آموزان انجام می دهند این است که  برنامه ای برای خود تنظیم می کنند و خیلی سختگیرانه آن را دنبال می کنند. ساعات مفید مطالعاتی و کیفیت آن است که اهمیت دارید. پس اگر بنا به هر دلیل احساس می کنید دچار افت عملکرد شدید و یا هجوم افکار مزاحم مانع از این می شود که بهره مطلوب را داشته باشید، مطالعه را متوقف کنید و به فعالیتی دیگر بپردازید تا مجددا تمرکز و بازدهی لازم را پیدا کنید.

ساعات مطالعاتی کنکوری ها در روزهای طلایی پایانی

در روزهای پایانی ماراتون رقابت بین دانش آموزان به طور قابل ملاحظه‌ای رشد می‌کند. روزهای پایانی زمان مناسبی برای مرور کردن مطالبی است که طی ماه‌های پیش مطالعه کردید. سعی کنید در این روزها عزم خود را جزم کنید تا با موفقیت این رقابت بزرگ را پشت سر بگذارید. خیلی از دانش آموزان در ماه‌ها و یا روز‌های آخر امید خود را از دست می‌دهند و یا خسته و بی‌انگیزه می‌شوند.

رمز موفقیت در کنکور

زمانی که ساعات مطالعاتی خود را متناسب با حجم کاری و توانایی‌هایتان تعیین کردید، اکنون لازم است که با اراده و پشتکار به سمت هدف سرنوشت ساز تان حرکت کنید. نگران اتفاقات غیر منتظره‌ای که ممکن است در مسیر برنامه ریزی هایتان رخ دهد نباشید. می‌توانید در روزهای آینده افت ساعات مطالعاتی را جبران کنید. ساعت خوابتان را کاهش ندهید چون داشتن زمان خواب مناسب 8-6 ساعت برای داشتن تمرکز و عملکرد بالا لازم است. همچنین تغذیه مناسب، ورزش و ساعاتی برای تفریح کردن را فراموش نکنید چون در کاهش استرس نقش مؤثری دارند.

چه ساعتی از روز درس بخوانیم؟

ساعت درس خواندن برای هر کس متفاوت است. اما بهترین زمان درس خواندن زمانی است که شما نسبت به آن شرطی شده باشید. به همین دلیل روانشناسان توصیه می‌کنند ساعتی را برای درس خواندن انتخاب کنید و هر روز دقیقا در همان ساعت شروع به درس خواندن کنید. تغییر دادن این ساعت منجر به خستگی مغز و بدن می‌شود.

آیا 18 ساعت درس خواندن و مطالعه برای کنکور خوب است؟

میزان درس خواندن برای کنکور به توانایی‌های شما بستگی دارد. اما مطمئنا 18 ساعت درس خواندن شما را از خواب کافی، استراحت و تغذیه مناسب باز می‌دارد و عملکردتان را کاهش می‌دهد.