مهارت های ارتباطی

عشق یک طرفه

عشق یک طرفه به کسی که احساسی به شما ندارد و ارزشی برایتان قائل نیست، به مرور بسیار سخت و ناامید کننده می‌شود. پس از مدتی عشق یک طرفه برای شما افسردگی و دیگر ناراحتی‌های خلقی را به همراه می‌آورد. بیشتر کسانی که دارای یک احساس و عشق یک طرفه هستند به امید اینکه روزی به محبوب خود برسند، زندگی می‌کنند. در واقع با خود عهد بسته‌اند که تنها با او باشند. اما گاهی عشق یک طرفه بعد از یک رابطه دو طرفه ایجاد می‌شود. در این حالت رابطه با درگیری‌های زیادی می‌تواند همراه شود. شما وقت و انرژی خود را برای کسی هدر می‌دهید که حتی به خودش زحمت نمی‌دهد حتی به شما فکر کند. اگر در عشقتان کمی احساس عدم توازن می‌کنید، با ما همراه باشید.

عشق یک طرفه

در عشق یک طرفه میل به معشوق موضوعی است که تنها در ذهن شخص ایجاد شده است. گاهی عاشق در فکر خود بر این باور است که معشوق نیز او را دوست دارد اما مانعی برای ابراز آن وجود دارد. در رابطه یک طرفه معمولا یک نفر سرویس دهنده است و تمام تلاش‌ها از جانب او صورت می‌گیرد. از آن جا که محبت و احساسی دریافت نمی‌کند، احساس نارضایتی و خشم پنهان را تجربه می‌کند. خیلی وقت‌ها افراد احساس وابستگی و یا برانگیختگی نسبت به شخص را با احساس عشق اشتباه می‌گیرد.

نشانه های عشق یک طرفه

اگر نشانه‌های زیر را در رابطه تان دیدید بیشتر می‌توانید از عشق یک طرفه خود مطمئن شوید:

 • همیشه شما سر صحبت را باز می‌کنید.
 • هرگز به احترامی که حق شما است دست نمی‌یابید.
 • تنها شما برای دیدن معشوق به دنبال فرصت و بهانه هستید.
 • حتی اگر معشوق شما نشان دهد که به شما علاقه‌ای ندارد همچنان امیدوار خواهید بود.
 • اولویت ارتباط با دیگران برای شما کم می‌شود.
 • برای طرف مقابلتان اهمیتی ندارد که با او تماس می‌گیرید یا نه.
 • وقت زیادی برایتان نمی‌گذارد و جواب تماس‌ها و پیام هایتان را نمی‌دهد.
 • از دوستان مشترک سراغ او را می‌گیرید.

عوامل به وجود آمدن رابطه یک طرفه چیست؟

عوامل متفاوتی در به وجود آمدن عشق یک طرفه تأثیر دارند که برخی از مهم ترین و شایع ترین آن ها به شرح زیر هستند:

1.نگاه متفاوت

اولین عامل نگاهی است که شما به طرف مقابل تان دارید. در بسیاری از موارد دیده شده که فردی که درگیر عشق یک طرف است نگاهی کاملا متفاوت نسبت به واقعیت به طرف مقابل خود دارد و این گونه احساس می کند که محبوبش به او علاقه دارد و در نتیجه در دام عشق یک طرفه گرفتار می شود.

2.تجارب تلخ

عامل دوم، شکست‌ها و تجارب تلخی است که در زندگی بر شما وارد شده است. این اتفاقات بدون آن که خود بدانید وارد فکر و ذهن شما می‌شود تا شاید بتواند به خواسته‌های خود دست یابد. گاهی رفتارهای طرف مقابل تان شما را به اشتباه قانع می‌کند که اون نیز شما را دوست دارد؛ در صورتی که شاید این طور نباشد.

3.جبران محرومیت

عامل سوم عشق یک طرفه به خاطر نداشتن کسی است که برای ادامه زندگی به او احتیاج دارید. در این حالت ممکن است از روش جبران استفاده کنید. یعنی فرد برای جبران محرومیت‌های خود در زندگی عاشق کسی می‌شود که حس می‌کند او را دوست خواهد داشت.

4. عدم ارتباطات

افرادی که هیچ ارتباطاتی با دیگران ندارند، با احتمال بیش تری ممکن است درگیر عشق یک طرفه شوند. چرا که این افراد نتوانسته اند نیاز های خود را با ارتباطات عادی برطرف سازند و در نتیجه به عشق یک طرفه چنگ می اندازند.

5. ویژگی های شخصیتی

در برخی مواقع نیز عشق دو طرفه است اما یکی از طرفین یا هر دوی آن ها به دلیل ویژگی های شخصیتی از گفتن این مساله به دیگری خودداری می کند و در نتیجه عشق یک طرفه به وجود می آید. مثلا افراد درون گرا به دلیل ویژگی های شخصیتی خود نمی توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و در نتیجه برای ابراز عشق به مشکل بر می خورند. همچنین برخی دیگر نیز به دلیل این که می ترسند جواب نه بشنوند یا غرورشان لطمه ببیند از ابراز عشق خودداری می کنند.

چگونه در دام عشق یک طرفه نیفتیم؟

علاقمند شدن به کسی که هیچ گونه احساس و ارزشی برای شما قائل نیست، خودباوری و اعتماد به نفس شما را تخریب می‌کند. بودن در یک رابطه عاشقانه یک طرفه می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که تصورش را می‌کنید. عشق یک طرفه خود منجر به خیانت، طلاق عاطفی، اضطراب، خشونت خانگی و… می‌شود.

یکی از مهم‌ترین راه‌های دوری از عشق یک طرفه، شناخت احساساتی است که واقعیت ندارند؛ در واقع این نوع از عشق اشتباه و نادرست است و شما را با مشکل روبه رو می‌کند. برای پیشگیری از عشق یک طرفه از راهکارهای زیر را نیز استفاده کنید:

1. از احساساتتان آگاه باشید

اگر به کسی که علاقه‌ای به شما ندارد وابسته شدید و قصد خلاص شدن از این احساسات را دارید روی احساساتتان تمرکز کنید، نوع عشق و چرایی آن را بشناسید. با ذهن و روان خود ارتباط برقرار کنید. با خود بیاندیشید که آیا واقعا می‌خواهید این عشق را به عشق دو طرفه تبدیل کنید. در بسیاری عشق‌های یک طرفه افراد پس از مدتی از دنبال کردن عشق منصرف می‌شوند چرا که متوجه می‌شوند، احساسات آن‌ها عشق نبوده.

2. رابطه با آن شخص را مدیریت کنید

هرچه از او دور باشید راحت‌تر می‌توانید عشق یک طرفه خود را از دل بیرون ببرید. سعی کنید رابطه تان را با او به حداقل برسانید و در برخوردهای ضروری نیز کاملاً رسمی رفتار کنید.

3. اوقات بیکاری تان را به صفر برسانید

تا جایی که می‌توانید به کارهایی که برایتان لذت بخش است، بپردازید. سعی کنید وقت خود را برای فکر کردن به او محدود کرده و خود را مشغول کارهای مهم‌تر و رسیدن به اهداف زندگیتان بکنید.

4. اهدافتان را دوباره شناسایی کنید

به کارهایی که قبل از شروع شدن این عشق می‌خواستید انجام دهید فکر کنید. آن‌ها را به صورت هدف برای خودتان دوباره تعریف کنید.

5.از خودتان مراقبت کنید

مراقب ظاهر و سلامتیتان باشید. برای خودتان غذای مورد علاقه‌تان را درست کرده و از خود مانند یک مهمان پذیرایی کنید. یک لیوان چای گرم و خوشمزه برای خودتان درست کنید و آن را با لذت بنوشید. خرید بروید و لباس‌های جدید بخرید. مدل موهایتان را عوض کنید.

6. ورزش کنید

مؤثرترین روش برای رسیدن به تعادل عاطفی، ورزش کردن است. ورزش به شما کمک می‌کند تا از افکار منفی خود رها شوید. برای ورزش کردن حتما نباید باشگاه رفته و هزینه‌ای پرداخت کنید. پیاده روی و انجام حرکات کششی حتی در خانه نیز مکان پذیر است. با رقصیدن می‌توانید ورزش و هنر را با یکدیگر ترکیب کنید. آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید و هر روز زمانی را برای رقصیدن به خود اختصاص دهید. با این کار همزمان سرگرم و خوش اندام می‌شوید.

7. این رویا را کنار بگذارید

خودتان را با افکار و رویاهایی که می‌دانید به آن‌ها امیدی نیست مشغول نکیند. منتظر ماندن برای آن که روز محبوبتان نیز به شما علاقه مند می‌شود به شما آسیب خواهد رساند. اگر کسی توجه کافی به شما ندارد، سعی نکنید با آوردن دلایل غیر منطقی او را در نظر خود عاشق پیشه تصور کنید.

هرگز سراغ کشیدن سیگار یا مصرف الکل نروید. حتی اگر سیگاری هستید بیشتر از معمول سیگار نکشید. تصمیمات ناگهانی نگیرید. مخصوصا اگر سلامتی و زندگیتان را به خطر می‌اندازد. ممکن است تصمیم بگیرید با صدمه زدن به خود کاری کنید که محبوبتان متوجه میزان علاقه و ناراحتی شما شود، اما او متوجه نخواهد شد، یا برایش اهمیتی نخواهد داشت و شما با این کار تنها به خودتان آسیب می‌زنید.

8. خودتان را دوست داشته‌باشید

زمانی که افراد دچار عشق یک طرفه می‌شوند، گمان می‌کنند عیب و ایرادی دارند که طرف مقابل توجهی به آ‌ن‌ها نمی‌کند. خودتان را سرزنش نکنید شما هیچ عیب و ایرادی ندارید؛ قبول کنید که شرایط به این صورت شکل گرفته و شما هیچ تقصیری ندارید. افراد تفاوت‌های زیادی با هم دارند بنابراین این حقیقت را بپذیرید که ممکن است طرف مقابلتان علایق دیگری به جز شما داشته‌باشد.

9.با اطرافیان صحبت کنید.

با اطرافیان و نزدیکان مورد اعتماد خود در رابطه با این مساله صحبت نمایید. کمک گرفتن از کسانی که درگیر عشق یک طرفه بوده اند نیز می تواند بسیار موثر باشد. این افراد می توانند در رابطه با تجربیات خود با شما بگویند و کمک تان کنند تا عشق یک طرفه خود را کنار بگذارید و به زندگی ادامه دهید.

10. کمک گرفتن از متخصص

اگر فکر می کنید عشق یک طرفه تا حد زیادی شما را درگیر خود کرده است، توصیه می شود که از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید. روانشناس به شما کمک می کند تا بتوانید از عشق یک طرفه خود بگذرید و یا حتی با استفاده از تکنیک های خاص و تغییرات رفتاری او را به دست آورید.

آیا می‌توان عشق یک طرفه را به عشق دو طرفه تبدیل کرد؟

اگر کسی بخواهد عشق و علاقه را از کسی دریافت کند ابتدا باید از میزان علاقه او آگاهی پیدا کند. شاید نشانه‌های بی علاقگی که از او دریافت می‌کنید تنها به دلیل سبک ارتباطی‌اش باشد. برای آنکه بتوانید کسی را به خود علاقه‌مند کنید باید این حقیقت را بپذیرید که عشق شما یک طرفه است و برای آن که این احساس از طرف او هم به وجود آید نیاز به صرف زمان و انرژی دارید. برای این کار نیاز است تا سبک زندگی خود را عوض کرده و کارهایی انجام دهید که معشوقتان را به شما علاقه مند کند.

راه‌هایی برای عاشق کردن طرف مقابل

برای آنکه عشق دوطرفه ایجاد کنید در قدم اول باید به خط قرمزها و حساسیت‌های طرف مقابلتان احترام بگذارید. سپس از طریقی تلاش کنید عقاید و دیدگاه‌های او را دریابید. با این کار می‌توانید یک وجه اشتراک با او پیدا کرده و به یک احساس مشترک برسید. هیجانات و خواسته‌های خود و او را شناسایی کرده و آن‌ها را اجرا کنید.

در یک زندگی زناشویی عدم وابستگی زوجین به خانواده‌هایشان و عدم انتقال سبک‌های زندگی دوره مجردی به متاهلی، بازگو کردن نقاط مثبت زوجین به یکدیگر و داشتن گوش شنوا، وقت گذاشتن برای یکدیگر و داشتن صداقت و عدم دروغگویی و مخفی کاری و در مجموع همه این‌ها باعث می‌شود فرد عاشق به معشوقی که از او می‌گریزد، به راحتی نزدیک شود.

فرستادن پیام‌های منحصر به فرد

می‌توانید با پیام‌های منحصر به فرد احساسات جدید و خاصی را به او منتقل کنید. پیام‌های شما باید نشان‌دهنده‌ی محترم بودن، شخصیت، اعتماد به نفس، جذابیت، شوخ بودن و خاص بودن شما باشد. هر چند این کار سخت به نظر می‌رسد اما برای علاقه‌مند کردن طرف مقابل باید تمام تلاش خود را به کار ببرید و روی خود کار کنید. لازم نیست خود را بیش از حد به او مشتاق نشان دهید و برای جلب توجه او کارهای عجیب غریب انجام دهید. به خودتان اعتماد کنید و به او فرصت دهید تا شما را درک کند.

فراموش کردن عشق یک طرفه

در صورتی که با وجود به کار گیری تمام تلاش خود نتوانستید توجه و علاقه شخص مورد علاقه‌تان را جلب کنید و یا متوجه شدید او به شخص دیگری علاقه‌مند است، بهتر است به جای پافشاری و اذیت کردن خود راه‌های زیر را به کار ببرید. چرا که در دراز مدت درگیر شدن با این نوع عشق ضربه سنگینی به شما می‌زند و منجر به شکست عشقی می‌شود.

برخی افراد بعد از دوری و فاصله گرفتن از معشوق خود آسیب‌های روانی زیادی را تجربه می‌کنند که گاه جبران ناپذیر است به همین دلیل برای فراموش کردن عشق گذشته بهتر است به فکر درمان و مراجعه به مشاوره روانشناس باشید. توجه داشته‌باشید که فراموش کردن عشق به سادگی و در کوتاه مدت اتفاق نمی‌افتد. بنابراین به احساسات خود وقت بدهید و سریع تسلیم نشوید.

فکر کردن مداوم به شخص مورد نظر، مانع از فراموش کردن او می‌شود. بنابراین سعی کنید مدام خود را سرگرم نگه دارید و افکار مثبت را جایگزین کنید. مهارت کنترل احساسات را بیاموزید و به یاد داشته‌باشید که تجربیات تلخ شما را برای پیشرفت در زندگی آماده‌تر می‌کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

 1. سلام من پسری ۱۴ ساله هستم که عاشق دختر خالم شدم اونم ما با هم همسن هستیم
  من واقعا دوسش دارم اونقدر دوسش دارم که اسمش عشق عبدی باشه نه حوس نوجوانی من الان دوتا چیز داره دیونم میکنه اول اینکه در چه سنی به دختر خالم بگم دوم اینکه در چه سنی هم به پدر و مادرم بگم میخام اونا احساساتم رو درک کنند

  1. سلام پارسا جون.با خانواده امروز صحبت کن و از انها بخواه در مورد نحوه عاشق شدنشون براتون توضیح بدن. کجا بوده و چظور رخ داده و …

   1. مادرم خودش فهمیده منتظر اینکه من بهش بگم اما نمیدونم چه جور بهش بگم چند بار خاستم بگم زبونم اصلا جلوش بند اومد

  2. بنظرم اول غلط املاییتو درس کن بعد بیا. عاشق شو پسرم

 2. عشق منم یه طرفست..دوساله دارم تحمل میکنم دوسم نداره یکی دیگه رو میخاد هر کاری میکنم از فکرم نمیره فک کنم اخرش مرگه نه؟:))دلم میخاد بمیرم همین..

  1. سلام فاطمه هستم و ۱۶ سالم هست…و یک ماه و خورده ای میشه که به پسر خاله مامانم که ۲۳ یا ۲۵ سالش هست علاقه پیدا کردم…طوری که همیشه تو فکرشم…و حتی خوابشم دیدم…راستش قبلا مادرشون به مامانم گفته بودن با پسرشون بیان خاستگاریه من و مامانم هم در جواب گفته بود که نه زهرا الان خیلی کوچیکه….چرا دروغ بگم من واقعا به هیچ وجه دوست ندارم ازدواج کنم مخصوصا تو این سن …اصلاااااااا…من این خبرو یواشکی شنیدم…و بعدش سه بار خواب ازدواجمو با اون پسر دیدم…دیگه تموم شد…
   خوب اونا آبادان زندگی میکنن و ما اصفهان… خیلی دیر به دیر همو میبینیم

   ایندفعه برای مجلس عروسی یکی از دوستان با خانوادشون اومدن.‌..و من وقتی که دیدمش خیلی خوشحال شدم…حالا که رفتن شهر خودشون…اما من هر روز دارم میگم یعنی کی میان که ببینیمش…و اینکه اگه حتی بخوام به رابطه ساده مثل دوست دختر دوست پسر داشته باشیم باهم غیر ممکنه…چون پسر فوق العاده خوب و با ادب هستش…و غیر ممکننننه و من واقعا نمیتونم بگم دوستت دارم و این تو دلم مونده… و تا الان حتی یک دوست دختر هم نداشته…و لازمه بگم این عشق من یک عشقی هست که طرف اصلا خبر نداره حتی نمیدونه من دوستش دارم…فقط این وسط منم که علاقه دارم بهش…و میگم حتی یک رابطه ساده هم غیر ممکنه یعنی ممکن نیست من بتونم باهاش دوست باشم…و خودم با اینکه میدونم این یک حسی هست که رابطه در اون غیر ممکنه…بازم اون پسر رو دوست دارم…
   من واقعا اذیت میشم…چون فقط خودمو ابنحوری عذاب میدم…نمیتونمم‌ دوستش نداشته باشم به هیچ وجه…واقعا نمیدونم باید تا کی این حس درون من باشه…😞
   و اینم بگم که من خودم تا حالا با هیچ پسری در ارتباط نبودم…و عاشق هیچ پسری نشدم…و دوست پسرم نداشتم..
   و چرا دروغ بگم اما اصلا از اون دختر هایی که نیستم که دمو دقیقه به یه پسر پیام میدن…و همش با پسرا میگن و می‌خندن…خیلی آروم و ساکت هستم…
   و من نمیخوام با این پسر ازدواج کنم….اصلا فکر ازدواج تو سرم نیست

 3. من سنم12سالمه ونمی تونم فراموش کنم احساس میکنم به خودم اسیب رسودم ودوست دارم خودکشی کنم اسم عشق من هست سیامک نعمتی میدونم خوداش زن داره میخام زن اش رو بکشم من باید چه کارکنم

  1. سلام رقیه جون. لطفا با کارشناس های نوجوانی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن