دخترونه

وسواس در دوران قاعدگی و پریودی

وسواس در دوران پریودی

من در دوران قاعدگی خیلی دچار وسواس میشوم نسبت به اینکه نجس هستم و خون نجس است دلم نمی خواهد هر جایی بنشینم چون فکر می کنم که آن محل را نجس می کنم و عرق کردنم باعث نجس شدن آن محل می شود لباسهای این دوران را جدا می گذارم مخصوصا شلوارم و فکر می کنم که نجس است در این دوران دستشویی هایم طولانی مدت است و اینقدر میشورم تا خون قطع شود خیلی برایم سخت می گذرد نمی دانم چکار باید بکنم حتی اگر کسی هم در دوران قاعدگی باشد و من متوجه بشم دیگر دوست ندارم با او دست بدهم یا روبوسی کنم و جایی که او بنشیند را نجس میدانم واقعا کلافه شده ام تازه بعد از این دوران تمام لباسهایی را که پوشیده ام و یا دیگر وسایلم را آب میگشم نمیدانم چیکار کنم لطفا مرا راهنمایی کنید چیکار کنم تا از این افکار نجات پیدا کنم و آیا دیگران هم همین کارها را میکنند من می بینم دوستام و زنانی در فامیلمان که اصلا این مشکلات و طرز فکر مرا ندارند و خیلی راحت این دوران را می گذرانند از محبت شما متشکرم

پرسشگر گرامی در سوالتان برخی از عناوین مشکلات خود را ذکر کرده اید. اما از دادن اطلاعاتی در مورد این مشکلات غفلت کرده اید و نفرموده اید که مثلا مشکلات شما از کی شروع شده؟ و به نظر خودتان چه عاملی موجب پیدایش آن شده؟ آیا در غیر ایام عادت نیز در مورد نجاست و طهارت وسواس خاصی دارید؟ و یا مثلا بهتر بود مقداری در مورد خانواده ی خود و ویژگی اعضاء آن اطلاعاتی به ما می دادید. با توجه به اینکه وسواس با تمام انواعی که دارد از اختلالات اضطرابی شمرده می شود، و گاهی اضطراب ریشه در مسائل خانوادگی دارد، به نظرتان علت اضطرابتان چیست؟ تا چه اندازه دروناً مقید به دین هستید؟ زیرا تقید به ظواهر دین و بی توجهی به باطن دین می تواند برخی از مشکلات را برای دین داران بوجود بیاورد و همانگونه که عمل به ظواهر لازم است توجه به محتوای درونی دین هم ضروری است، از نگرشهای مختلف در زمینه اجتماعی و سیاسی سخنی به میان نیاورده زیرا گاهی از اوقات داشتن برخی شبهات اجتماعی و سیاسی می تواند منشاء اضطراب باشد، از چگونگی عمل به واجبات و مستحبات و رغبت و عدم رغبت خود به آنها سخنی به میان نیاورده اید، از سایر فعالیتهای اجتماعی و یا اشتغال به برخی تفریحات سالم و یا احیانا نا سالم سخنی به میان نیاورده اید. زیرا تفریحات سالم مانند رفتن به استخر، ورزشهای سبک، رفتن به مسافرت و غیره در زندگی امروز ضرورت دارد و ترک آن می تواند موجب بروز برخی از مشکلات روحی و روانی گردد. از احساس خود در حین نماز خواندن و غسل کردن و وضو گرفتن و بعد از آن چیزی نگفته اید. زیرا تحلیل این حالات می تواند راهگشای ما برای ارائه ی برخی از راهکارها باشد، اما به هرحال ما با توجه به تجربیات خود نکاتی را به شما عرض می نماییم و پاسخ تفصیلی را به توضیحات تفصیلی شما وا می نهیم.
روان درمانگران اعتقاد دارند که دادن بینش به افراد در مورد مشکلشان، سهم بسزائی در درمان دارد. لذا من برای پاسخ به سوال شما ابتدا بحثی هرچند کوتاه در باره وسواس و انواع آن ارائه می نمایم. وسواس معادل انگلیسیobssession است ولی برخی معتقدند که وسواس معادل خوبی برای این واژه نیست. زیرا نقطه مرکزی در آنچه که به نام وسواس مشهور است «گیردادن» است و بهتر است که معادل واژه فوق را «گیر دادن» بدانیم زیرا گیر دادنِ بیمار گونه ویژگی مشترک تمام انواع و اقسام وسواس است.
وسواس از نظر محتوا، در یک تقسیم بندی کلی به سه قسم تقسیم می شود:

۱- وسواس فکری که محتوایش فکری است؛

در این قسم شخص به گیردادن های فکر خود که بصورت اجباری دائما تکرار می شوند و شخص را راحت نمی گذارند مبتلا می شود. یعنی یک فکر خاصی بدون اراده او و بصورت آزار دهنده ای در ذهن او تکرار می شود و شخص را بیچاره می سازد که اگر فرد اقدام به درمان آن نکند این اختلال پیشرفت کرده و حتی امکان دارد شخص را به حد جنون برساند. این قسم خود به چندین دسته تقسیم می شود مثل وسواس تکرار اعدا در ذهن و وسواس تکرار یک جمله در ذهن و … .

۲- وسواس عملی که محتوایش عمل است،

در این قسم شخص به طور ناخود خواسته مبادرت به تکرار یک عمل می کند، مثلا موی های ریش ویا دست خود را می‌کند، درب خانه را قفل می‌کند و بعد از اینکه چند قدم از خانه دور شد دوباره باز می‌گردد و قفل درب را باز بینی می‌کند و دوباره بعد از چند ثانیه باز می گردد و همین کار را تکرار می کند.که این قسم نیز به دسته های مختلفی همانندوسواس دقت وسواس شستوشو وغیره تقسیم می شئد.
۳- وسواسی که محتوایش فکری عملی است، گاهی دو قسم ذکر شده؛ با هم ترکیب شده و قسم سومی به نام وسواس فکری و عملی که در اصطلاح روانشناسی به معنی اختلال وسواس می باشد، درست می کنند. در این قسم شخصی که دچار وسواس فکری است، برای رهایی از فشارهای افکاری که بصورت آزاردهنده ای در ذهن او تکرار می‌شوند و دست از سر او برنمی دارند؛ به تکرار یک عمل روی می آورد تا آن فکر مزاحم دمی او را راحت بگذارد. مثلا فکری در ذهن شخص که به او می گوید دستت نجس است، دائما و به صورت آزار دهنده ای تکرار می شود و شخص برای رهایی دست خود را می شوید و چون دوباره آن فکر بطور ناخواسته ای تکرار می شود شخص دوباره برای رهایی شستن دست خود را تکرار می کند و دائما این عمل تکرار می شود.
معمولا وسواس یک مبنای زیست شناختی دارد، در این صورت شخص مبتلا به وسواس و بویژه در نوع شدید آن، باید ابتدا به یک متخصص اعصاب و روان(روان پزشک) مراجعه نماید تا با شروع درمان بوسیله دارو تا حدی بتواند بر خود مسلط شود و بعد از آن مداخلات روان درمانی و رفتار درمانی برای بهبود وضیت شخص مبتلا به وسواس شروع می شود. تکنیکهای کنترل و توقف فکر و غرقه سازی بهترین و متداول ترین روش برای درمان انواع وسواس می باشد. ولی همانطور که گفته شد در وسواسهای شدید ابتدا باید درمان دارویی صورت پذیرد. نکته ی دیگر اینکه چون وسواس از اختلالات اضطرابی به حساب می آید آموزش تن آرمیدگی می توانى کمک زیادی به کنترل آن بنماید شما می توانید این فن بسیار کاربردی را با مراجعه به مراکز روان درمانی و مشاوره فراگیرید. پس از مراجعه به روانپزشک و دریافت دارو با ما ارتباط برقرار نمایید و در نامه فقط بنویسید که تحت درمان دارویی برای وسواس هستم و آموزش تنظیم تنفس و تن آرمیدگی را برای شما توضیح دهیم.
نکته دیگری که اشاره به می تواند در جهت حل مشکل شما مفید باشد انتخاب سبک زندگی است، افراد با توجه به باورهای پایه ای خود که در روانشناسی از آنها به عنوان روان بنه و یا اسکیما یاد می شود و در طی سالیان طولانی تجربه و آموخته شده، برای زندگی خود سبکهای خاصی را برمی‌گزینند که اگر آن باورهای پایه ای اشتباه باشد این سبکهای زندگی نیز اشتباه و آسیب زا خواهد بود. لذا اگر مایل بودید که در این زمینه بحثهای بیشتری با شما داشته باشیم، سوالاتی را که در ابتدای پاسخ مطرح کردیم و نیز برخی از موضوعاتی که می تواند در جهت تحلیل و بررسی سبک زندگی شما مفید باشد را برای ما ارسال دارید.
با توجه به اشاراتی که شما در پرسش خود نسبت به مشکل خودتان داشتید، وسواس شما محتوای نجاست و طهارت دارد که برای رهایی از آن چند چیز به شما پیشنهاد می شود.

وسواس

روش های درمان وسواس به نجاست و طهارت

۱- همانطور که گفته شد برخی از وسواسهای اینچنینی ریشه در جهل به احکام دارد و شما می توانید با مراجعه به احکام بسیاری از اعمال خود را اصلاح کنید، مثلاً در رساله مراجع تقلید از شکهایی که هرگز نباید به آن اعتنا کرد شک کثیر الشک است و یا شرط نجس دانستن چیزی اینست که با چشم خود دیده باشید که آن چیز نجس شده است و حدس وگمان نمی‌تواند اثبات کننده نجاست باشد، و اگر به دستورهایی که در رساله ها آمده بی‌اعتنایی کنید و همچنان به وسواس خو پای بفشارید، معلوم می‌شود که دیگر پای خدا در میان نیست و شیطان بر گرده شما سوار شده، و منیّت بر شما حاکم کرده است، زیرا احکام خدا معلوم و دین او بسیار راحت است. در همین راستا بحث شرک ورزیدن به خدا نیز مطرح می شود که باعث دوری انسان از خدا و قساوت قلب او می شود و در آخرت نیز مجازات بسیار سنگینی دارد. شرک در وسواس به این صورت است که خداوند می فرماید که مثلا کثیر الشک نباید به شک خود اعتنا کند و لی فرد وسواسی به این حرف خداوند توجه نمی کند و به شک خود اعتنا می کند و یا مثلا خواوند می فرماید که چیزی را که یقین به نجاست آن ندارید نجس نیست ولی فرد وسواسی بر خلاف نظر خدا آنرا نجس می داند و برای اطاعت از امر دل خود که در حقیقت وسوسه ی شیطان است پشت سر هم آن را آب می کشد.
۲- باید توجه داشته باشید که وسواس زاییده بیکاری است و از جمله کارهایی که شما می توانید برای رهایی از وسواس‌تان به آن متوسل شوید مشغول کردن خودتان به کارهای اجتماعی و ورزش و تفریحات جمعی است، تا آنجا که می‌توانید از تنهایی بپرهیزید و خود را به کارهای مختلف مشغول کنید تا افکار وسواسی فرصت پیدا نکنند که به ذهن شما وارد شوند.
۳- اگر دانشجو هستید برای مطالعه درسهای‌تان هرگز در خانه و یا در اتاق خلوت نکنید سعی نمایید که تمام مطالعاتتان در کتابخانه باشد. و بطور کلی سعی نمایید تنها و بیکار نمانید.
۴- با کارهای مختلف به تقویت اراده خود بپردازید تا بتوانید به برخی از کارهایی که بصورت اجباری انجام می دهید یک «نه» بزرگ بگویید.
۵- به برخی از آثار و پیامدهای زشت و سوء وسواس فکر کنید و ببینید که این کارهای زشت و بی دلیل چگونه شما را پیش خانواده، دوستان و آشنایان خوار و خفیف‌ کرده و شما که قبلا شخصیّت خوب، مثبت و محترمی بین همگان داشتید، اکنون فردی سَبُک، شده اید. و توجه داشته باشید که اگر به وسواس خود پایان ندهید اوضاع بسیار وخیم تر از الان خواهد شد و احتمالا کارتان به دارو درمانی و بیمارستان روانی خواهد کشید.
۶- و همیشه این ذکر را با توجه به معنی آن بر زبان و قلب خود جاری کنید که: «بِسم الله و بِالله، تَوکَلتُ علی الله، اعوذُ بِالله السمیعُ العلیم مِن الشیطانِ الرجیم».

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. سلام ببخشید چیکار کنیم درد نداشته باشیم؟ مخصوصا تو تابستون😔آی

    1. سلام عزیزم. روش های مختلفی برای کاهش درد وجود داره که برای هر دختری متفاوت است. از کیسه اب گرم گرفته تا خوردن داروهای گیاهی خاص. در مقاله دیگری به این موضوع اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن