سبک زندگی

حقایقی گفتنی درباره شکست عشقی

احتمالاً تا به حال بسیار در مورد شکست عشقی شنیده‌اید. افراد بعد از جدا شدن از روابط عاطفی حالتی را تجربه می‌کنند که شبیه به افسردگی است. بعضی از آن‌ها دیگر تمایلی به بودن در جمع ندارند، بعضی‌ها نمی‌توانند خوب غذا بخورند، عده‌ای دیگر از تکالیف و فعالیت‌های روزمره باز می‌مانند و احساس ناتوانی می‌کنند. معمولاً از افرادی که شکست عشقی می‌خورند، می‌شنویم در روز بدون اختیار به فردی که از او جدا شده‌اند فکر می‌کنند و این فکر کردن علاوه بر ایجاد ناراحتی و غم زیاد باعث می‌شود تا فرد ساعات زیادی را صرف مرور کردن گذشته کند. آگاهی از شکست عشقی و حقایق آن به شما کمک می‌کند تا بتوانید با راحتی بیشتری آن پشت سر بگذارید و زندگی شاد و سالمی را در پیش بگیرید. کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص این روند را برای شما تسهیل خواهد کرد.

شکست عشقی چیست؟

شکست عشقی معمولاً با به هم خوردن ارتباط عاطفی به وجود می‌آید. هرچقدر که این اتفاق ناگهانی‌تر و غیرمنتظره تر رخ دهد، تبعات عاطفی سنگین‌تری برای فرد به همراه خواهد داشت. هم‌چنین میزان دلبستگی و وابستگی بین طرفین نیز در این مسئله نقش مهمی ایفا می‌کند. کسی که طی سال‌ها احساسات و هیجانات عاطفی قوی را نسبت به دیگری تجربه کرده هنگام از دست رفتن رابطه با بحران‌های روحی بیشتری مواجه خواهد شد. در این زمان انتقام گرفتن یکی از اولین راه‌هایی است که فرد برای خالی کردن خشم و غم خود به کار می‌برد.

آیا همه افراد دچار شکست عشقی می‌شوند؟

بدون شک جدایی از یک رابطه عاطفی همیشه ناراحت کننده است اما افراد بر اساس ویژگی‌های شخصیتی و تجربیات قبلی خود در زمینه ارتباطات عاطفی به شیوه‌های متفاوتی به این مسئله واکنش نشان می‌دهند. برای مثال افرادی که در روابط قبلی خود نیز شکست خورده‌اند، یا کسانی که وابستگی عاطفی شدیدتری دارند معمولاً شکست عشقی را بیشتر از دیگران لمس می‌کنند. مسئله اصلی که باید مراقب آن باشید این است که شکست عشقی به افسردگی منجر نشود. در حقیقت اگر احساسات منفی بعد از اتمام رابطه به درستی مدیریت نشوند، می‌توانند به مشکلات دیگری بیانجامند که افسردگی یکی از رایج‌ترین آن‌هاست. برای پیشگیری از این مشکل لازم است که با یک روانشناس در ارتباط باشید و روش‌های مقابله با احساسات منفی و بحران‌های روحی را بیاموزید.

آیا بعد از شکست عشقی هر دو طرف یک رابطه به اندازه هم آسیب می‌بینند؟

جواب این سؤال بازهم به ویژگی‌های شخصیتی افراد درگیر در رابطه عاطفی بستگی دارد. هرچقدر میزان آسیب‌پذیری روانی و شخصیتی فرد بیشتر باشد، در جریان ارتباطات عاطفی آسیب بیشتری خواهد دید. تست‌های شخصیت در این زمینه می‌توانند اطلاعات خوبی به شما ارائه کنند و خودشناسی‌تان را بالا ببرند.

شکست عشقی در افراد تا حد زیادی در گرو سبک دلبستگی آن‌ها و نوع کنترل روابطشان نیز هست. سبک دلبستگی هر فرد بر اساس ارتباطات اولیه‌اش با مادر در دوران ابتدایی کودکی شکل می‌گیرد. البته سبک دلبستگی می‌تواند تحت تأثیر تجربیات مختلف زندگی دستخوش تغییرات شود.

عوارض شکست عشقی در زنان و مردان

شکست عشقی در زنان و مردان عوارضی ایجاد می‌کند که در صورت عدم کنترل و غلبه بر آن‌ها می‌تواند به مشکلات جدی ختم شود. این عوارض در هر دو جنس وجود دارد اما ممکن است در خانم‌ها به دلیل حساسیت بیشتر با شدت بیشتری بروز یابد. عوارض شکست عشقی عبارتند از:

-افکار منفی همچون اینکه به خاطر یک اشتباه یا فرد دیگری رابطه تمام شده است یا اینکه دیگر نتوانند عاشق شوند و…

-سندروم قلب شکسته: شکست عشقی استرس زیادی برای فرد ایجاد می‌کند به طوری که ممکن است فرد برخی مواقع در قفسه سینه خود احساس درد کند. این مساله به مرور زمان از بین می‌رود.

-ممکن است افراد بعد از شکست عشقی دچار افسردگی و بی میلی نسبت به زندگی شوند و عملکرد روزمره‌شان مختل شود.

-در برخی مواقع زنان و مردان پس از شکست عشقی نسبت به دیگران و روابط عاطفی بی اعتماد می‌شوند و دیگر نمی‌تواند رابطه سالمی برقرار نمایند.

-در برخی مواقع نیز افراد به دلیل ناتوانی در کنار آمدن با شکست عشقی و فشارهای ناشی از آن به مصرف الکل یا مواد مخدر روی می‌آورند.

-خطرناک‌ترین آسیب شکست عشقی احتمال خودکشی است. امکان دارد افرادی که وابستگی بسیار شدیدی داشته‌اند، نتوانند با غم حاصل از جدایی کنار بیایند و اقدام به خودکشی نمایند. در این شرایط ضروری است که برای کنار آمدن با این احساسات از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

راه چاره چیست؟

این سؤال را با توجه به عمق رابطه‌ای که طرفین تجربه کرده‌اند (بر اساس زمان سپری شده در کنار هم و میزان دلبستگی) می‌توانیم پاسخ دهیم. بدون شک بعد از اتمام رابطه افراد دچار پریشان حالی می‌شوند، اما افرادی که نمی‌توانند با این فقدان کنار بیایند نیاز به مداخلات روانشناسی خواهند داشت. در جلسات روان درمانی، درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا با یادگیری مهارت‌های خودکنترلی مؤثر از این بحران عبور کنید.

هم‌چنین با بررسی ابعاد شخصیتی‌تان و اصلاح سبک‌های ارتباطی که دارید از احتمال شکست‌های بعدی نیز خواهد کاست. برای مثال خانمی برای این که شریکش دوستش داشته باشد، دائم امتیازات مختلفی را به او می‌دهد، اما پس از مدتی برخلاف توقعش رابطه بهتر که نمی‌شود هیچ، بلکه به سوی بدتر شدن پیش خواهد رفت. در این شرایط درمانگر مانند آینه‌ای رفتارهای مراجع را به او بازخورد می‌دهد تا بتواند به اصلاح خویش دست پیدا کند.

درمان نشدن شکست عاطفی

هنگام مواجه شدن با شکست عشقی سلامت روان فرد بیش از هر زمانی دچار آسیب‌پذیری خواهد شد. همانطور که گفته شد ناتوانی در کنترل هیجان در بسیاری از مواقع به افسردگی می‌انجامد. حتی گاهی ممکن است فرد به سمت مصرف مواد و اعتیاد به مواد مخدر پیش برود؛ این مسیر نه تنها از مشکلات او نمی‌کاهد بلکه معضلات و گرفتاری‌های اعتیاد رانیز به آن‌ها اضافه خواهد کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. من چهارسال پیش عاشق ینفر از فامیلامون شدم اما اون ازدواج کرد. با اینکه خدارو شکر میکنم که به هم نرسیدیم ولی خیلی روم تاثیر گذاشته. از همه چی بدم میاد یه مرده متحرک شدم نسبت به هیچکس و هیچی حس ندارم:)💔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن