اخلاق و عقایدوالدین

ایمان به نیروبی برتر را به نوجوانتان القا کنید!

نیرویی فراتر از ما وجود دارد که می توانیم به درون آن حرکت کنیم یا مقابل آن مقاومت کنیم. بسیاری از ما که صاحب نوجوانانی هستیم، خودمان رشد یافته نسل « من » ‏، هستیم نسلی که در آن در برابر قدرت مقاومت می شد و تسلط داشتن بر زندگی خودمان یک فضلیت محسوب می شد. باورهای ما مسئولیت بقا و بهروزی را به طور کامل به خود ما محول می کرد. وقتی  یگانه شخصی که بدان وابسته اید خودتان هستید، دنیا می تواند تنها و خالی ‏به نظر بیاید.

اجازه دهید کاری متفاوت برای نوجوانانمان انجام بدهیم و باوربه نیرویی برتر را به آنان القا کنیم، حتی اگر این کار مستلزم تغییر دادن طرز فکر خودمان باشد. ‏اعتقاد به نیرویی برتر می تواند نوجوان شما وا به انجام دادن کارهای ‏فوق العاده برانگیزد. این باور می تواند به زندگی نوجوان شما معنا ببخشد ‏و احترام نسبت به قدرت را در او رشد دهد. همچنین شعوری اجتماعی ‏ایجاد می کند، به گونه ای که بتواند به فراترازخود بنگرد و دریابد که چگونه ‏به دنیا تعلق دارد و چگونه می تواند آن را بهتر سازد. این کار به قلب او آرامش می بخشد و به وی یاد می دهد که چگونه گذشت داشته باشد و ‏بخشندگی کند. هنگامی که یاد بگیرد چه کاری را می توانه انجام دهد و چه ‏چیزی را می تواند تغییر دهد، مسئولیت هایش سبک تر خواهد شد. ‏

به این ترتیب نوجوان شما با اعتقاد به اینکه شخصی وجود دارد که نظاره گر اوست، با چالش های زندگی روبه رو خواهد شه. به عنوان یک ورزشکار ممکن است ارتباطی میان باور خود به نیرویی برتر و توانایی اشبرای عمکرد بهتر در زمین بازی بیابد. یا به عنوان یک داش آموز ممکن است رابطه ای میان دعا و جذب منابع درونی برای عمکرد بهتر بیابد به جای اینکه بر پش بینی های یک آ زمون یا گزارش تکیه کند.

‏مهم نیست که نوجوان شما در کجای این فرآیند قرار دارد. هنوز می توانید او را به فراخواندن این نیروی برتربه هنگام احساس نیاز تشویق نمایید. بگذارید دریابد که این نیروی برتر همواره در دسترس وی است. این ارتباط درونی به او جسارت خواهد بخشید. در دعا و راز و نیاز را با شکرگزاری به هنگام صرف غذا و نیاش پیش از خواب بگشایید. از احساسات قلبی خود سخن بگویید و کلماتی به کار برید که موید کمک از سوی خداوند هستند. برای او شرح دهید که چه دعاهای فراوانی بوده اند که به روش هایی غیرمنتطره و معجزه وار اجابت شده اند.

‏احترام گذاشتن به قدرت را با وادار کردن  نوجوان تان به احترام گذاشتن به بزرگ ترهای خود به ویژه بر معلمان، پلیس ها و سایر افراد جامعه که به دیگران خدمت می کد، الگو سازی کید. بگذارید نوجوان شما دریابد که حتی اگر در همه موارد محق نباشد، شما به تصمیماتش و آنچه نماینده آن است، احترام می گذارید.

برای ارتقای معنویات، امید و جسارت در نوجوانتان این حس را به او تلقین کنید که نیرویی منحصر به فرد و یگانه به منظور دستیابی به کمال بر روی زمین وجود دارد. نوجوانی پرسید: ‌»مامان، فکر می کنی هدف من چیست؟ فکر می کنی من چرا به دنیا آمده ام؟‌« او و مادرش درمورد کمک به دیگران و اینکه او چگونه می تواند این مسولیت قابل احترام را از همین امروز آغاز کرد،گفتگو کردند.

‏معنویت یک تعهد است. ادعا نکید که پاسخ تمام سوالات را می دانید اما اجازه دهید نوجوانتان دریابد که چگونه این باور در مواقعی که نیاز داشته اید، به شما کمک کرده است. مثال هایی عینی ارائه دهید از مواردی که مشکلی به کمک خداوند برطرف و صلح و آرامش بر زندگی تان حکمفرما شده است. در مورد معجزاتی صحبت کنید که در زندگی شما یا افرادی دیگر روی داده است. سر میز شام رابطه سلامت و بهبود را با معنویت، و این موضوع را که ایمان چیزی نیست که قابل مشاهده یا لمس باشد، مورد قرار دهید. ‏استعدادها و مواهبی که نوجوان شما از آن برخوردار است، فراتر از ‏تمایلات وراثتی و توانایی های اکتسابی است. راز نیروی برتر می تواند در تعریف این وحدانیت شخصی برای نوجوانتان موثر باشد که به نوبه خود، به انتخاب های اصلاح کننده و شکل دهده زندگی خواهد انجامید. به نوجوانتان ایمان به ماهیتی والاتر را القا کید تا بتواند به خویشتن خوش گوش فرا دهد و دریابد که زندگی اش دارای هدفی است.

منبع: کتاب پنجاه نکته ترفند و تکنیک عالی برای ارتباط با نوجوانتان نوشته دبرا هپنی جیاولا ترجمه خانم هایده غلامی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن