سبک زندگیوالدین

چگونه با دخترم رفتار کنم

هیچوقت با دخترتون جور نیستید. اون ممکنه سرش گرم کامپیوتر، گوشی، دوستاش و یا تکالیف مدرسه اش باشه. وقتی سعی می کنید باهاش حرف بزنید، گوش نمی ده و یا از اتاق می ره بیرون. ممکنه فکر کنه که شما باعث خجالتش هستید و شما هم ندونید که چطوری این شرایط رو عوض کنید.

ممکنه خودتون سرتون گرم کار، خانواده، پول و… باشه. آیا این دو مورد در مورد شما صدق می کنه؟اگه آره، شما نیاز به این دارید که رابطه مادر دختری و پیوندهاتون رو با دخترتون تقویت کنید.

ممکنه اولش سخت به نظر برسه، ولی بعد از یه مدت خواهید دید که اونقدرا هم که فکر می کردید سخت نیست. هر چی هم که باشه اون دخترتونه. درسته که هنوز نمی دونید چطور باید باهاش خوش بگذرونید و چطور باهاش حرف مشترک پیدا کنید ولی نگران نباشید. کافیه این مقاله رو بخونید تا هر چی که لازمه رو بدونید.

۱-برای دخترتون زمان بذارید.

سعی کنید توی برنامه تون برای وقت گذرونی با دخترتون زمانی رو اختصاص بدید. یه روز مشخص از هفته و یا زمان مشخصی از روز رو انتخاب کنید که وقت هردوتون آزاد باشه، مثل جمعه ها و یا پنجشنبه شب ها. بهتره این زمان ثابت باشه تا هر دوتون بتونید اون رو به خاطر بسپرید و شما هم حتماً توی اون زمان خاص بیکار باشید. تابستون فرصت خوبیه تا دوتایی بتونید کارهایی انجام بدید چون دخترتون مدرسه نمی ره. اگه خودتون تابستون ها هم می رید سرکار، سعی کنید آخر هفته ها و یا حدقل یکی دو ساعت از روز وقتتون رو خالی کنید. حتی اگر مجبور شدید درخواست کنید که ساعت کاری تون کمتر بشه. باید هدفتون این باشه که حداقل در روز یکی دو ساعت با دخترتون بگذرونید. زمانی رو انتخاب کنید که دخترتون هم مثل خودتون وقتش آزاد باشه. ازش بپرسید که “دوست داری فلان روز کاری کنیم؟” یا ازش بپرسید که کی وقتش آزاده، سعی کنید حتماً یه وقتی پیدا کنید. گرچه به احتمال زیاد بچه تون شب های وسط هفته سرش خیلی شلوغه و باید تکالیف مدرسه اش رو انجام بده. برای این کارش ارزش قائل بشید و سعی کنید زمان دیگه ای رو برای با هم بودن پیدا کنید.

۲-باید بفهمید دخترتون چه چیزهایی دوس داره.

اگه بدونید که دخترتون از انجام دادن چه کارهایی لذت می بره خیلی بهتون کمک می کنه چون می دونید باید توی وقت هایی که به با هم بودن اختصاص دادید چی کار کنید و کجا برید. بعضی وقتا (و البته نه بیش از حد) به بچه تون دقت کنید تا ببینید چه کارهایی انجام می ده. ممکنه با کامپیوتر، تلویزیون، مطالعه و یا بازی تو بیرون مشغول باشه. بیشتر به کارایی که می کنه دقت کنید تا بتونید بفهمید چه چیزهایی دوست داره. اگه داره مطالعه می کنه، ازش پبرسید که چی می خونه. اگه داره تلویزیون می بینه، ازش بپرسید چی داره می بینه و اگه با کامپیوتر کار می کنه یا داره بیرون بازی می کنه ازش بپرسید داره چی بازی می کنه. اینطوری نسبت به چیزی که دوست داره حس بهتری پیدا می کنید و وقتی ازش بپرسید اون هم خیلی خوشحال می شه که شما به کاری که می کنه علاقه نشون می دید. علاقه مندیای اون ممکنه خیلی با علاقه مندیای شما متفاوت باشه، ولی سعی نکنید چیزهایی که دوست داره و چیزهایی که دوست نداره رو عوض کنید.

– سعی کنید درباره علاقه مندیای دخترتون بیشتر بدونید و کارایی انجام بدید که مرتبط با این علاقه مندی هاست. مثلاً اگه اون مطالعه کردن رو دوست داره، با هم کتابی رو بخونید و یا با هم یه سر برید کتابخونه. اگه فوتبال دوست داره، توی پارک یا حیاطتتون با هم فوتبال بازی کنید. اگه نقاشی دوست داره، اون رو به موزه ببرید.

۳-با هم برید خرید.

اگه توی دنیا یه چیز باشه که روابط دخترا رو بهتر کنه، اون چیزی نیست جز خرید کردن. اینطوری وقت پیدا می کنید که باهاش حرف بزنید و بیشتر راجع به علایقش بدونید. اون رو با خودتون به فروشگاه مواد غذایی ببرید تا بهتون توی انتخاب شام و تنقلات کمک کنه. توی لیست خریدتون چند تا از چیزایی که دوست داره رو قرار بدید و کمکش کنید تا تصمیم بگیره چه نوشیدنی ای بخره. اگه دخترتون اهل مطالعه اس، به کتابفروشی برید و با هم دنبال کتاب بگردید. یا با هم برید مرکز خرید. لباسا و کفشا رو ببینید. باید برای خرید لباس برای خودتون هم از دخترتون کمک بخواید. اون خیلی دوست خواهد داشت که “مشاور مد”تون باشه. اگه دخترتون کوچیکه هم می تونید برید فروشگاه اسباب بازی.

– به سلیقه اش اهمیت بدید. وقتی برای خرید لباس، کفش، کتاب و یا هر چیز دیگه ای می رید (مخصوصاً با بچه نوجوونتون)، اجازه بدید که هر چی دوست داره انتخاب کنه. اون شخصیت خودش رو داره و فقط می خواد خودش باشه. شما باید همیشه ازش بپرسید “این و دوس داری؟”، اما هیچوقت مجبورش نکنید چیزی که دوست نداره رو بخره. از جایی خرید کنید که دخترتون دوس داره تا بتونه چیزایی که دوس داره رو بخره.

۴-بیرون برید.

اگه نمی خواید برید خرید، هنوز به عالمه انتخاب دیگه دارید. مثلاً استخر، پارک، رستوران، موزه و یا شهربازی. حالا که می دونید دخترتون از چه چیزایی خوشش میاد، باید حدس بزنید که کجاها دوس داره بره. همونطور که قبلا گفته شد، جایی برید که خوشش بیاد. کسی که عاشق سینماست رو ببرید به دیدن فیلم موردعلاقه اش، یا یه هنرمند رو ببرید جاهای هنری. فاکتور مهم دیگه آب و هواست. تلویزیون، روزنامه و یا سایت های هواشناسی رو چک کنید تا بفهمید هوا چطوره. کارایی مثل پارک و استخر رو برای روزهای آفتابی بذارید. اگه زمستونه برید کافی شاپ تا یه هات چاکلت داغ بخورید و یا با هم آدم برفی درست کنید. همچنین توی هر هوایی می تونید برید توی حیاط پشتی تون و با دخترتون بازی کنید. قلعه برفی درست کنید، گلوله برفی به هم پرت کنید، آدم برفی درست کنید.اگه دخترتون ورزش کردن و دوس داره، برید اسکی، سورتمه سواری و… حتی اگه بارون اومد هم مشکلی نیست. برید سینما، رستوران، کتابخونه، موزه و خیلی جاهای دیگه که سرپوشیده هستن.

۵-تو خونه یه فیلم قدیمی ببینید.

اگه هوا بارونیه فیلم دیدن بهترین کاره. فیلم دیدن می تونه واقعا شما رو به هم نزدیک تر کنه. با هم فیلم هاتون رو بگردید و اونی رو ببینید که جفتتون دوسش دارید. مطمئن بشید که فیلم مناسب سنش باشه! فیلمای کمدی برای هر سنی مناسبن و همیشه می تونن روی لباتون خنده بیارن. البته هنوز انتخابای دیگه ای هم دارید.فیلمایی مثل”ورود آقایان ممنوع”، “مهمان مامان”، “کلاه قرمزی و پسرخاله”از فیلمایی هستن که احتمالاً جفتتون خوشتون میاد. اگه توی خونه فیلم خوب ندارید، برید سینما و یکی ببینید. انتخاب خوب دیگه ای که دارید، دیدن تلویزیونه. می تونید یه برنامه تلویزیونی ببینید که جفتتون دوسش دارید و برای دیدنش وقت کافی دارید. احتمالاً این برنامه هر روز سر ساعت مشخصی شروع می شه که می تونه برای برنامه ریزی شما خیلی خوب باشه. اگه توی اون ساعتی که برنامه پخش می شه هیچکدوم نیستید، ضبطش کنید و بعداً ببینید و یا دانلودش کنید.

۶- تو تکالیف مدرسه اش کمکش کنید.

به عنوان یه مادر خیلی مهمه که شما از دخترتون توی تحصیلاتش پشتیبانی کنید. همیشه سعی کنید اگه ازتون کمک خواست کمکش کنید. جواب رو بهش نگید بلکه کمک کنید مسأله رو حل کنه. مثلاً اگه داره تلاش می کنه تا یه مسأله ریاضی رو حل کنه، فقط بهش نگید “جواب می شه ۳۲”. بلکه بهش بگید “باید از فلان راه بری” تا اینطوری بذارید خودش با مسأله درگیر بشه. توی حل مسأله باهاش قدم به قدم جلو برید، مثلاً بگید “بعدش باید ضرب کنی. ۹ در ۱۳ چند می شه؟” اینطوری متوجه می شه که دفه بعدی باید چه جوری مسأله رو حل کنه. اگه فهمیدید نیاز به کمک داره، حتی اگه خودش هم ازتون نخواست، باز هم کمکش کنید. اگه دیدید خیلی وقته داره رو تکالیفش کار می کنه بهش بگید که هر وقت کمکی خواست می تونه بیاد پیش شما. همچنین اگه دیدید که توی امتحانی نمره پایین گرفته بفهمید که نیاز به کمک داره.

– درس خوندن رو براش جذاب و سرگرم کننده کنید. مثلاً املا نوشتن رو براش تبدیل به بازی کنید. یا مثلاً دخترتون مث معلم بشه و به شما درس یاد بده.

– باهاش درس بخونید. ممکنه به زودی دخترتون یه امتحان داشته باشه و این وظیفه شماست که به درس خودنش کمک کنید. احتمالاً خودش بهتون می گه که چی کار کنید، مثلاً می گه “معنی این کلمات رو ازم بپرس تا من تعریفشون کنم.”

۷- بازی کنید.

یه راه دیگه برای تعامل داشتن با دخترتون اینه که با هم بازی کنید. تو یه روز مشخص باهاش بازی کنید و یا ازش بپرسید که دوست داره بازی کنه یا نه. مثلاً چن تا از بازیایی که ممکنه خوشتون بیاد دوز، منچ و مارپله، نقطه بازی، پانتومیم و گل یا پوچه. ولی در واقع می تونید هر بازی ای که خواستید انجام بدید.

۸- با هم یه چیزی بپزید.

یه راه دیگه برای نزدیک شدنتون به همدیگه اینه که با هم کیک یا غذا بپزید. از طرفی اگه دخترتون دیگه کوچیک نیست، اینطوری می تونید بهش آشپزی هم یاد بدید. یه کتاب آشپزی بیارید و با دخترتون دنبال چیزی بگردید تا با هم بپزید. می تونید کیک، شیرینی و یا دسر بپزید. همچنین می تونید نون یا شیرینی مخصوص خودتون، سوپ، خورش و یا حتی بستنی مخصوص خودتون رو درست کنید!

– یادتون باشه که با هم غذا بپزید. اجازه بدید دخترتون هم کارایی انجام بده، مثل شکستن تخم مرغا، هم زدن خمیر، ریختن مایعات و تزئین. البته این انتظار رو داشته باشید که همه چیز خیلی کامل و بی نقص انجام نشه چون در واقع دارید به بچه تون یاد می دید. البته یادتون باشه تا وقتی که به نظرتون بچه تون بالغ و مسئولیت پذیر نشده نذارید نزدیک فر و وسایل پخت و پز بشه (البته بی دست و پا و نازک نارنجی هم بارش نیارید، بچه ها توی ۱۱، ۱۲ سالگی باید بتونن از پخت و پز و وسایل پخت و پز سردربیارن و باهاشون کار کنن).

۹- بهش نشون بدید که چقدر دوسش دارید.

البته درسته که دخترتون می دونه شما دوسش دارید، ولی آیا این دوست داشتن رو نشون هم می دید؟ درسته که تلویزیون دیدن و بازی کردن، با هم بودنه ولی آیا این اوقات به اندازه کافی خاص و ویژه هست؟ ممکنه ندونید چطوری این کار و کنید، ولی اصلاً کار سختی نیست. با هم برید قدم بزنید، حرف بزنید و از طبیعت لذت ببرید. وقتی ناراحت بود بغلش کنید یا بهش یه هدیه کوچیک مثل کتاب بدید. براش پیام های دلگرم کننده بفرستید مثل “تو می تونی انجامش بدی”، “من بهت اعتماد دارم” و یا “تو یه بازیگر/شناگر/بازیکن خیلی با استعدادی!”. دخترتون رو به خاطر تلاش هاش، مثلاً تلاش برای مواجهه با شکست و تلاش برای موفق شدن توی زندگی ستایش کنید. اگه ازش پشتیبانی کنید، اون هم یه دید مثبت به همه چی پیدا می کنه. باهاش بخندید و لبخند بزنید.

۱۰- حرف بزنید.

خیلی مهمه که دخترتون بدونه هر وقت که چیزی نیاز داشت می تونه بیاد پیش شما و با شما حرف بزنه. وقتی باهاش حرف می زنید مطمئن بشید که بهش نگاه می کنید و اون هم همین کار رو می کنه. با مهربونی و به آرومی بهش بگید “نیاز دارم که گوش بدی”. سعی کنید کوتاه و مهربون حرف بزنید، در غیراینصورت دخترتون خسته می شه، نمی تونه روی حرفاتون تمرکز کنه و فکر می کنه تو تنگناست و یا شما دارید نصیحتش می کنید. حرفای مهمتون رو اول بگید و سعی کنید ساده حرف بزنید و از کلمات و جملات گیج کننده استفاده نکنید. بعضی وقتا هم فقط با هم حرف بزنید. قرار نیست راجع به چیز مهمی حرف بزنید، می تونید راجع به مدرسه حرف بزنید. مثلاً تو مدرسه تون چه خبر بود؟ امروز مدرسه چطور بود؟ البته باید عمیق تر از این هم بشید. ازش درباره آینده، ورزش ها و یا علایقش بپرسید.

۱۱- گوش بدید.

نه تنها دخترتون باید بهتون گوش بده، بلکه شما هم باید به حرفاش گوش بدید. اگه شما این کار رو نکنید، دخترتون فکر می کنه اگه اونم بهتون توجه نکنه مشکلی نداره، یادتون باشه وقتی والدین درست به چیزی که بچه هاشون میگن گوش نمی دن، اون ها متوجه می شن و حس خیلی بدی بهشون دست می ده. برای گوش دادن، کاری که در حال انجامش هستید رو متوقف کنید و بهش نگاه کنید. با هم ارتباط چشمی برقرار کنید تا بتونید بهش گوش بدید. برای این که نشون بدید دارید بهش گوش می دید سؤالایی که دارید رو ازش بپرسید. حرفاش رو تفسیر کنید مثلاً بگید “پس تو داری می گی که…” و یا “منظورت اینه که…؟”. اینطوری می تونید دقیق بفهمید که منظور دخترتون چیه.

– به کاری که می خواد انجام بده گوش بدید. مثلاً اگه دخترتون می خواد بره فیلم ببینه، فقط بلافاصله نگید “نه”. ببینید چی کار می تونید بکنید؛ ببینید چه فیلمایی رو پرده اس و یا ازش بپرسید چه فیلمی می خواد ببینه. ممکنه نخواید این کارو کنه، ولی بالاخره یه روزی باید اجازه بدید که دخترتون راه خودش و بره.

۱۲- همیشه پیش دخترتون و پشتیبانش باشید.

باید همیشه پیشش باشید، حالا این بودن می تونه حضور فیزیکی تون توی یه اتفاق مهم باشه، مشاوره دادن باشه و یا می تونه گفتن کلمات انگیزشی بهش باشه. اگه یه اتفاق مهم ورزشی یا موسیقیایی و یا برنامه ای توی مدرسه و یا هر اتفاق مهم دیگه ای وجود داره که دخترتون می خواد شما هم دراون شرکت کنید، واقعاً سعی کنید برید. اگه نمی تونید، ببینید چرا. سعی کنید هر چیزی که وجود داره رو کنسل کنید ولی گاهی واقعاً هیچ راهی برای کنسل کردن وجود نداره، در این صورت حتماً به دخترتون بگید. اگه واقعاً نمی تونید توی برنامه ای که دخترتون خواسته شرکت کنید باز هم اشکالی نداره. راه های زیادی وجود داره که می تونید ازون طریق پشتیبانیش کنید.

– بهش پیشنهاد کمک بدید. اگه می بینید دخترتون داره برای کاری مثل مدرسه، ورزش یا ساز خاصی تلاش و تقلا می کنه، بهش کمک کنید. به تمرین گیتارش گوش بدید، با معلمش حرف بزنید و یا توی تکالیف مدرسه اش کمکش کنید و یا باهاش بسکتبال بازی کنید.

– تشویقش کنید و بهش انگیزه بدید. ممکنه انجام کار خاصی براش سخت باشه، بنابراین شما باید توی انجام کار تشویقش کنید و از کارها و حرفای انگیزشی استفاده کنید. وقتی می بینید داره خوب پیش می ره بهش بگید “کارت خوب بود، آفرین”، و شاید بخواید براش هدیه ای مثل یه کتاب بخرید تا بهش اعلام کنید “باریکلا!”

– ازش تعریف کنید. مثلاً بگید چه “لباس قشنگی” و یا “اتاقت و خیلی قشنگ درست کردی”.

 ۱۳- استعدادهاش رو جشن بگیرید.

این یه راه دیگه برای انگیزه دادن بهشه، و وقتی دخترتون ببینه شما استعدادهاش رو می بینید و می فهمید خیلی خوشحال خواهد شد. بهش بگید که اگه دوست داره توی مسابقات انتخابی تیم های مدرسه، رشته های انفرادی و یا تیم های ورزشی داخل و خارج مدرسه شرکت کنه (ولی مجبورش نکنید) و اون هم ممکنه قبول کنه. همچنین ببینید می تونید دخترتون رو به تیم یا کلاس بفرستید یا نه. کار دیگه ای که می تونید انجام بدید اینه که توی مسابقات گزینشی که شرکت می کنه، شرکت کنید. فوتبال یا یه بازی دیگه بکنید، تو خونه کنسرت بذارید، یا ازش بخواید بهتون چند تا حرکت رقص یاد بده. این کار باعث می شه حس خوبی پیدا کنه و شما هم چیزای جدیدی یاد می گیرید و هردوتون به همدیگه نزدیک تر می شید.

۱۴- باهاش مهربون باشید.

این مورد نیاز به گفتن نداره، ولی مهربونی شما تأثیر خیلی زیادی روی رابطه تون داره. وقتی می بینید اوضاع خوب پیش نمی ره سریع سرش داد نزنید. درعوض، با خونسردی و آرومی براش توضیح بدید که کاری رو که انجام داده دوست ندارید و یا نمی خواید دوباره تکرارش کنید. سعی کنید به جای این که بگید “این کارو کن” ویا “همین الان این کارو کن”، بگید “ازت می خوام این کار رو کنی” و یا “لطفاً این کار رو انجام بده”. اگه با مهربونی ازش چیزی بخواید، احتمال این که به حرفتون گوش بده بیشتره. علاوه بر این سعی کنید برای حرفاتون دلایل خوبی بیاید، نه این که فقط بگید “چون من می گم”. اگه بدونه نتیجه کار و انتخابی که می کنه می تونه منجر به چه خطرات و فشارها و مشکلاتی بشه، مسئولیت پذیرتر خواهد شد. همچنین قبل از این که بره توی رختخواب و یا صبح قبل از این که از رختخواب بیرون بیاد بغلش کنید و ببوسیدش. همیشه سعی کنید آخر هر چیزی خوب تموم بشه.

بهش احترام بذارید. باید یادتون باشه دخترتون شخصیت خودش رو داره. ممکنه چیزایی باشه که شما قبولش نداشته باشید و یا نفهمینش، اما باید همچنان به دخترتون احترام بذارید، چون اون می تونه نظرات خودش رو داشته باشه.

۱۵- به دخترتون اعتماد کنید.

ممکنه این کار سخت باشه ولی باید خوش بین باشید. دلیل این که ممکنه به دخترتون اعتماد نداشته باشید اینه که ممکنه اغلب دروغ بگه. اینم ممکنه به خاطر این باشه که شما دروغ می گید. اگه شما دروغ بگید اونم فکر می کنه این کار اشکالی نداره، بنابراین وقتشه که برای اون (و برای هر کس دیگه) یه الگوی خوب باشید. صادق باشید، قول بدید و اون رو نشکنید. گرچه اگه مشکلی پیش اومد، حتماً بهش بگید و دلایلتون رو هم بیارید. وقتی می بینید که دخترتون کارای مسئولانه ای مثل انجام تکالیف و یا تمرین گروه و یا تلاش برای امتحاناتش می کنه به این معنیه که می شه بیشتر از اینم بهش اعتماد کرد.

– احساساتتون رو باهاش در میون بذارید. به دخترتون بگید که همیشه وقتی نیاز داشت می تونه روی شما حساب کنه و این که باید همیشه باهاتون صادق باشه.شما باید احساساتتون رو به خوبی باهاش در میون بذارید. به دخترتون بگید که نظرتون درباره بعضی چیزا چیه و گاهی هم می تونید ازش بخواید شما رو راهنمایی کنه. همچنین اگه به نظرتون چیزی اشتباه اومد بهش بگید و ازش بپرسید که روزش چطور بوده.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن