والدین

چطور جلوی عادت دزدی نوجوانان رو بگیریم

یه نوجوان به دلایل زیادی ممکنه شروع به دزدی کنه، حالا این دزدی ممکنه برداشتن پول از کیف پدر و مادرش باشه و یا این­که دزدیدن وسایل مدرسه و یا حتی دزدی از یه فروشگاه باشه. از لحاظ قانونی بسته به ارزش و قیمت وسایل دزدیده شده، مجازات­های مختلفی برای این کار وجود داره. علاوه بر این، وقتی که موضوع روشن می­شه و همه از قضیه دزدی باخبر می­شن، هم نوجوان و هم پدرومادرش احساس شرمندگی و خجالت و گناه خواهند کرد. راه­های زیادی وجود داره که می­تونید انجام بدید تا جلوی دزدیِ دوباره فرزند نوجوانتون رو بگیرید و نذارید تو یه دردسر جدی بیفته.

بخش ۱: تنبیه کردن بچه­ تون به خاطر دزدی

۱-عواقب دزدی رو براش توضیح بدید.

ممکنه بفهمید بچه­ تون از کیف پولتون پول می­دزده و یا این­که توی کوله­ پشتیش وسایل دزدی پیدا کنید. اگه اولین باریه که بچه ­تون این کار رو می­کنه و قبلاً جرمی مرتکب نشده، باید باهاش حرف بزنید و براش توضیح بدید که برداشتن وسایل دیگران غیرقانونیه و می­تونه باعث به زندان افتادنش بشه. سعی کنید طوری توضیح بدید که به خوبی وخامت اوضاع رو درک کنه و کاری نکنید که فکر کنه اگه طوری دزدی کنه که گیر نیفته مشکلی نداره. واضح و آمرانه حرف بزنید و عواقب دزدی رو که می­تونه باعث ایجاد مشکلات جدی و تغییر زندگی بچه­ تون بشه، براش توضیح بدید.

-برای توضیح ابعاد دزدی و مجازات­هایی که براش وجود داره از اصطلاحات قانونی و حقوقی استفاده کنید.

  – بهش بگید که اگه بگیرنش ممکنه چند ماه و یا حتی چندسال به زندان بیفته.

 ۲-عواقب دزدی رو به بچه ­تون نشون بدید.

روش دیگه­ اینه که به جای حرف زدن به بچه­تون نشون بدید که اگه دستگیر بشه چه اتفاقاتی براش میفته. بعضی از والدین پیشنهاد می­کنن که اگه بچه­ تون پول و یا وسیله­ای ازتون دزدید، به پلیس زنگ بزنید و ازشون بخواید که به طور ساختگی بچه­ تون رو دستگیر کنن. افسر پلیس می­تونه به بچه­ تون دستبند بزنه و اون رو سوار ماشین پلیس کنه و بعد باهاش حرف بزنه و بگه که دزدی چیه و چه تأثیری می­تونه روی آینده­اش بذاره.

-این روش یه کم شدید و خشن به نظر می­رسه و باید فقط وقتی انجام بشه که بچه­ تون مستقیماً از خود شما دزدی کرده باشه و شما تنها کسی باشید که توانایی شکایت ازش رو داشته باشید. ولی این روش به قدری بچه­ تون رو می­ترسونه که احتمال این­که دوباره دزدی کنه خیلی کم می­شه.

۳-تنبیهی برای بچه­ تون در نظر بگیرید که به خاطرش مجبور بشه یه کار خوب و مثبت انجام بده.

به­ جای این­که از تنبیه فیزیکی استفاده کنید و یا طوری تنبیهش کنید که عصبانی­تر و سرکش ­تر بشه، سعی کنید تنبیهی براش در نظر بگیرید که لازم باشه برای جبران دزدیش یه کار مثبت انجام بده. این کار باعث می­شه روابطتون با اطرافیانتون که به خاطر دزدی آسیب دیده، دوباره تقویت بشه و همچنین باعث می­شه بچه­ تون ارزش کار درست رو درک کنه.

-مثلاً ممکنه مچ بچه­ تون رو که از کیف پولتون دزدی کرده، گرفته باشید. بعد ممکنه اینطوری تنبیهش کنید که وادارش کنید همه پول رو بهتون برگردونه. خب این کار ممکنه زمان بر باشه، چون شاید بچه­ تون مجبور بشه بره و کار پیدا کنه تا بتونه همه پولتون رو پس بده. اما اینطوری عواقب کارش رو می­فهمه و با کار پیدا کردن مسئولیت­پذیری بیشتری هم پیدا می­کنه و می­فهمه که چرا نباید دزدی کنه.

-کار دیگه­ای که می­تونید بکنید اینه که مجبورش کنید توی خونه کار کنه و یا تا یک ماه برای همه اعضای خانواده غذا بپزه. اینطوری مجبور می­شه برای جبران کار اشتباهش، کارهای مثبت انجام بده.

بخش ۲: جلوگیری از دزدی دوباره بچه­ تون

۱-از بچه ­تون بپرسید که چرا حس می­کنه نیاز داره دزدی کنه.

ممکنه عامل تحریک بچه ­تون به دزدی مسائل و مشکلات دیگه­ای باشه. این­که به طور دقیق ریشه کارای بچه­ تون رو بدونید کمک می­کنه که جلوی دزدی دوباره­اش رو بگیرید. بچه­ ها به دلایل مختلفی ممکنه تمایل به دزدی داشته باشن:

-انگیزه و محرک اصلی برای دزدی بچه ­ها می­تونه فشار ناشی از دوستا و هم سن و سالاشون باشه. مثلاً ممکنه آخرین ورژن گوشی هوشمند و یا کفش ورزشی جدیدی بخواد و حس کنه تنها راه برای به دست آوردنشون اینه که از بقیه دزدی کنه و یا این­که از شما پول بدزده و اون­ها رو بخره. مسأله مهمی که وجود داره اینه که نوجوان­ها دوست دارن با هم سن وسالاشون جور بشن و بچه شما ممکنه این فشار رو روی خودش حس کنه که برای این­که بتونه قاطی بچه­ های دیگه توی مدرسه­ بشه، مجبوره یه سری وسایل خاص داشته باشه و از بقیه عقب نیفته.

-دلیل دیگه برای دزدی بچه­تون می­تونه کمبود توجه باشه. از نظر بچه­ ها این که شما ازشون عصبانی بشید بهتر از اینه که بهشون هیچ توجهی نکنید. بچه­تون ممکنه دزدی کنه چون می­دونه این­طوری توجه شما بهش جلب می­شه.

-عامل دیگه برای دزدی بچه­ها می­تونه این باشه که یه وسیله خاصی رو لازم داشته باشن که خجالت بکشن و یا استرس داشته باشن که بخاطرش از شما پول بخوان و یا خجالت بکشن که برن مغازه و اون وسیله رو بخرن، بخاطر همین شاید به نظرشون تنها راه ممکن برای تهیه اون وسایل دزدی باشه.

-به انگیزه دیگه برای بچه­ها می­تونه هیجان ناشی از کار خلاف باشه. معمولاً نوجوان­ها از هیجانی که انجام دادن کارای اشتباه و رفتارهای پرخطر داره لذت می­برن. اغلب بچه­ ها دوست دارن کارهایی انجام بدن که از نظر بقیه درست نیست. بنابراین دزدی می­تونه راهی باشه که اون­ها از خط­ قرمزها رد بشن و ببینن تا کجا می­تونن پیش برن.

۲-برای بچه ­تون منبع درآمد پیدا کنید.

اگه دلیل دزدی بچه­ تون اینه که حس می­کنه نمی­تونه چیزایی رو بخره که دوستاش دارن، براش یه کار پاره وقت پیدا کنید تا بعد از مدرسه بره سر اون کار و بتونه پول درآره. این­طوری مسئولیت­پذیری و نحوه مدیریت کردن پول رو یاد می­گیره. بعدش بهش اجازه بدید که هر چیزی که می­خواد رو با پولش بخره تا دیگه روی به دزدی نیاره.

-شما با این کار باعث می­شید که بچه­ تون درآمد کسب کنه و یاد بگیره که چطور پولش رو مدیریت کنه و در نتیجه بتونه توانایی­هاش رو در این راه توسعه بده.

۳-کاری کنید که بچه ­تون درگیر فوق ­برنامه­های مفید و سالم بشه.

بچه­تون رو تشویق کنید که عضو یه تیم ورزشی و یا یه گروه توی مدرسه بشه و انرژی­اش رو روی بهبود توانایی­ها و مهارت­هاش در زمینه­ های خوب و مفید بذاره. این کار کمک می­کنه که بچه­ تون با دوستایی آشنا بشه که غیر از وسایل گرون قیمتی مثل آخرین ورژن اسمارت فون، به مسائل خوب و مفید دیگه­ای مثل ورزش و… علاقه دارن.

۴-زمان­هایی رو به بچه­ تون اختصاص بدید.

دزدی می­تونه مثل فریادی از سمت بچه­ تون باشه که ازتون می­خواد بهش بیشتر توجه کنید. این مورد رو نادیده نگیرید. درعوض، سعی کنید که برای وقت­ گذرونی با بچه­ تون برنامه ریزی کنید و زمان­هایی رو به طور ثابت بهش اختصاص بدید. از بچه ­تون بخواید کاری رو که دوست داره با هم انجام بدید و یا با هم به دیدن مسابقه تیم موردعلاقه­ ش برید تا بهش نشون بدین که به اون و به خواسته­ ها  و علایقش توجه می­کنید.

-اگه دلیل دزدی بچه ­تون این بود که خجالت می­کشید وسیله خاصی رو تهیه کنه، باهاش در این مورد حرف بزنید تا باهاتون راحت باشه و دیگه خجالت نکشه. اجازه بده اگه در این زمینه سوال خاصی داره بپرسه.

۵-اگه بچه ­تون به دزدی ادامه داد برید پیش مشاور.

اگه دوباره مچ بچه­ تون رو موقع دزدی گرفتید، ممکنه وقتش باشه که مسأله رو با یه مشاور و یا روانپزشک در میون بذارید. بعضی از بچه­ ها به خاطر مسائل عمیق­تری دزدی می­کنن که ممکنه نیاز به این باشه که به مشاور مراجعه کنید. اجازه ندید که دزدی برای بچه­ تون تبدیل به عادت بشه، چون باعث عواقب وخیم­تری می­شه و ممکنه مشکلات روحی براش ایجاد کنه.

-بعضی از بچه­ ها ممکنه جنون سرقت داشته باشن، اختلال نادری که فرد قبل از دزدی فشاری روی خودش حس می­کنه و بعد از دزدی این فشار از بین می­ره. اگه فکر می­کنید که ممکنه بچه­تون این اختلال رو داشته باشه با مشاور و یا روانپزشکتون درمیون بذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن