اخلاق و عقایدوالدین

چگونه جشن تکلیف هویت برگزار کنیم؟

بلوغ سیاسی دقت نوجوان ها را به مسائلی مثل تصمیم گیری اجتماعی ، اتفاق هایی که در حال وقوع است، ادعا ها و عملکرد های مختلف افراد جلب می کند. نوجوانی هم که به این نگرش ها برسد فقط سرگرم بازی های کامپیوتری و مدل مو نمی شود. چنین نوجوانی با رسیدن به سطح بالاتری از شناخت و بلوغ سیاسی کم کم از عادت هایی چون عدم تمایل به رفت و آمد با فامیل، زودباوری ادعاهای همسالانش و تسلیم شدن در برابر وعده های افراد ناباب دور می شود. اینکه بلوغ سیاسی و استفاده از ایام انتخابات چه ربطی به هویت نوجوان دارد و شما به عنوان والدین این نوجوانان چطور باید این مقوله ها را به یکدیگر مرتبط کنید چیزی است که در این مطلب به آن اشاره می کنیم.

به فرزندتان اخلاق بحث های سیاسی را از اهل بیت یاد بدهید، بحث کردن به خاطر به کرسی نشاندن حرف، بدون اینکه به حق بودن آن توجه شود نامش جدل است

هویت نوجوان در حال غرق شدن

هویت یعنی «من کیستم و چه صفت ها یا ارزش هایی دارم که مرا قابل توجه می کند و باعث فرق من از دیگران می شود». احتمالا نوجوان های زیادی را دیده اید که با روش هایی مثل گذراندن همه وقت شان به درس خواندن، مدال آوردن ورزشی، کسب درآمد، آرزوی شهرت و حتی تغییر مدل پوشش دنبال اثبات خود هستند. نوجوان هایی هم هستند که برای اثبات خود راه های مفید و مثبت را پیدا نمی کنند و برای هویت یابی به جای درک بهتر جایگاه شان در خانواده، اجتماع و کشور دست به دامان دوستی های ناباب، مواد انرژی زا ، اعتیاد و… می شوند. حق انتخاب اینکه نوجوان خانه شما باید چه فردی بشود، چطور خود را ثابت کند، برای چه هدف هایی تلاش کند، دفاع کند و… صرفا به عهده خود او نیست. نقش والدین هوشیار و آگاه در این میان مانند چیدن یک سفره رنگارنگ از غذاهاست که در عین دادن حق انتخاب به فرزند، سفره سالم و متنوعی را پیش روی نوجوانان خود باز می کنند.

سهم نوجوان در انتخابات

بیماری بی تفاوت بودن به محیط، دائم پیشرفت می کند تا جایی که امروز همه می توانند نمونه هایی از قطع رابطه ها را نام ببرند. مهم است که نوجوان ها در آستانه جوانی و فاصله کمی که با استقلال از خانواده دارند، یاد بگیرند که همه چیز به آنها ربط دارد. باید برای آنها سرنوشت دیگران مهم باشد و حتی برای بهتر شدن اوضاع دیگران تلاش کنند. حسین فهمیده ها اینگونه تربیت شده بودند که برای همه ما افتخار آفرین شده اند. فرصت انتخابات یکی از همین تمرین های اجتماعی است تا نوجوانان بدانند اثر فکر و رأی آنها در سرنوشت همه جامعه تأثیرگذار است پس نباید نسبت به آن بی تفاوت باشند. اگر در ایام قبل از انتخابات حرف هایی مانند آنچه شبکه های ماهواره ای توصیه می کنند که «رای دادن فایده ای ندارد و…» برای نوجوان رأی اولی بازگو شود، ممکن است این ناامیدی ریشه عمیق خودخواهی را به جان نوجوان بیندازد. رهبر روشن بین ما، حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند: البته سیاست بازی و آلت دست این حزب و آن حزب شدن را بنده برای جوان نمی پسندم؛ اینها برای جوان هیچ شرف و افتخاری ایجاد نمی کند؛ اما اینکه جوان بداند می تواند اثرگذار باشد و نقش ایفاکند، خیلی ارزش دارد.

حق انتخاب اینکه نوجوان خانه شما باید چه فردی بشود، چطور خود را ثابت کند، برای چه هدف هایی تلاش کند، دفاع کند و… صرفا به عهده خود او نیست

تا من هستم

اگر نوجوان رأی اولی شما حس میهن دوستی اش کامل شده و می داند در حد سن خود با رأی دادن می تواند کشورش را بسازد، اجازه بدهید قدم بعدی پیشرفت را بردارد. وقتی امام خمینی(ره) توصیه کردند که «هر کس به مقدار توان و حیطه نفوذش در خدمت اسلام و میهن باشد» پس نوجوان شما هم می تواند در مدت انتخابات قدم بزرگ تری برای کمک به دوستانش بردارد. این تلاش جدید او برای شما هم فرصت خوبی است تا چند دوست صمیمی او را به خانه دعوت کنید تا ناظر گپ صمیمی و شیرین سیاسی آنها باشید و رفتار و ویژگی های دوستانش را بیشتر بشناسید. امام خمینی(ره) هم که روزی گفتند: «تا من هستم نخواهم گذاشت منافقین اسلام این مردم بی پناه را از بین ببرند، تا من هستم از اصول نه شرقی و نه غربی عدول نخواهم کرد و…/ صحیفه نور، جلد ۲۱» روزی نوجوان بودند و تمرین عزت نفس شان را از آن روزها شروع کردند. فرزندتان می تواند با کمک شما در گفت وگوهای دوستانه این روزهایش در مورد حق جدیدی که پیدا کرده اند صحبت کند. تکرار جمله «تا من هستم» از امام خمینی برای نوجوان، غیرت او را بارور می کند و این ویژگی خوب می تواند حلقه وار غیرت به خانواده، غیرت به حفظ حریم شخصی و غیرت به مراقبت از حریم دیگران را هم به او بیاموزد.

با هیجانات انتخاباتی چه کنیم؟

*اگر فردی روی فکر سیاسی اش اصرار دارد و گوش اش بدهکار نیست به او حق بدهید. او هم مثل شما حق رأی دارد و یک بار بیان نظر شما کافی است.به فرزندتان اخلاق بحث های سیاسی را از اهل بیت یاد بدهید. بحث کردن به خاطر به کرسی نشاندن حرف، بدون اینکه به حق بودن آن توجه شود نامش جدل است و تا فردی این اخلاق را ترک نکند ایمانش کامل نمی شود، بهشت بر او حلال نیست و دوستانش را هم از دست می دهد. دوری از تهمت و برچسب زدن هم مهم است.

*اینطور فکر نکنید که با اهمیت دادن به مسئله حق رأی نوجوان تان کلی وقت فرزند شما پای انتخابات می رود و… . اغلب والدین بارها و ساعت ها شاهد وقت گیری موبایل و تبلت و انواع رسانه ها از فرزندشان بوده اند.

*انتخابات و خبرهای این مدت و مرور اتفاق های زمان های گذشته می تواند به فرزندتان پایبند ماندن به قانون را یاد دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن