بازگشت به خواندنی

بازگشت به خواندنی

رفتار مادر با دختر نوجوان چگونه باید باشد؟

رابطه مادر و دختر در هر خانواده‌ای منحصر به فرد است. هر دختری خود یک روز مادر می‌شود، نوع رابطه‌ای که با فرزندان خود برقرار می‌کند به طور مستقیم به دوران کودکی و رابطه‌ای که خود با مادرش داشته بر‌می‌گردد. نوع رابطه مادر و دختر می‌تواند بسیار صمیمانه و یا برعکس تنها یک رابطه مادر فرزندی باشد. برخی از مادران به دنبال روشی برای برقراری رابطه‌ای مناسب با دختران خود هستند. آگاهی از نحوه رفتار صحیح با نوجوان اهمیت بسیار دارد. در این مقاله راهکارهایی برای برقراری ارتباط درست و سالم با یک دختر نوجوان را مطرح می‌کنیم.

رابطه مادر و دختر نوجوان 

رابطه مادر و دختر همزمان با رشد دختر به خصوص در دوران نوجوانی متحول می‌شود. اختلاف نظرها با مادر به خاطر تغییرات دوران بلوغ بیشتر می‌شود. آگاهی از این تغییرات برای هر دو طرف مفید است. بسیاری از مادرهایی که حتی قبل از بلوغ رابطه خوبی با دختر خود داشته‌اند، در دوران نوجوانی دخترشان با مشکل رو به رو می‌شوند.

نوجوانی دوره ای است که با بحران‌ها و تعارض‌هایی برای دختر همراه است. بحران هویت اصلی‌ترین کشمکشی است که نوجوان در درون خود احساس می‌کند. به دنبال آن مادر هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این میان حساسیت‌های مراقبت از دختر نوجوان می‌تواند به مراتب بیشتر شود.

برخی از مادرها سعی می‌کنند بر همه کارها و برنامه‌های دخترشان همانند کودکی او نظارت کنند. در نظر گرفتن سن تربیت کودک و نوع برخود با آن‌ها در هر مرحله رشدی اهمیت دارد. رفتارهای کنترل گرانه باعث مخالفت و اعتراض دختر نوجوان می‌شود. دختران نوجوان خواهان آزادی‌های بیشتری هستند. کنترل و نظارت افراطی مادر می‌تواند با لجبازی و سرکشی او همراه شود.

مادران باید درک کنند که دختر نوجوان او بیش از گذشته به حریم خصوصی و آزادی نیاز دارند. رابطه مادر و دختر اگر بر اساس اعتماد شکل بگیرد، دخترانی پایبند به چهارچوب‌های خانواده تربیت خواهند شد. مادران با اتخاذ روش‌های تربیتی مناسب و تربیت جنسی دختران خود را برای ورود به اجتماع آماده می‌کنند.

رابطه مادر و دختر : آیا مادر باید چرایی مسائل را به دختر توضیح دهد؟

دختر نوجوان در حال دست یابی به تفکر انتزاعی است؛ یعنی می‌تواند قواعد و قضایای منطقی را درک کند. بنابراین ممکن است با مادر بحث کند و افکار و عقایدش را به چالش بکشاند یا ممکن است خواسته‌های مادر را نپذیرد. پس بهتر است خواسته‌های خود را با بیان دلیل و استدلال مطرح کنید.

دلیل نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید و با او با احترام برخورد کنید. اگر دختر شما احساس کند که می‌تواند با شما درباره هر موضوعی صحبت کند و مشورت بگیرد، هر موقع مشکلی داشته باشد به شما مراجعه خواهد کرد.

درک نیازهای نوجوان 

دختر نوجوان به دنبال شناخت خودش در همه حوزه‌های زندگی و دست یافتن به یک هویت مستقل است. انتخاب محدوده آزادی می‌تواند یکی از سخت‌ترین وظایف پدر و مادرها باشد. در سنین نوجوانی دوستان و همسالان برای فرد اهمیت زیادی پیدا می‌کنند ممکن است نوجوان برای پذیرفته شدن و احساس تعلق، همنوایی، شبیه شدن با آن‌ها را انتخاب کند.

به طوری که بودن در میان همسالان و تشابه با آنان به یک نیاز اساسی در دوران نوجوانی تبدیل می‌شود. فراهم کردن امکان آزادی و استقلال بیشتر همراه با نظارت صحیح و متعادل می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

دختران نوجوان از ترس مخالفت‌های والدین معمولا در مورد جاهایی که می‌روند دروغ می‌گویند بهتر است این اجازه را به او بدهید که با دوستانش قرار بگذارد به شرط این که دقیقا بدانید با چه کسانی و کجا می‌رود. نقش مادر در تربیت فرزندان مخصوصا دختران نوجوان اهمیت ویژه‌ای دارد که نباید ساده انگارانه از کنار آن گذشت.

13 توصیه برای مادران در تعامل با دختر نوجوان

در دوران نوجوانی برقراری رابطه مادر و دختر، سخت‌تر از پیش خواهد بود. برای برقراری ارتباط با او از هر فرصتی استفاده کنید. لازمه برقراری چنین ارتباطی محکم بودن رابطه تان از دوران کودکی است، بسیاری از مادران توصیه‌های مشاوره کودک را نادیده گرفته و در دوران نوجوانی فرزندان به فکر تغییراتی اساسی می‌افتند. در ادامه به بررسی راه‌هایی برای برقراری ارتباط می‌پردازیم:

1- رابطه مادر و دختر : همدلی

دختران در این سن کمی زودرنج می‌شوند و ممکن است برای مسائل عادی و کوچک هم احساس ناراحتی بکنند. سعی کنید او را درک کنید و با او همدلی کنید. می‌توانید از خاطرات و نگرانی‌هایی که خودتان در دوران نوجوانی داشتید با او صحبت کنید.

2- توجه به فعالیت‌های ورزشی

دوران بلوغ و نوجوانی با تغییرات هورمونی همراه است. ورزش کردن به تنظیم هورمون‌ها و افزایش متابولیسم و بهبود خواب کمک می‌کند. دختر خود را برای انجام مرتب ورزش تشویق کنید.

3- در مورد رابطه جنسی با او صحبت کنید

با فرزند نوجوان خود در رابطه با مسائل جنسی صحبت کنید. نوجوانانی که با خانواده خود ارتباط سالمی‌ ندارند، عشق را در مکان‌های نامناسب جستجو خواهند کرد. قطعا شما نمی‌خواهید که دختر شما به دلیل عدم آگاهی در مکانی نامناسب  و با فردی نامناسب ارتباط برقرار کند.

بهترین راه این است که به فرزند خود اطلاعات کافی در این زمینه بدهید.

4- تحقیر و مقایسه ممنوع

هرگز دختر خود را به خاطر نقطه ضعف هایش تحقیر نکنید و او را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید نقاط قوت او را پررنگ کنید. او را همان طور که هست بپذیرید و از او متناسب با توانایی‌ها و سطح رشدی او انتظار داشته باشید. به او در پیدا کردن استعدادها و رفع نقاط ضعف کمک کنید.

5- رابطه مادر و دختر : عدم کنترل بیش از حد 

گاهی والدین به خصوص مادر، به دلیل نگرانی زیاد در مورد دخترشان او را تحت فشار و محدودیت زیاد قرار می‌دهند. بيشتر مادران دوست دارند دخترشان را کنترل کنند و فکر مي کنند او هنوز يک دختر بچه است.

معمولا مادرها دلسوزانه نصيحت می‌کنند اما دخترها منتقدانه می‌شنوند. در برابر فشار و کنترل بیش از حد والدین به دروغگویی روی می‌آورند. سعی کنید به جای کنترل افراطی، مهارت رو به رو شدن با خطرات و مهارت‌های زندگی را به او بیاموزید.

6- واگذاری مسئولیت‌ها

دختر نوجوان به دنبال کسب استقلال است پس بهتر است مسئولیت‌هایی به او واگذار کنید. انتظارات را متناسب با سطح شناختی و توانایی‌های دختر خود تنظیم کنید. انجام دادن تمام کارها برای فرزند، او را به فردی مسئولیت گریز تبدیل می‌کند که در آینده هم توانایی مدیریتی لازم برای اداره زندگی خود را نخواهد داشت و به شکل گیری شخصیتی وابسته در او منجر می‌شود.

7- ایجاد فضایی امن در خانه

محیط پر تنش، دختر نوجوان را از محیط خانه و والدین خود دور می‌کند و به سمت همسالان و دوستان سوق می‌دهد. به دختر خود محبت کنید به گونه ای که آن را در رفتار و گفتار شما ببیند و احساس کند. اظهار محبت رابطه ای دوستانه بین شما به وجود می‌آورد و شما را به هم نزدیک می‌کند.

8- رابطه مادر و دختر : افزایش آگاهی از دوران نوجوانی

کسب اطلاعات در مورد تغییراتی که ممکن است با دوره نوجوانی همراه باشد به شما در اتخاذ تصمیم‌ها و اعمال نظارت صحیح کمک خواهد کرد. هر چه بیشتر در زمینه چالش‌های دوران نوجوانی اطلاعات کسب کنید کمتر در رویارویی با مسائل غافلگیر خواهید شد.

9- اعمال قوانین مشخص

خواسته‌ها و انتظارت خود را به طور واضح و مشخص بیان کنید. بهتر است خواسته‌های خود در مورد رابطه با دوستان، زمان برگشتن به خانه و …  به روشنی بیان شود. با ذکر دلایل منطقی قوانین و انتظارات خود را بیان کنید. قوانینی برای ایجاد یک رابطه خوب در نظر بگیرید و آن‌ها را به طور ثابت اجرا کنید. در مورد مسائلی که باعث ناراحتی شما می‌شود با او صحبت کنید.

10- به او اعتماد کنید

با رفتار خود نشان دهید که به دختر خود اعتماد دارید، و به او در افزایش اعتماد به خودتان کمک کنید. به او بیاموزید ما در برابر اعتمادی که به هم داریم مسئول هستیم. مادر شدن می‌تواند بسیار برایتان چالش برانگیز باشد؛ چرا که مجبور می‌شوید صفاتی را از جمله اعتماد کردن در خود تقویت کنید.

11- بازخورد صحیح

زمانی که دختر نوجوان شما مسئولیتی را به درستی انجام می‌دهد او را تشویق کنید و هنگام انتقاد از او، به کار اشتباهی که انجام داده است اشاره کنید نه این که کلا او را به خاطر کاری که انجام داده است مورد انتقاد قرار دهید.

12- رابطه مادر و دختر : اختصاص زمان کافی

سعی کنید زمان کافی با دختر خود سپری کنید و به حرف‌های او گوش دهید. خیلی دوستانه و صمیمی با او در مورد افکار و اهدافش صحبت کنید. به او نشان دهید که او را دوست دارید و برای اهدافش اهمیت قائل هستید. گاهی بدون دليل به او سر بزنيد، او را در آغوش بگيريد و هديه کوچکی برای او بخريد.

13- کمتر انتقاد کنید

برخی از مادران با انتقاد و ایرادگیری مداوم و با لحنی خشن سعی می‌کنند دختر خود را کنترل کنند. بهتر است با لحنی دوستانه و رفتارهای معقول و مناسب روی او تاثیر بگذارید. انتقاد زیاد و دست کم گرفتن توانایی‌های او باعث می‌شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهد، استعدادها و توانایی‌های خود را نشناسد و برای کسب موفقیت تلاش نکند.

برای تقویت ارتباط دوستانه با دختر خود سعی کنید نکات مثبت و خوبی را که در وجود او هست بیان کنید. این گونه خودش را باور می‌کند و متوجه استعدادها و توانایی هایش می‌شود.

رابطه مادر و دختر : سخن آخر

بعد از مادر شدن دیگر باید سعی کنید یک طرفه به مسائل نگاه نکنید و دیدگاه دختر نوجوان خود را نیز درک نمایید. از او حمایت کرده و او را تحسین کنید؛ این گونه به او قدرت دهید تا فردی با اعتماد به نفس شود، درنتیجه با اضطراب کمتری با بسیاری از مشکلات زندگی رو به رو خواهد شد و به شیوه مناسب تری آن‌ها را حل خواهد کرد.

باید به او ثابت کنید بدون توجه به این که چگونه عمل می‌کند برای او به عنوان یک فرد ارزش قائل هستید و او را با تمام کاستی‌ها می‌پذیرید. در صورتی که رابطه مادر و دختر خدشه دار شود تنها مراجعه به مشاوره کودک و نوجوان می‌تواند راه‌گشای شما باشد.

سوالات متداول

علت تنفر دختر از مادر چیست؟

به طور کلی فرزندان نسبت به والدین خود عشق ذاتی و غریزی دارند اما از طرفی انتظار دارند تا مادر نیازهای روحی روانی و مادی آن‌ها را تأمین کند. بی‌توجهی مادر به دختر، عدم تأمین نیازهای روحی و شخصیت خودشیفته در مادران می‌تواند علت تنفر فرزند باشد.

نحوه برخورد با دختری که دوست پسر دارد چگونه باید باشد؟

پیش از هر چیز سعی کنید پذیرای فرزند خود در این رابطه باشید. ارتباط با جنس مخالف در دوران نوجوانی امری طبیعی است. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت تمایل دختران به صحبت در این رابطه با او همراه شوید و از او استقبال کنید.

در عین حال می‌توانید قوانینی را برای او تعیین کنید و بر حدود روابط او کنترل داشته‌باشید. اگر ارتباط مادر با فرزند دخترش از همان ابتدا صمیمانه باشد هیچ‌گاه به سمت آسیب‌های موجود در رابطه عاطفی کشیده نمی‌شود و خود کنترلی را در خود تقویت می‌کند.