مهارت های ارتباطی

چگونه فردی دوست داشتنی باشیم؟

 دوست داشتنی بودن نیازی است که به طور طبیعی در همه انسان‌ها وجود دارد و با تلاش افراد برای رسیدن به این نیاز همراه است مگر افرادی که از اختلالات شخصیتی خاصی مانند شخصیت وابسته برخوردارند. شما نیز مانند باقی انسان‌ها دوست دارید که دیگران نسبت به شما احساس خوبی داشته باشند و مهر بورزند. برای رسیدن به این نیاز و خواسته شما نیز باید اقداماتی انجام دهید، اما در این مسیر نباید فراموش کنید که بیش از اندازه در خدمت دیگران بودن برای دوست داشته شدن، شما را خسته و فرسوده می‌کند و به سلامت جسمی و روانی شما صدمه می‌زند. در این مقاله اصلی‌ترین نکات برای اینکه انسانی دوست داشتنی باشید را بیان کرده‌ایم پس همراه ما باشید.

چگونه دیگران ما را دوست داشته باشند؟

 اولین قدم برای اینکه دیگران شما را دوست داشته باشند این است که شما نیز فردی باشید که دیگران را دوست دارد و انسان‌ها برایش مهم هستند. حاضرید منفعت جمع را به منفعت خود ترجیح دهید و به دیگران کمک کنید. افراد خودخواه و منفعت طلب هرگز نمی‌توانند دوست داشتنی باشند. در ادامه 13 نکته برای دوست داشتنی بودن شما آورده‌ایم.

1- برای دوست داشتنی بودن اصیل باشید

 برای اینکه دیگران شما را دوست داشته باشند، باید خودتان باشید. هیچ کس، آدمی را که مدام در حال نمایش باشد را دوست ندارد. در صورتی که اصالت خود را حفظ کنید می‌توانید تاثیرات بیشتری نیز بر افراد بگذارید.

2- قدرشناس باشید

 یک شخص دوست داشتنی، قلب مهربانی دارد. از احساسات دیگران آگاه هست و به دیگران کمک می‌کند. شخص دوست داشتنی قدر محبت دیگران را می‌داند و برای جبران محبتشان تلاش می‌کند.

3- برای دوست داشتنی بودن غرور خود را حفظ کنید

 حفظ کردن غرور با متکبر بودن متفاوت است. نگاه از بالا به پایین درست نیست، اما شما باید سطح و احترام خود را حفظ کنید. در مقابل بی احترامی‌ها و توهین‌ها واکنش محترمانه و قاطع نشان دهید و همزمان با دیگران هم حس باشید.

4- خود را دوست داشته باشید

 فردی که عاشق خودش نباشد و همیشه از ضعیف بودن خود صحبت کند دوست داشتنی نیست. هیچ وقت برای جلب محبت دیگران خود را تحقیر نکنید و ترحم نخرید. به خود اعتماد داشته باشید و دوست داشتن خود را تمرین کنید.

5- خوش پوش و مرتب باشید

 همیشه تمیز و خوش بو باشید. برای نگاه دیگران اهمیت قائل باشید، اما نه به اندازه‌ای که به این کار اعتیاد پیدا کنید. سعی کنید حداقل آرایش، اصلاح و مرتب بودن را داشته باشید. آرایش زیاد زنان یکی از افراط‌هایی است که برای دوست داشته شدن انجام می‌دهند، بدون آن که متوجه آسیب‌های آن باشند.

6- برای دوست داشتنی بودن منظم باشید

 یک شخص دوست داشتنی، حرف و عملش مثل هم است. به وعده‌های خود عمل می‌کند، می‌تواند کارهای سخت را انجام دهد، محل زندگی‌اش مرتب است، صادق است و اختیار زندگی خود را دارد.

7- مودب و با شخصیت باشید

 هرگز برای جلب توجه، فحاشی، غیبت و انتقاد نکنید؛ چون افرادی با همین رفتار و خلقیات به شما نزدیک خواهند شد. فرد دوست داشتنی، با توانایی‌ها و محسناتش خود را نشان می‌دهد، در حالی که جلب توجه به هر قیمتی کار بسیار راحتی است.

8- یک هنر یا حرفه یاد بگیرید

 فرد دوست داشتنی فردی توانمند و چند بعدی است. او می‌تواند دیگران را با مهارت‌هایش جذب خود کند. موسیقی یا ادبیات می‌داند. نقاش یا ورزشکار است. در نجاری یا کامپیوتر خبره است. هر هنر و توانایی و یاد دادن آن به دیگران همراه با فروتنی، می‌تواند شما را تبدیل به فردی دوست داشتنی کند.

9- برای دوست داشتنی بودن به دیگران کمک کنید

 دیگران، آدم خود خواه و منفعت طلب را دوست ندارند. بنابراین در حد توان خود به دیگران کمک کنید. فراموش نکنید فقط اگر کاری از دستتان بر می‌آید کمک کنید و برای دوست داشته شدن، خود را اسیر بحران نکنید.

10- مثبت و خوشبین باشید

 افرادی که دائما در حال گله و شکایت از دنیا هستند و همیشه دیگران را مقصر بدبختی‌ها می‌دانند، بسیار خسته کننده هستند و معمولا جز چند فرد محدود مثل خودشان، کسی آن‌ها را دوست ندارد. بنابراین سعی کنید کمی امیدوار باشید و سعی کنید به دیگران انگیزه و حال خوب منتقل کنید. برای این کار مثبت اندیشی را تمرین کنید.

11- به تفاوت‌ها احترام بگذارید

 یکی از مهمترین ملاک‌های دوست داشتنی بودن این است که شما بتوانید دیگران را با وجود اختلافات و تفاوت‌هایتان بپذیرید و دوست داشته باشید. به تفاوت‌های قومیتی، اعتقادی، سیاسی و خانوادگی همدیگر احترام گذاشته و هرگز خود را برتر از دیگران نبینید.

12. برای دوست داشتنی بودن زود قضاوت نکنید

 همه افراد از کسانی که دیگران را زود قضاوت می‌کنند بیزار هستند چراکه آن‌ها با بی‌عدالتی کامل افراد را زیر سوال می‌برند و اتهامات نادرستی به دیگران می‌زنند. پس برای دوست داشتنی بودن تا اطلاعات کاملی درباره موضوعی با جزئیات کامل ندارید از قضاوت بپرهیزید. همچنین این رفتار از آنجایی که با آسیب‌هایی همراه است بهتر است با تغییر رفتار همراه باشد و به طور کامل کنار گذاشته شود.

13. استفاده از زبان بدن

 هنگامی که شما از زبان بدن استفاده می‌کنید و توجه خاصی به نحوه حرکات، لحن بیان و حالت چهره خود داشته باشید دیگران به سمت شما جذب خواهند شد. در واقع زبان بدن به شکل گیری ارتباطی موثر با دیگران اثر می‌گذارد و به نوعی دیگران را شیفته شما می‌کند. توجه به ارتباط چشمی، ارتباط با لحنی مشتاق و دست دادن محکم و درست در این راه به شما کمک می‌کند.

سخن آخر

 برای دوست داشته شدن هرگز خود را فراموش نکنید. شاید شما برای اینکه دیگران به شما احترام بگذارند، از شما یاد کنند، هزینه‌های زیادی کرده باشید و این مسیر سخت، شما را خسته و فرسوده کرده باشد. بودن برای دیگران به مرور زمان شما را از خودتان دور کرده و در تمام مراحل زندگی، نیاز به تایید و حضور دیگران دارید و این مسئله شما را آزار خواهد داد. اگر فردی هستید که بیش از حد برای دیگران از خود هزینه می‌کنید، حتما برای خودشناسی و رفع این نیاز کاذب خود به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید.

سوالات متداول

 صبح وقتی که از خواب بیدار می‌شوم تا شب مدام به دنبال این هستم که دیگران من را دوست داشته باشند و دیگر اصلا به خودم توجهی ندارم. چکار کنم؟ 

 افراد گاهی آنقدر درگیر جلب رضایت دیگران و تایید شدن توسط دیگران می‌شوند که از خود غافل شده و این مسئله با مشکلات مختلفی برای افراد در زمینه‌های گوناگون همراه است. در این راه بهتر است به خودشناسی دست پیدا کنید و در کنار آن از مشاور و روانشناس بهره ببرید چراکه این موضوع می‌تواند حتی شما را دچار اختلالات شخصیتی کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن