بازگشت به خواندنی

بازگشت به خواندنی

چگونه قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم ؟

چند نفر از ما دوست داریم که قد بلند باشیم؟ اگر جزو افرادی باشیم که قدی کوتاه یا متوسط دارند، در بعضی مواقع واقعا احساس می‌کنیم که «اگر کمی بلندتر می‌بودیم، چقدر خوب می‌شد»!!!

هیچ شکی در مورد این واقعیت وجود ندارد که بعضی از ما از کوتاهی قدمان مطلع هستیم. معمولا یک بچه‌ی کوتاه قد، اغلب قربانی قلدری افراد بزرگتر و دوستانش می‌شود، ممکن است او شانسی برای پیوستن به تیم بسکتبال مدرسه نداشته باشد، همچنین احتمالا بعنوان مبصر کلاس نیز منصوب نمی‌شود و غیره.

چگونه قد را بطور طبیعی افزایش دهیم؟

خبر خوب این است که ما می‌توانیم قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم. لازم به ذکر است که حدود ۲۰٪ (یا بیشتر) از قد ما به عوامل خارجی مانند محیط زیست، فعالیت‌ها و رژیم غذایی ما بستگی دارد. اگر ما در زندگی روزمره‌مان از برخی قوانین اساسی پیروی کنیم، می‌توانیم قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم.

خواب مناسب

مطالعات نشان داده اند که وقتی ما خوابیم یا استراحت می‌کنیم، بدن ما رشد کرده و بافت‌ها را بازسازی می‌کند. خواب و استراحت مناسب برای یک بدن در حال رشد، بسیار ضروری هستند. اعتقاد بر این است که هورمون رشد انسانی یا HGH در طول زمانیکه ما یک خواب راحت و عمیق با موج آهسته داشته باشیم، بطور طبیعی تولید می‌شود.

بعنوان یک قانون، کودکان و نوجوانان در حال رشد باید هر شب حداقل ۸ تا ۱۱ ساعت خواب مناسب داشته باشند تا بتوانند به حداکثر قدشان دست یابند. توصیه می‌شود که قبل از رفتن به رختخواب، یک دوش آب گرم بگیرید تا خواب راحتی داشته باشید.

ورزش

یک عامل دیگر برای افزایش قد بطور طبیعی، این است که از نظر فیزیکی متناسب بوده و مانند یک کودک فعال باشید. می‌توانید با تمرینات منظم و فعالیت‌های ورزشی به این مورد دست یابید. هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید، بدن به مواد مغذی سالم بیشتری نیاز پیدا می‌کند.

مصرف منظم مواد مغذی، تغذیه‌ی شما را بهبود می‌بخشد و به تبع آن، منجر به رشد مناسب می‌شود. شنا، ایروبیک، فوتبال، بسکتبال، تنیس، کریکت یا تمرینات کششی، روش‌های خوبی هستند تا بدنمان را در حال رشد و از نظر فیزیکی فعال نگه داریم. مشارکت فعال عضلات ما، نه تنها رشد بلند مدت ما را بهتر می‌کند، بلکه از طریق عرق کردن به سم زدایی بدن ما نیز کمک می‌کند.

بعضی از تمرینات متداول برای افزایش قد شما به شرح زیر هستند:

آویزان شدن از میله

شما قسمت بیشتر روزتان را در یک وضعیت مستقیم و عمودی سپری می‌کنید. یکی از بزرگترین موانع در مسیر بلند قد شدن، جاذبه‌ی زمین است که ستون فقرات و مفاصل شما را فشرده می‌کند، غضروف‌ها را بهم می‌فشرد و باعث می‌شود کوتاه‌تر شوید.

با اینحال شما می‌توانید از طریق تمرین ساده‌ی آویزان شدن، از شر این مانع خلاص شوید. یک میله یا بارفیکس بردارید و آن را در ارتفاعی قرار دهید که بتوانید با گرفتن آن، آویزان شده و بدنتان را بطور کامل بکشید. اگر ارتفاع آنقدری نیست که بدنتان کاملا کشیده شود، زانوهایتان را کمی خم کنید تا بتوانید آزادانه از میله آویزان شوید. سعی کنید که حداقل بمدت ۲۰ ثاینه آویزان باشید و سپس کمی استراحت کنید. همچنین باید این تمرین را حداقل ۳ بار تکرار کنید.

حالت شنا روی زمین

این تمرین که معمولا به «پا زدن متناوب» نیز معروف است، بر کمر شما تمرکز می‌کند. روی شکمتان بطور صاف دراز بکشید. بدن شما باید کاملا کشیده باشد. دست‌هایتان را بطور مستقیم در مقابلتان قرار دهید. کف دست‌های شما باید بطرف زمین باشد. دست چپتان را بالاتر از دست راستتان بالا ببرید، و پای راستتان را تا جایی که می‌توانید از زمین بلند کنید، در حالیکه پای دیگرتان بطور مستقیم روی زمین قرار دارد. بمدت ۴ تا ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سپس دست و پای دیگرتان را بلند کرده و این روند را تکرار کنید.

یوگا برای افزایش قد شما

مطالعات تحقیقاتی همچنین نشان داده‌اند که یوگا و تکنیک‌های تنفسی صحیح می‌توانند نقش فوق‌العاده‌ای در افزایش قد شما بطور طبیعی ایفا کنند. گفته می‌شود هنگامیکه ما در طول تمرینات یوگا، هوا را عمیق استنشاق می‌کنیم، استرسی که باعث فشار در عضلات پشت‌مان می‌شود را آزاد می‌کنیم، که به نوبه‌ی خود این مانع را برطرف کرده و باعث افزایش رشد بدن می‌شود. همچنین تعدادی از وضعیت‌های یوگا وجود دارند که در افزایش قد شما بسیار موثر هستند.

غذاها و رژیم غذایی متعادل برای افزایش قد

شما می‌توانید تمام انواع تمرینات ورزشی و حرکات یوگا را امتحان کنید، اما تا زمانی که یک رژیم غذایی متعادل نداشته باشید که مواد مغذی ضروری مورد نیاز بدن برای رشد مناسب را به شما برساند، هیچ چیزی ممکن نیست.

شیر و محصولات لبنی

نوشیدن شیر در سال‌های رشد می‌تواند به افزایش قد کمک کند. شیر حاوی کلسیم معدنی ضروری است که برای بهبود استخوان‌ها لازم می‌باشد. معلوم شده که شیر و همچنین فراورده‌های لبنی در افزایش مواد معدنی استخوان و توده‌ی استخوانی موثر هستند. در کودکانی که در سن بلوغ هستند، نوشیدن شیر گاو، مواد مغذی مختلف برای رشد و دستیابی به مقدار مناسبی از توده‌ی استخوانی را فراهم می‌کند، که از پوکی استخوان در زندگی آینده جلوگیری خواهد کرد. پروتئین موجود در شیر و محصولات شیر، سلامت کلی فرد را بهبود می‌بخشد.

مقدار زیادی آب بنوشید

برای داشتن بدنی سالم، یک فرد نیاز به نوشیدن مقدار زیادی آب گوارا در طول روز دارد. نوشیدن آب از تشکیل مواد سمی در بدن که ممکن است بر سوخت و ساز تاثیر بگذارند جلوگیری خواهد کرد. نوشیدن آب به بهبود هضم و پاکسازی بدن کمک می‌کند. هنگامی که بدن عاری از سموم باشد، سوخت و ساز افزایش خواهد یافت، و این مسئله به رشد مناسب استخوان‌ها کمک خواهد کرد.

اگر سعی دارید قدتان را افزایش دهید، بغیر از نوشیدن آب باید از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار و الکل نیز اجتناب کنید. پرهیز از نوشیدنی‌های گازدار و فست فودها نیز به رشد سریع‌تر استخوان‌ها کمک می‌کند. همچنین بهتر است بهمراه نوشیدن ۸ لیوان آب در روز، از میوه‌ها و سبزیجات آبدار مانند خیار و هندوانه نیز استفاده کنید.

از عواملی که مانع رشد می‌شوند اجتناب کنید

مصرف مواد مخدر و الکل در سنین جوانی، بسیار خطرناک است. مصرف این محصولات می‌تواند منجر به کاهش رشد و سوء تغذیه شود. همچنین مصرف کافئین را کاهش دهید و از مصرف استروئیدها اجتناب کنید. آنها مانع رشد استخوان در کودکان جوان می‌شوند، درنتیجه بر قد آنها تاثیر می‌گذارند.