تفریحی

اوقات فراغت به سبک نوجوانی

تابستان فرصتی است که فرزندانمان بتوانند بیش از سال تحصیلی به ارتقاء سطح علمی و عملی خود بپردازند. این فرصت هرچند کوتاه و گذراست و با چشم به هم زدنی به پایان می رسد، اما دارای اثرات سازنده ی شماری است که قصد معرفی و بیان تک تک آنها را ندارم.

تابستان فرصتی است که فرزندانمان بتوانند بیش از سال تحصیلی به ارتقاء سطح علمی و عملی خود بپردازند. این فرصت هرچند کوتاه و گذراست و با چشم به هم زدنی به پایان می رسد، اما دارای اثرات سازنده ی شماری است که قصد معرفی و بیان تک تک آنها را ندارم.

با شروع تابستان بسیاری از خانواده ها به دنبال ثبت نام فرزند خود در مراکز فرهنگی و کلاسهای مختلف هستند اما بعضاً دیده می شود محتوای این برنامه ها تناسب زیادی با نیازهای کودکان و نوجوانان ندارد. و یا از علائق آنها به دور است و صرفاً با ذائقه والدین نزدیک و همراه است.

این نوع پر کردن اوقات فراغت می تواند ضربه های سنگینی به نوجوان وارد نماید. ندیدن علائق آنها و توجه نکردن به نیازهای سنّی و شخصی نوجوانان آزادی آنها را خدشه دار می کند و میل آنها را به حضور در فعالیتهای سازنده و اثرگذار کم رنگ می نماید.

هرچند بی کاری و فراغت، فرصتی برای جولان شیطان است و انسانهای بی کار به ویژه نوجوانان و جوانان فارغ زمینه های گناه و فساد برایشان فراهم تر می باشد. اما در برنامه ریزی جهت پر کردن اوقات فراغت هم باید به نکاتی توجه نمود که توجه خانواده ها، مدیران فرهنگی و دولتمردان را به این نکات جلب می کنم.

توجه به برنامه های ورزشی می تواند اثرات مثبت و مفیدی را بر جسم و جان جوانان و نوجوانان داشته باشد:  پرداختن به مهارتهای ورزشی به شکل تخصصی و نیمه تخصصی علاوه ی بر تخلیه هیجانات و ایجاد روحیه ی نشاط و شادابی، گنجینه ای از توانایی ها و مهارتهای ارزشمند را برای نوجوانان به وجود می آورد.

نظارت بر محیطها و آموزشگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است: مدیران مراکز فرهنگی و مربیان این آموزشگاهها باید با حداکثر توان از پاکی حاکم بر فضای کلاسهای تابستانی صیانت و پاسداری نمایند.

اخلاق محوری و حاکمیت معنویت به معنای کامل آن باید از اولویتهای این فعالیتها به حساب بیاید.

متأسفانه در بسیاری از محیطها شاهد نگاه صرفاً اقتصادی در بین مدیران و پایه گذاران این فضاهای علمی و فرهنگی می باشیم که باید با تغییر جدی نگرش ها اصلاح گردد.

نظارت خانواده ها بر دوستیهای فرزندانشان و بر رفتارهای آنان از جایگاه ویژه ای برخوردار است: هرچند نظارتهای پلیسی و آزاردهنده می تواند لطمه های فراوان بر روح و روان نوجوانان وارد نماید، اما بی توجهی و عدم نظارت هم صدمات فاحش و غیرقابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

این نظارت هم می تواند پیشگیرانه باشد و هم تعالی بخش و رشددهنده. با ارتباط سازنده و گفتگوی موثر می توان به این نظارت و متعاقب آن به پاکی فضای آنان در فصل تابستان کمک کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن