تفریحی

اوقات فراغت به سبک نوجوانی

تابستان فرصتی است که فرزندانمان بتوانند بیش از سال تحصیلی به ارتقاء سطح علمی و عملی خود بپردازند. این فرصت هرچند کوتاه و گذراست و با چشم به هم زدنی به پایان می رسد، اما دارای اثرات سازنده ی شماری است که قصد معرفی و بیان تک تک آنها را ندارم.

تابستان فرصتی است که فرزندانمان بتوانند بیش از سال تحصیلی به ارتقاء سطح علمی و عملی خود بپردازند. این فرصت هرچند کوتاه و گذراست و با چشم به هم زدنی به پایان می رسد، اما دارای اثرات سازنده ی شماری است که قصد معرفی و بیان تک تک آنها را ندارم.

با شروع تابستان بسیاری از خانواده ها به دنبال ثبت نام فرزند خود در مراکز فرهنگی و کلاسهای مختلف هستند اما بعضاً دیده می شود محتوای این برنامه ها تناسب زیادی با نیازهای کودکان و نوجوانان ندارد. و یا از علائق آنها به دور است و صرفاً با ذائقه والدین نزدیک و همراه است.

این نوع پر کردن اوقات فراغت می تواند ضربه های سنگینی به نوجوان وارد نماید. ندیدن علائق آنها و توجه نکردن به نیازهای سنّی و شخصی نوجوانان آزادی آنها را خدشه دار می کند و میل آنها را به حضور در فعالیتهای سازنده و اثرگذار کم رنگ می نماید.

هرچند بی کاری و فراغت، فرصتی برای جولان شیطان است و انسانهای بی کار به ویژه نوجوانان و جوانان فارغ زمینه های گناه و فساد برایشان فراهم تر می باشد. اما در برنامه ریزی جهت پر کردن اوقات فراغت هم باید به نکاتی توجه نمود که توجه خانواده ها، مدیران فرهنگی و دولتمردان را به این نکات جلب می کنم.

توجه به برنامه های ورزشی می تواند اثرات مثبت و مفیدی را بر جسم و جان جوانان و نوجوانان داشته باشد:  پرداختن به مهارتهای ورزشی به شکل تخصصی و نیمه تخصصی علاوه ی بر تخلیه هیجانات و ایجاد روحیه ی نشاط و شادابی، گنجینه ای از توانایی ها و مهارتهای ارزشمند را برای نوجوانان به وجود می آورد.

نظارت بر محیطها و آموزشگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است: مدیران مراکز فرهنگی و مربیان این آموزشگاهها باید با حداکثر توان از پاکی حاکم بر فضای کلاسهای تابستانی صیانت و پاسداری نمایند.

اخلاق محوری و حاکمیت معنویت به معنای کامل آن باید از اولویتهای این فعالیتها به حساب بیاید.

متأسفانه در بسیاری از محیطها شاهد نگاه صرفاً اقتصادی در بین مدیران و پایه گذاران این فضاهای علمی و فرهنگی می باشیم که باید با تغییر جدی نگرش ها اصلاح گردد.

نظارت خانواده ها بر دوستیهای فرزندانشان و بر رفتارهای آنان از جایگاه ویژه ای برخوردار است: هرچند نظارتهای پلیسی و آزاردهنده می تواند لطمه های فراوان بر روح و روان نوجوانان وارد نماید، اما بی توجهی و عدم نظارت هم صدمات فاحش و غیرقابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

این نظارت هم می تواند پیشگیرانه باشد و هم تعالی بخش و رشددهنده. با ارتباط سازنده و گفتگوی موثر می توان به این نظارت و متعاقب آن به پاکی فضای آنان در فصل تابستان کمک کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن