مهارت های ارتباطی

فراموش کردن موضوع عشق، خواستگار سابق

از ارتباط و حُسن اعتماد مجدد شما با «مجموعه نوجوانی» صمیمانه تشکر می‌کنیم و ناراحتی و نگرانی شما را در خصوص جور نشدن اسباب ازدواج‌تان و منصرف شدن خواستگارتان از ازدواج با شما درک می‌کنیم. این را هم بدانید، کسانی که به خواستگاری شما می‌آیند، حق انتخاب دارند و این حق آنهاست که بعد از طی کردن روند خواستگاری و بررسی شرایط و ضوابط از خواستة خود صرف‌نظر کنند و دختری دیگری را برای همسری برگزینند، پس نباید از پاسخ منفی و یا عدم پیگیری آنها ناراحت شوید و به خودتان آسیب وارد کند و دائماً به خواستگار سابق تان بیندیشید.

برای اینکه آرامش زندگی‌تان حفظ شود و نیز مشکلی در زندگی تان به وجود نیاید، باید خواستگار سابق تان را علی رغم همه امتیازات و ویژگی های مثبتی که داشته و نیز علاقه ای که شما به وی داشته اید به ورطه فراموشی بسپارید و اجازه ندهید که فکر و ذهن او فضای ذهنی شما را اشغال کند و شما را دچار مشکل کند. برای این منظور تصمیم جدی به فراموش کردن او بگیرید وقتی این کار را بکنید، یواش یواش فرد مورد نظر از ذهن‌تان می‌پرد. به قول معروف: «از دل برود هر آنچه از دیده برفت».

راهکار‌های کاربردی فراموشی شکست عشقی

۱. تصمیم جدی بگیرید که خواستگار سابق تان را که برای ازدواج در نظر گرفته بودید و تمایل به ازدواج با او را داشتید، فراموش کنید. مطمئن باشید که در صورت اراده حتمی و قطعی، صد در صد موفق خواهید شد.علت اصلی این که نمی‌توانید او را فراموش کنید به خاطر این است که شما هنوز نتوانسته‌اید و یا به عبارت بهتر، نخواسته‌اید به خود بقبولانید که ازدواج شما با او منتفی شده است و هر کدام زندگی مشترک خاص خود را دارید؛ پس به احتمال خیلی زیاد، هنوز که هنوز است به نشخوار ذهنی وی می‌پردازید و در دل آرزو می‌کنید ای کاش معجز‌ه ای اتفاق افتد و روزی شما را به او برساند؛ به عبارت دیگر، با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌گذارید. می‌خواهید او را فراموش کنید، اما چون در گوشه ذهن‌تان هنوز به او می‌اندیشید این کار در عمل اتفاق نمی‌افتد و شما را با شکست روبرو می‌سازد. به هر حال، کسی که حقیقتاً بخواهد و باور داشته باشد که می‌تواند فراموش کند، فرایند فراموش کردن موضوع عشق چندان هم دشوار و پیچیده نخواهد بود. یقین بدانید هیچ راهکاری به اندازة اراده و خواست خود شما نمی‌تواند فرایند فراموشی موضوع عشق را تسهیل کند، پس به خودتان بقبولانید و بار‌ها تلقین کنید که ارادة این کار را دارید. مطمئن باشید اگر شما واقعاً بخواهید هیچ کار غیر ممکنی وجود ندارد.

۲. موقعیت‌‌هایی را که در آن خاطرات و افکار خواستگار سابق تان بیشتر به سراغ شما می‌آید، شناسایی کنید و از قرار گرفتن در این موقعیت‌‌ها خودداری کنید و به محض هجوم افکار خیالی، با ایجاد حواس‌پرتی اختیاری، ذهن گردانی، تغییر موقعیت و جابه‌جای مکانی و ایجاد مشغولیت فکری و ذهنی از آن فضای روانی خارج شوید.

۳. کش نازکی به مچ دست خود ببندید و با شروع خیال‌پردازی در مورد خواستگار سابق تان کش را کشیده و ر‌ها کنید طوری که اندک سوزشی به مچ دست‌تان وارد شود، آنگاه شروع به شمارش معکوس نمایید؛ مثلاً عدد ۱۰۰ را انتخاب کنید و سعی نمایید هفت تا هفت تا از آن کم کنید تا به صفر برسید؛ با احساس دردى که روى مچ دست‌تان ایجاد مى شود، از آن فضاى روانى فاصله می‌گیرید و ناخودآگاه موضوع ذهنى‌تان عوض می‌شود.

۴. به روابط خود با اعضای خانواده و دوستان تان استحکام ببخشید و روز به روز آن را تقویت کنید، برقراری رابطه مؤثر با اعضای خانواده و دوستان عملاً موضوع ذهنی تان را عوض می کند و شما را از افکار مزاحم و آزاردنده رها می سازد.

۵. سعی کنید با مطالعه، ورزش و اشتغالات دیگر، مَجالی برای فکر کردن به موضوعی که برای شما فاید‌ه ای ندارد، باقی نگذارید. اوقات فراغت خود را با کار‌های متنوع پر کنید تا کمتر به گذشته فکر کنید. با ایجاد اشتغال فکری و ذهنی یا بدنی و فیزیکی از بی‌کاری اجتناب کنید. با مشغول ساختن خویش به مطالعه کتاب‌‌های درسی و غیر درسی، یا مطالعه کتاب‌‌های ادبی (شعر و داستان) همچنین با حفظ آیات قرآن یا اشعار مفید، ذهن خود را از گذشته منحرف سازید. شرکت در مجامع عمومی نظیر کلاس‌‌های علمی و آموزشی، دینی و مذهبی، هنری و ادبی، راهکار‌های مفیدی برای فراموشی تدریجی گذشته هستند.

۶. ورزش را جزء ضرورى ترین فعالیت ‌هاى خود قرار داده و به فعالیت‌‌های ورزشی اهمیت دهید، چون این نوع فعالیت‌‌ها، دریچ‌های برای خروج فشار‌های ناشی از تراکم انرژی انباشته شده محسوب می‌گردد.

۷. به یاد داشته باشید که بیشتر روابط که انسان‌‌ها با دیگران دارند مثل دوستی‌‌ها چنین هستند. دوستی با همکلاسی، یا علاقه‌مندی به فردی که پس از مدتی با علل و عوامل مختلف، ارتباط قطع می‌شود و هر کسی به سراغ کار و زندگی و خوشبختی خود می‌رود؛ پس با این مسئله به صورت طبیعی برخورد نمایید و بکوشید خواستگار سابق تان را فراموش کنید.

۸. سعی کنید هرگز با خواستگار سابق تان روبرو نشوید و با او تماس نگیرید و در مسیر رفت و آمد وی قرار نگیرید و با او همکلام نشوید و از گفتگوی غیر ضروری با وی اجتناب کنید. همچنین در صورتی که اتفاقی و ناخواسته با وی مواجه گشتید و یا به خاطر صله رحم و معاشرت ها با او روبرو شدید بهانه ای بیاورید و دیدار را کوتاه کنید.

۹. ارتباط خود را با دوستان‌تان زیاد کنید و فعالیت‌‌های مشترکی را با آنان انجام دهید، به تفریحات سالم و کار‌های هنری، ذوقی، ورزشی و علمی بپردازید تا از تنهایی و احساس تنهایی خارج شوید و نیز بتوانید از اوقات فراغت خود به نحو احسن استفاده کنید و فکر و ذهن‌تان را از پرداختن به امور غیر ضروری مثل ازدواج با خواستگار سابق تان و نیز افکاری مزاحم آسوده گردانید.

۱۰. این را بدانید که فکر و ذکر خواستگار سابق تان عملاً لذت حال را از شما می‌گیرد و با ایجاد مشغولیت ذهنی شدید، سبب ایجاد مشکل در زندگی تان می‌شود، پس با یک تصمیم جانانه هرگز اجازه ندهید، افکار مزاحم و افکار بیهوده لذت حال و آرامش و آسایش زندگی‌تان را سلب کند و شما را از پرداختن به مهمترین مسائل زندگی تان بازدارد.

اگر با این راهکارها نتوانستید به زندگی عادی خویش برگردید و همچنان فکر و ذکر خواستگار سابق تان شما را مشغول ساخته است، در این فرض توصیه می شود با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه راهکارهای تخصصی تری را دریافت کنید.
همواره موفق و کامروا باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن