مهارت های ارتباطی

فراموش کردن دوست دختر سابق

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که این روزها سخت تلاش می­‌کنید چیزهایی را در رابطه با گذشته فراموش کنید. دختری که دوستش داشته‌اید را به هر دلیل از دست داده­‌اید و اکنون مدت­هاست تلاش می­‌کنید او را فراموش کنید اما نمی­‌توانید. هر چند ارتباطی نامعلوم و بدون تعهد با جنس مخالف معمولاً نتیجه خوبی در پی ندارد و می‌توان در این باره بسیار صحبت کرد ولی در این لحظه شما نیاز دارید راهی برای فراموشی پیدا کنید. همه چیز را از پرت کردن حواس خود تا مجبور کردن خودتان به فکر نکردن راجع به او را امتحان می‌کنید، اما در آخر صورتش جلوی چشمتان است. فکر کردن راجع به دختری که ترجیح می‌دهید فراموشش کنید، می‌تواند بسیار ناامید کننده و دلسرد کننده باشد.اما همیشه راهی وجود دارد. مشاوران بهترین افرادی هستند که می­‌توانند بی­غرضانه توصیه­‌های لازم در این باره را به شما ارائه دهند و برای فراموشی خاطرات گذشته و از یاد بردن دوست دختر قبلی­تان، همراه شما باشند.

مشاوران درک می‌کنند که شاید اکنون احساس می­‌کنید دیگر هیچ وقت نمی‌­توانید به دختری از صمیم قلب علاقه‌­مند شوید یا گمان می­‌کنید با وجود خاطراتی که از رابطه قبلی خود دارید قادر نخواهید بود آینده‌­ای روشن و شاد برای خود بسازید. اما می­‌توانند به شما ثابت کنند تغییر در هر شرایطی امکان پذیر است و روزها همیشه یک جور نمی­‌گذرد. مشاورین متخصص و با تجربه به شما اجازه می‌­دهند تا در محیطی امن و به دور از هر گونه قضاوت، درباره گذشته و آنچه در ذهن و قلبتان سنگینی می­‌کند صحبت کنید و سپس به شما کمک می­‌کنند تا قدم به قدم دختری را که دیگر در زندگی شما نیست به فراموشی بسپارید و بدون او هم آینده‌­ای شاد برای خود تصور کنید.

چرا فراموش کردن برخی افراد بسیار دشوار است؟

حقیقت این است که برخی چیزهایی که ترجیح می‌دهیم فراموش کنیم، به دلایلی به خاطرمان باقی خواهند ماند. اول، اگر می‌خواهید فراموشش کنید، احتمالا درباره چیزی ناراحتید. داشتن ارتباطات احساسی تنگاتنگ به چیزی یا کسی، فراموش نمودن آن را سخت‌تر خواهد نمود. دوم اینکه هر چه بیشتر تلاش کنید او را فراموش کنید، در واقع بیشتر در حال فکر کردن به او هستید. شما به صورت آگاهانه سعی در فراموشی او دارید ولی این دقیقا به این معناست که شما در حال تفکر راجع به دلیل فراموش کردن او هستید و این دقیقا شما را به خانه اول بر می‌گرداند.

تکنیک­های روانشناسی و مشاوره‌­ای برای فراموش کردن دوست دختر قبلی


شاید با خواندن این متن، با خود فکر کنید که امیدی به این نیست، ولی خوشبختانه شما اشتباه می‌کنید. شاید توقف تفکر درباره یک دختر و حتی فراموشی او کار سختی باشد، ولی برای این کار روشی وجود دارد. یک شبه رخ نمی‌دهد ولی باید سخت تلاش نمایید تا این مساله ممکن شده و بتوانید او را فراموش کنید. اگر توصیه‌­های ارائه شده توسط مشاوران را به کار بگیرید می‌­توانید در حداقل زمان دوست دختر سابق خود را فراموش کنید:

خود را مشغول کنید

وقتی که بیش از همیشه راجع به او فکر می‌کنید، همان زمانی است که حوصله‌تان سر رفته است. اگر مسائل زیادی ذهن شما را مشغول نکرده باشد یا کاری برای انجام نداشته باشد، ذهن شما به صورت خودکار به سوی تفکر راجع به او خواهد رفت. اگر می‌خواهید دختری را فراموش کنید، باید خودتان را مشغول نگه دارید. اگر ذهنتان زمان آزاد نداشته باشد، قادر به تفکر مدام راجع به او نیست. به زودی ذهنتان را به صورت جدیدی تنظیم خواهید نمود که در این صورت به او فکر نخواهید نمود.

زمانی را با دوستانتان بگذرانید

دوستان یک سیستم حمایتی و حواس پرتی عالی به شمار می‌آیند. زمانی که با دوستانتان زمان می‌گذرانید، به هیچ کس دیگری فکر نمی‌کنید و تنها به آنها و اتفاقاتی که در زندگی آنها در حال رخدادن هست فکر می‌کنید.

چیزهایی که شادتان می‌کند را انجام دهید

اگر می‌خواهید دختری را فراموش نمایید، احتمالا شما شادترین فرد نیستید. گیر کردن در ناراحتی تنها دلیل ناراحتی‌تان را به شما یادآوری می‌کند و در فکر کردن راجع به او غرق خواهید شد. اگر می‌خواهید او را فراموش کنید، باید خودتان را تشویق کنید. با انجام کارهایی که شما را شاد می‌کند، زمان کمتری برای ناراحتی خواهید داشت و شانسی برای این ناراحتی برای برگرداندن ذهنتان به سوی دوست دختر قبلی‌تان از بین می‌رود.

از او دور بمانید

معلوم است که اگر او را ببینید، به یاد او و دلیل آنکه می‌خواهید او را فراموش کنید می‌افتید. اگرچه وسوسه برانگیز است که به هر دلیلی او را ببینید، ولی اگر واقعا می‌خواهید او را فراموش کنید، نباید او را ببینید.

همانطور که راجع به دیدن شخص از نزدیک بحث کردیم، نباید در اینترنت هم او را ببینید. اگر عکسی از او و دوستانش هم ببینید، هرگز قادر نخواهید بود که او را فراموش کنید. بنابراین کلید پاک کردن (delete) را در تمامی رسانه‌های اجتماعی و حتی بر روی شماره تلفنش بفشارید. اگر هیچ وقت قرار نباشد ببینیدش، فراموش کردن او را نیز ساده‌تر خواهد نمود.

از دوستانتان بخواهید تا از صحبت و پرسش راجع به او خودداری کنند

ممکن است دوستانتان عادت داشته باشند که بحث او را همانطور که قبلا خودتان این کار را می‌کردید، پیش بکشند. حقیقت اینست که آنها هم باید یاد بگیرند همانطور که شما او را فراموش کرده‌اید، فراموشش کنند. فقط از آنها بخواهید زمانی که اطراف آنها هستید، راجع به او صحبت نکنند. خواهید دید که فراموشی دختری که هیچوقت اسمش را هم نشنوید، راحت‌تر خواهد بود.

از رفتن به هر جایی که شما را به یاد او می‌اندازد، خودداری کنید

شما دو نفر احتمالا جاهای خاصی را بیش از دیگران رفتید و بازگشت به آنجا شما را به یاد دوست دخترقبلی‌تان و زمان‌هایی که با هم گذرانده‌اید می‌اندازد. به هیچ وجه به جاهایی که او را به یادتان می‌آورد نروید. شاید این به معنای قربانی کردن اماکن مورد علاقه‌ات برای وقت گذرانی باشد، ولی ارزشش را دارد.

فیلم‌هایی که شما را به یاد او می‌اندازد، تماشا نکنید

بسیاری از افراد فیلم را به منظور دست دادن حس خوب و پرت کردن حواسشان می‌بینند. ولی این مورد می‌تواند ریسکی هم باشد، چرا که ممکن است این فیلم شما را به یاد دوست دختر قبلی‌تان بیاندازد. از دیدن فیلم‌های مورد علاقه او و فیلم‌هایی که زیاد باهم تماشا کردید، خودداری کنید.

عاملی که افکار مربوط به او را به یادتان می‌آورد را یافته و از آنها دوری کنید

از زمان‌هایی که به او فکر می‌کنید، یادداشت تهیه کنید. اطراف خود را بررسی کنید و عاملی که شما را به یاد او انداخته را پیدا کرده و اگر می‌خواهید او را فراموش کنید، از آنها دوری کنید.

تا جایی که می‌توانید، تنها نمانید

تنهایی معمولا ذهنمان را به سمت چیزهای جدیدی برای تفکر می‌کشاند. زمانی که تنهاییم، معمولا به مسائل مرتبط با زندگی‌مان فکر خواهیم نمود و از آنجایی که سعی در فراموشی او دارید، ممکن است باز به ذهنتان خطور کند. تنها نمانید، این فراموشی دوست دخترتان را ساده‌تر خواهد نمود.

راجع به دوست دختر قبلی‌تان با کسی صحبت کنید، یک بار

یک بار برای همیشه. با کسی راجع به موقعیتتان صحبت کنید. می‌دانیم که صحبت راجع به او خلاف اهدافی است که بیان کردیم اما این مربوط به زمانی است که تنهایید، به سمت مساله بروید و الا حل نخواهد شد. این راز را به یک دوست بگویید، همه چیز را بگویید، سپس دیگر هیچوقت دوباره راجع به این مساله صحبتی نکنید

همچنین می‌­توانید به یک مشاور اعتماد کنید و در فضایی آرام آن چه در ذهن دارید با او در میان بگذارید. مشاوران همواره آماده‌­اند گوش شنوای شما باشند.

چند کتاب خوب بخوانید

فیلم‌ها از آنجایی که می‌توانند شما را به یاد افراد بیاندازند، می‌توانند یک ریسک باشند. اما خوشبختانه کتاب‌ها اینگونه نیستند. شما تا جایی که دلتان بخواهد می‌توانید کتاب بخوانید و آنها در واقع به شما در فراموش کردن دوست دختر قبلی‌تان کمک خواهند نمود. کتاب‌ها از آنجایی که تصوراتتان را به کار خواهد گرفت، فضای بیشتری از ذهنتان را به خود اختصاص خواهد داد و قدرت ذهنی زیادی را می‌طلبد. فضای زیادی برای فکر به آن دختر نخواهید داشت. مشغول نگه داشتن خود با کتاب، شما را در فراموشی او کمک می‌کند.

صبر داشته باشید

متوجهیم که این فرایند می‌تواند بسیار دلسرد کننده باشد. با این وجود باید به یاد داشته باشید که اطلاعات بسیار زیادی است که باید فراموششان کنید. تمامی این اطلاعات در یک شب به ذهنتان نیامده و در یک شب هم از میان نمی‌روند. صبر داشته باشید و به آن زمان بدهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن