پسرونهسلامت و بهداشت

اختلال نعوظ در نوجوانان

اختلال نعوظ در نوجوانان ممکن است به دلایل روانشناختی رخ دهد. همچنین یکی دیگر از دلایل ابتلا به اختلال نعوظ در نوجوانان اختلال در عملکرد عروق خونی است.

اختلال نعوظ  در مردان به ناتوانی در رسیدن یا حفظ نعوظ آلت تناسلی برای برقراری یک رابطه جنسی رضایت بخش گفته می شود. اختلال نعوظ، نوعی ناتوانی جنسی در مردان است. اغلب افراد تصور می کنند که اختلال نعوظ فقط مربوط به سالمندان است. در حالیکه برخلاف تصور معمول، اختلال عملکرد جنسی در میان پسران نوجوان نیز دیده می شود.

دلایل اختلال نعوظ

برای رسیدن به نعوظ مغز، اعصاب، هورمون ها، عضلات و سیستم گردش خون نقش دارند . این اعضای مختلف بدن با کمک هم آلت تناسلی مردان را برای رسیدن به نعوظ خونرسانی می کنند. نعوظ هنگامی رخ می دهد که مغز باعث افزایش جریان خونرسانی به آلت تناسلی می شود. خون در داخل آلت محصور شده و باعث سفت و بلند شدن آلت می شود. عدم توانایی در حفظ نعوظ در هنگام برقراری رابطه جنسی اختلال نعوظ نام دارد. اختلال نعوظ یک ناتوانی جنسی وابسته به سن است، و در بیشتر موارد در مردان سالمند رخ می دهد. با این حال، ED در نوجوانان نیز مشاهده می شود.

اختلال نعوظ در نوجوانان ممکن است به دلایل روانشناختی رخ دهد. همچنین یکی دیگر از دلایل ابتلا به اختلال نعوظ در نوجوانان واسکولوژنیک یا اختلال در عملکرد عروق خونی است.

به طور کلی مهمترین علل ابتلا پسران نوجوانان به اختلال نعوظ عبارت است از:

علل روانشناختی: مسائل روانی مانند استرس، اضطراب، و افسردگی می توانند بر توانایی رسیدن به نعوظ تاثیر بگذارند. حتی سایر مسائل مانند مشکلات رابطه، تجربیات آسیب زای گذشته، فشارهای خانوادگی یا اجتماعی یا وقایع تلخ زندگی می توانند تأثیر مهمی در ابتلا به اختلال نعوظ داشته باشند.

 واسکولوژنیک نوعی اختلال عروق خونی است. وقتی شریان هایی که خون را به آلت تناسلی می رسانند باریک می شوند، اختلال نعوظ رخ می دهد. باریک شدن عروق خونی ناشی از اختلالات خونرسانی است.

دلایل نوروژنیک: برخی از اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس، صرع لوب گیجگاهی (TLE)، سکته مغزی، اسپینا بیفیدا و آسیب نخاعی می توانند باعث اختلال در نعوظ شوند.

دلایل غدد درون ریز: ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت شیرین، هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) و هایپرپرولاکتینمیا (سطح بالای هورمون پرولاکتین) با اختلال نعوظ همراه است. هیپرپرولاکتینمیا به دلیل کم بودن سطح تستوسترون می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود.

دلایل ساختاری: بیماری پیرونی می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی در بزرگسالان شود. پیرونی در اثر تشکیل بافت اسکار فیبری در داخل آلت تناسلی رخ می دهد. پیرونی معمولا با انزال دردناک همراه است. ابتلا به این وضعیت به تدریج باعث کج شدن آلت تناسلی و در نتیجه ناتوانی جنسی در مردان می شود.

مصرف سیگار: بررسی ها نشان می دهد که بین مصرف سیگار و اختلال نعوظ ارتباط قوی وجود دارد. سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر مانند ماری جوانا، تریاک، کوکائین، نیکوتین و الکل نیز با اختلال نعوظ همراه است.

جدا از این علل، استفاده از برخی از داروهای تجویز شده برای فشار خون بالا، داروهای ضد افسردگی، آنتی آندروژن و غیره نیز می توانند باعث ED شوند. از دیگر دلایل اختلال نعوظ می توان به چاقی، دیابت، رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش و استرس در روابط اشاره کرد.

علائم اختلال نعوظ در نوجوانان

اختلال نعوظ سه علامت اصلی دارد که شناسایی آنها نسبتاً آسان است. این علائم عبارتند از:

 • ناتوانی در رسیدن به نعوظ
 • سفت نبودن نعوظ و مشکل شدن عمل دخول
 • ناتوانی در حفظ نعوظ برای رسیدن به عملکرد جنسی رضایت بخش

این علائم ممکن است منجر به عدم تمایل جنسی یا از بین رفتن علاقه به برقراری رابطه جنسی شود.

عوامل خطر و عوارض نعوظ در نوجوانان

عوامل خطرسازی که باعث اختلال نعوظ در نوجوانان می شوند عبارتند از:

 • چاقی
 • استرس
 • اعتیاد به الکل
 • ورزش نکردن
 • مشکلات خواب
 • مصرف برخی داروها
 • ضربه یا صدمه به آلت
 • ابتلا به مشکلات روانی
 • سیگار کشیدن و سوء مصرف مواد
 • ابتلا به برخی بیماری های زمینه ای مانند دیابت

ابتلا به اختلال نعوظ باعث ایجاد عوارض زیر در نوجوانان می شود:

 • خجالت
 • از دست دادن عزت نفس
 • عدم رضایت از رابطه جنسی
 • ناتوانی در بارداری شریک زندگی
 • مشکلات رابطه ناشی از استرس یا خجالت
 • استرس یا اضطراب ناشی از اختلال نعوظ

شایع ترین دلایل ابتلا به اختلال نعوظ در سالمندان فشار خون بالا، تصلب شرایین، عمل جراحی در ناحیه لگن و افزایش چربی خون است. اما به نظر نمی رسد که هیچ یک از این عوامل در ایجاد اختلال نعوظ در نواجوانان نقش داشته باشد. زیرا ابتلا به این بیماری ها سالها یا حتی دهه ها طول می کشد تا آسیب عروقی ایجاد کند. همچنین، مطالعات کمی در مورد تاثیر این عوامل خطر در ابتلا نوجوانان به اختلال نعوظ انجام شده است.

درمان اختلال نعوظ در نوجوانان

درمان ED در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از نوجوانان، رعایت سبک زندگی سالم ممکن است مشکل را حل کند در حالی که برخی دیگر ممکن است به درمان های طولانی نیاز داشته باشند.

بسته به علت اختلال نعوظ، پزشکان روش های درمانی زیر را توصیه می کنند:

ایجاد سبک زندگی سالم

عوامل مختلفی مانند چاقی، سیگار کشیدن، عدم فعالیت بدنی و مصرف بیش از حد الکل می تواند خطر اختلال نعوظ را افزایش دهد. مصرف برخی غذاها می تواند به درمان ناتوانی های جنسی در مردان کمک کند. مصرف مواد غذایی مختلفی مانند ماهی، گردو و روغن زیتون باعث افزایش سلامت قلب و عروق می شود. در نتیجه اختلال نعوظ ناشی از عدم خونرسانی به آلت تناسلی کاهش پیدا می کند.  بنابراین، رعایت سبک زندگی سالم و تغییر در رژیم غذایی می تواند در درمان اختلال نعوظ به نوجوانان کمک کند.

روان درمانی

 جلسات درمانی برای شناسایی و درمان مشکلات روانشناختی می تواند به طور موثری به نوجوانان مبتلا به اختلال نعوظ کمک کند. تکنیک هایی مانند آموزش جنسی و درمان بین فردی نیز ممکن است توسط پزشک توصیه شود.

درمان های طبیعی

 برخی درمان های طبیعی بدون نسخه نیز در دسترس است که زیاد نمی توان به کارایی آنها اعتماد کرد. در مورد موثر بودن درمان های طبیعی رفع اختلال نعوظ مطالعات کمی انجام شده است. بنابراین بدون مشورت با پزشک هیچ یک از این روش های درمانی را امتحان نکنید. استفاده از این روش ها ممکن است باعث آسیب به سلامت کلی بدن شود.

داروهای خوراکی

مصرف برخی از داروها می تواند به درمان ED کمک کند. مصرف این داروها همیشه قبل از انجام درمانهای تهاجمی  توصیه می شود. مهار کننده های آنزیم فسفودی استر از نوع 5 PDE5می توانند به درمان اختلال نعوظ کمک کنند. این داروها باعث باز شدن رگ های خونی در آلت می شوند. افزایش جریان خون در آلت تناسلی نعوظ ایجاد می کند.

در حال حاضر چهار بازدارنده PDE5 در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 • سیلدنافیل (ویاگرا)
 • تادالافیل (Cialis)
 • avanafil (استندرا)
 • vardenafil (استاکسین ، لویترا)

عوارض جانبی این دارو ها شامل سردرد، گرگرفتگی، تغییرات بینایی و ناراحتی معده است.

تستوسترون درمانی

پایین بودن سطح تستوسترون خون در مردان باعث کاهش میل جنسی، کاهش حجم عضلات، افسردگی و ریزش مو می شود. پسران نوجوانی که ED آنها نتیجه تستوسترون پایین است ممکن است تحت تستوسترون درمانی قرار بگیرند. تستوسترون به شکل های مختلف از جمله ژل، پچ های پوستی، پچ های دهانی، قرص خوراکی و محلول های تزریقی در دسترس است.

با این حال بدخلقی، آکنه و خارش و قرمز شدن پوست از شایع ترین عوارض جانبی تستوسترون درمانی هستند.

پمپ نعوظ خلاء

در صورتی که دارودرمانی موثر واقع نشود پزشک از سایر گزینه های درمانی استفاده می کند. یکی از این روش ها استفاده از پمپ نعوظ خلاء است. استفاده از این روش خطرات و عوارض جانبی کمی دارد. در این روش یک لوله استوانه ای شکل بر روی آلت قرار می گیرد. با کمک پمپ دستی یا باتری در داخل استوانه خلاء ایجاد می شود. این تغییر فشار هوا و خلاء به ایجاد نعوظ کمک می کند. برای حفظ نعوظ یک حلقه در اطراف قاعده آلت تناسلی قرار داده شده و استوانه برداشته می شود.

حفظ تفکر مثبت

ED به خصوص برای پسران نوجوان می تواند یک موضوع بسیار ناراحت کننده باشد. باید به فرزند خود یادآوری کنید که میلیون ها فرد دیگر با همین مسئله سر و کار دارند و این مسئله قابل درمان است.

درمان ED فرزند نوجوان شما بسیار مهم است. زیرا اختلال نعوظ ممکن است نشانه ای از ابتلا فرزندتان به انواع بیماری های مزمن مانند دیابت باشد. پیگیری هر چه سریع تر و درمان به موقع باعث رسیدن به نتایج مطلوب تر می شود.

عمل جراحی

آخرین چاره برای درمان نوجوانان مبتلا به ED کاشت پروتز آلت تناسلی مردانه است.

مدلهای ساده پروتز باعث می شوند که آلت تناسلی برای ادرار به سمت پایین و برای مقاربت به سمت بالا خم شود. ایمپلنت های پیشرفته تر نیز وجود دارند که با پر کردن آلت از مایعات باعث ایجاد نعوظ می شوند.

این عمل جراحی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری با خطرات و عوارضی همراه است. به همین علت عمل جراحی فقط در مرحله آخر و پس از شکست سایر درمان ها باید مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین جراحی عروق یکی دیگر از روش های درمان اختلال نعوظ است. هدف از جراحی عروق افزایش خونرسانی به آلت تناسلی مردانه است.

بلوغ چگونه بر اندازه آلت تناسلی مرد تأثیر می گذارد؟

جدول زمانی دوران بلوغ ممکن است در پسران نوجوان متفاوت باشد. کودک شما ممکن است در حین بلوغ تغییراتی مانند تغییر شکل بدن، افزایش اندازه کیسه بیضه، رشد موهای شرمگاهی، تغییر صدا و رشد آلت تناسلی را تجربه کند.

آلت تناسلی مردان در ابتدا از نظر طولی و سپس از نظر عرضی شروع به رشد می کند. آلت تناسلی پسران نوجوان ممکن است در سنین ۱۳ تا ۱۸ مانند آلت یک مرد در سنین بزرگسالی باشد.

نوجوانان معمولاً نمی دانند که اندازه آلت تناسلی مرد بر فعالیت جنسی تأثیر نمی گذارد. آنها ممکن است به دلیل کوچک بودن آلت تصویر ذهنی خوبی از خود نداشته باشند. پسران در سنین نوجوانی معمولا در مورد اندازه آلت تناسلی و توانایی نعوظ خود نگرانی های زیادی دارند. بنابراین شما به عنوان یک پدر و مادر، باید با فرزند خود صحبت کرده و در مورد درک تغییرات فیزیولوژیکی بدن به او کمک کنید.

علاوه بر این، نعوظ غیر قابل پیش بینی یا غیر ارادی مانند انزال در هنگام خواب ممکن است در هر زمان از دوران بلوغ اتفاق بیفتد. بنابراین باید به فرزند نوجوان خود بیاموزید که این مساله کاملا طبیعی است. انزال در هنگام خواب نباید باعث شرمنگی فرزند شما شود. نعوظ های شبانه با گذشت زمان کمتر اتفاق می افتند.

به طور کلی نگرانی در رابطه با سلامت جنسی یا اختلال عملکرد جنسی درمیان پسران نوجوان شایع است. والدین باید برای رفع این نگرانی ها با فرزند خود صحبت کنند. در برخی موارد اختلال نعوظ می تواند در اثر ابتلا به بیماری های زمینه ای باشد. درمان بیماری های زمینه ای مانند دیابت و مشکلات قلبی- عروقی می تواند تا حد زیادی به رفع اختلال نعوظ کمک کند. تاخیر در درمان همراه با افزایش سن باعث طولانی تر شدن روند بهبود می شود. راهنمایی گرفتن از پزشک، همراه با حمایت والدین، ​​می تواند به طور قابل توجهی سلامت جسمی و روانی نوجوان را بهبود ببخشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. ببخشید نعوذ پایدار چند دقیقه هست میشه لطفاً جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن