سلامت و بهداشت

جبران آسیب خودارضایی | استمنا چطور جبران می شود؟

بسیاری از افراد در مورد جبران آسیب خود ارضایی از متخصصین سلامت سؤال می‌پرسند. خود ارضایی عملی است که در فرایند رسش و رشد جنسی معمولاً توسط اکثر افراد تجربه می‌شود. با این حال ممکن است برخی افراد به انجام این کار وابسته شوند. تکرار خود ارضایی در بلند مدت افراد را با عوارض جسمانی و روانی متعددی مواجه می‌کند. اگر به دنبال روش‌هایی برای جبران عوارض خود ارضایی هستید، در ادامه به نکاتی در این زمینه اشاره کرده‌ایم، که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. هم چنین دریافت مشاوره جنسی نیز در این شرایط بسیار کمک کننده خواهد بود.

جبران آسیب خود ارضایی | آیا خود ارضایی عوارض دارد؟

خود ارضایی در فرایند رشد جنسی امری طبیعی است اما اگر به صورت رفتاری تکراری تبدیل شود. می‌تواند برای فرد عوارضی را به همراه داشته باشد. عوارض روانی این موضوع معمولاً بیشتر از عوارض جسمانی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً این افراد به مرور عملکرد جنسی‌شان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و نمی‌توانند با روشی به غیر از خود ارضایی به ارگاسم برسند. در واقع خود ارضایی می تواند منجر به انواع اختلالات جنسی شود.

هم‌چنین به دلیل اعتقادات فرهنگی و مذهبی که در مورد خود ارضایی وجود دارد بسیاری از افراد پس از این کار دچار احساس گناه شدید می‌شوند. این احساس گناه در بلند مدت فرد را دچار افسردگی  و اختلالات اضطرابی می‌کند. عوارض روانی معمولاً توسط افراد نادیده گرفته می‌شود. افراد فکر می‌کنند که خود ارضایی بیشتر بر جسم آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد درحالی‌که این یک باور غلط است و جبران خود ارضایی بیشتر به روش‌های روان‌درمانی نیاز دارد. توجه داشته باشید که عوارض و علت خودارضایی در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد. در نتیجه برای درمان و جبران این مسئله باید این موارد توجه قرار بگیرند.

چگونه می‌توان آسیب خود ارضایی را جبران کند؟

عوارض جسمی و روانی خود ارضایی معمولاً در صورت توقف این عمل و تکرار نشدن آن از بین می‌روند. در نتیجه اولین قدم این است که شما بتوانید از انجام این کار دست بکشید و به سمت روابط جنسی سالم بروید. توجه داشته باشید. برای ترک خود ارضایی انجام کارهایی نظیر توقف دیدن فیلم‌های پورنوگرافی و دوری کردن از عواملی که شما را برای این کار تحریک می‌کنند ضروری است. توجه داشته باشید که کنار گذاشتن عمل خود ارضایی زمان‌بر است و ممکن است شما نتوانید به یک باره این کار را ترک کنید. زمانی که خود ارضایی در شما به رفتاری غیر قابل کنترل تبدیل شود، جبران آن نیازمند خدمات مشاوره و روانشناسی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

روان درمانی برای جبران خود ارضایی

خود ارضایی در صورتی که منجر به ایجاد عوارض جنسی، جسمی و روانی برای شما شده باشد نیازمند جبران و  درمان است. چرا که این رفتار می‌تواند شکلی از اعتیاد به خود بگیرد و شما را در یک چرخه منفی درگیر کند. افرادی که درگیر اعتیاد به خود ارضایی می‌شوند دائماً در فکر این موضوع هستند و به طور وسواسی با آن درگیر می‌شوند. وسوسه‌های همیشگی در مورد انجام خود ارضایی و احساسات ناخوشایند پس از آن برای بهبودی نیاز به خدمات مشاوره روان‌شناسی دارد.

روان درمانگر، در جلسات درمان  روی هیجانات منفی ناشی از خود ارضایی نظیر اضطراب و احساس گناه کار می‌کند و با ارائه راهکارهای مقابله با وسوسه چرخه منفی درگیری در خود ارضایی را قطع خواهد کرد.

بسیاری از افراد به دلیل اینکه نمی‌توانند با شریک جنسی خود رابطه جنسی موفقی داشته باشند دست به خود ارضایی می‌زنند. راه‌حل اصلی در این شرایط این است که مشکلات جنسی خود را با همسرتان حل و فصل کنید. مراجعه به جلسات سکس تراپی که توسط روانشناسان ارائه می‌شود، به زوجین کمک می‌کند تا بتوانند عملکرد جنسی خود را بهبود ببخشند. انواع کژکاری های جنسی نظیر بی‌میلی جنس، زود انزالی، ترس از دخول، ناتوانی در تجربه ارگاسم و … همگی مشکلات قابل درمانی هستند که در طی جلسات روان درمانی رفع خواهند شد.

نقش تغذیه در جبران خود ارضایی

تغذیه، یکی از عواملی است که می‌تواند بر تقویت قوای جنسی تأثیرگذار باشد. اگر تکرار خود ارضایی در شما به تحلیل رفتن قوای جنسی منجر شده، در کنار روش‌های روان‌درمانی می‌توانید برخی اقدامات خانگی را برای بهبود وضعیت جنسی خود انجام دهید. تغییر برنامه غذایی یکی از موارد مؤثر در این زمینه است. از جمله مواد غذایی مناسب در تقویت قوای جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مواد غذایی با پروتئین بالا

– خوردن برخی ادویه‌ها نظیر زعفران

– مواد غذایی با طبع گرم نظیر موز و شکلات

– خوردن مواد غذایی دارای امگا 3 مانند ماهی و زیتون

– مواد غذایی دارای ویتامین B1 مانند بادام زمینی و لوبیا

توجه داشته باشید که تغییر رژیم غذایی اگر با یک برنامه فعالیت ورزشی همراه شود می‌تواند بیشترین تأثیرگذاری را بر تقویت قوای جنسی شما داشته باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه جبران آسیب خود ارضایی  می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره نوجوانی تماس بگیرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

  1. به خدا زندگی خودم رو مدیون برنامه خوب شما هستم. الان چند ماه است که کلا ترک کردم و زندگی بهتری رو شروع کردم. از تیم خوبتون متشکرم که به فکر ما نوجون ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن