سلامت و بهداشت

رشد سینه در پسران نوجوان

 

دوران بلوغ!این دوره با تمام تغییراتی که در آن رخ می دهد می تواند دوره بسیار جالبی در زندگی هر پسری باشد,در واقع این طور به نظر می رسد که مدام چیزی روی بدنتان بزرگتر می شود و یا موهایی در یک محلی رشد می کنند.هر روز یک یا دو تغییر جدید برای شما به وجود می آورد و بعضی وقت ها احساس می کنید که واقعا کنار آمدن با آن سخت است.

این اتفاق برای همه پسران نمی افتد اما یکی از این تغییرات می تواند بزرگ شدن بافت سینه ای باشد که به آن رشد غدد پستانی در مردان می گویند.این اتفاق کاملا عادی و همیشه موقتی است .پس دقیقا چگونه این افزایش بافت سینه برای پسران اتفاق می افتد؟

بزرگ شدن غدد پستانی حالتی است که در آن بافت سینه ای در مردان شکل می گیرد و این اتفاق معمولا به خاطر تغییر طبیعی هورمونی در دوان بلوغ می باشد.در بدن مردان هورمون هایی که توسط بیضه ها ساخته می شوند مسئول موی صورت,رشد سبیل,ضخیم شدن صدا, افزایش طول آلت تناسلی است.

پسران و دختران هر دو هورمون تولید می کنند: اندروژن هورمونی است که باعث ایجاد صفات جنسی در مرد می شود و استروژن هورمونی که مسئول ویژگی های زنانه است.

در بدن دختران افزایش بافت سینه ای به دلیل مقدار زیاد استروژن به وجود می آید .در دوره بلوغ تولید هورمون اندروژن در بدن پسرها به طور قابل توجهی افزایش می یابد در حالی که میزان استروژن کم می ماند.

رشد بافت سینه می تواند در یک یا دوطرف قفسه سینه ظاهرشود و ناحیه سینه حساس تر می شود.این به این معنی نیست که شما تبدیل به دختر می شوید.فقط یک تغییر کوچکی در هورمون های شما رخ می دهد زمانی که شما وارد دوره بزرگسالی می شوید تا به چه اندازه عادی است؟

این طور فرض می شود که تقریبا نصف تمام مردان تا حدی رشد بافت سینه را در یک یا دو سینه خود تجربه می کنند .رشد بافت سینه ای تقریبا همیشه یک وضعیت موقت است و بسیار غیر معمول است که سینه ها به رشد خود ادامه دهند.آنها نهایتا در طول چند ماه تا دوسال کاملا پهن می شوند, خود به خود از بین می روند و به هیچ گونه درمان دارویی و یا جراحی نیازی نیست.

حتی با وجود این که این تغییر موقت برای همه نوجوانان پیش می آید, بعضی از پسران از ظاهر خود خجالت می کشند.بیشتر پسرها فکر می کنند که پوشیدن لباس های گشاد این وضعیت را کمتر در معرض دید قرار می دهد تا وقتی که در گذر زمان بزرگ شدن بافت سینه ای متوقف شود.جراحی رفع افزایش بافت سینه هم در بعضی موارد اختیاری است.اگر پسری احساس کند که رشد بافت سینه اش او را آزار می دهد, می تواند راجع آن با پزشک صحبت کند.

هرچند که عامل اصلی رشد بافت سینه دوران بلوغ است اما در بعضی اوقات می تواند به دلیل برخی بیماری ها یا عوارض جانبی داروها باشد وهم چنین مصرف غیرمجاز برخی داروها مثل آنابولیسمی استروئیدی, ماری جوانا, یا هروئین می تواند میزان هورمون ها را به هم بریزد و باعث رشد بافت سینه ای شود.

مسئله دیگری هم وجود دارد که به آن رشد بافت سینه ای کاذب می گویند که به دوران بلوغ یا هورمون ها هیچ ربطی ندارد.به طور ساده,این اتافاق به خاطر وجود چربی اضافی در ناحیه قفسه سینه پسران می باشد و مثل این است که سینه دارند.یک آزمایش پزشکی می تواند تشخیص دهد که آیا کسی رشد بافت سینه دارد یا دچار بافت سینه ای کاذب شده است.

اگرشما هرگونه سوالی دارید , با دکتر خود صحبت کنید و به خاطر داشته باشید که رشد بافت سینه ای موقت, یک دوره ی رایج, در بلوغ پسران است و  معمولا خود به خود از بین خواهد رفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. سلام ببخشید من سوالم اینه که سینه های من خیلی بزرگه نسبت به بقیه افراد چاق من ۱۸۱cm قدم عع و ۱۲۷ کیلو جرمم و BMI ام ۳۹ عه من آزمایش هورمونی هم دادم و گفتن که سالمه پزشک ولی من همیشه خجالت می کشم لباسام رو می کشم پایین تا جمع و جور تر به نظر بیام . بقیه میفهمم رد میشم مسخره ام میکنن یا نگاه میکنن و میخندن بعد این رشد سینه هامم کاذب نبوده که بعد چند ماه برطرف بشه من ۱۳۹ کیلو بودم و الان لاغر شدم ۱۲ کیلویی تو دو ماه و نیم ولی هیچ اعتماد به نفس ندارم هیچ میرم بیرون نمیتونم سرم رو بالا بگیرم خیلی حس بدی دارم میدونید لطفا کمک کنید ممنون

  2. سلام نوجون گل.پاسخ خیلی واضح است. باید کمی بیشتر وزن خود را کم کنید تا به زیر ۱۰۰ کیلیون برسید. میدونم خیلی سخته و فشار زیادی بهتون میاد. اما اگه میخواهید اعتماد به نفس شما بره بالا و دیگه از مشکل بزرگی سینه هاتون رنج نبرید باید به خودتان این سختی را بدهید.

  3. سلام خسته نباشید من واقعا نگرانم ۱۸ سالمه قد ۱۷۰ وزن ۵۵ کیلو کمبود وزن دارم ولی یکم شکم پهلو دارم تویه یه ماه اخیر هم سینه هام یکم جلو اومده زیرشم احساس میکنم یه غده ای چیزی هست آیا تو این سن خود ب خود برطرف میشه یا باید جراحی شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن