والدین
موضوعات داغ

روانشناسی نوجوانان پسر

نوجوانی یه فصل حساسی از زندگی هر انسانی هس ولی این دوره برای پسرها شاید از حساسیت بیشتری برخورداره. چون پسرا شیطنت بیشتری دارن و سر و گوششون هم میجنبه و بعضیاشونم که از دیوار راست بالا میرن! برای همین هم یه سری مشکلاتی برای نوجوان پسر پیش میاد که اینجا به مهمترین این مسائل، اشاره میشه:

روحیه مستقل بودن

پسرای نوجوان وقتی که میبینن یهو پشت لبشون سبز شده، حس میکنن واسه خودشون مردی شدن دیگه. برای همین هم فکر میکنن از آزادی بیشتری باید برخوردار باشن و میتونن تنهایی از پس مشکلاتشون بر بیان ولی خبر ندارن که هنوزم دهنشون بوی شیر میده و لازمه از بزرگترها هم کمک بگیرن!

حس قدرت طلبی داشتن

یه پسر نوجوان که قد میکشه و چشم و گوشش به اطرافش باز میشه، حس میکنه بخاطر جنس مرد بودن باید توی هر کاری قویتر باشه. برای همین هم اگه توی کوچه یا محله دعوایی بشه، حس قلدری بهش دست میده و میخواد که یه جوری قدرت خودشو به رخ بقیه بکشه. اما نمیدونه که نیازی نیس هر جا هم که بری نخود هر آش بشی…

روحیه دوست یابی

پسرای نوجوان برای اینکه خودی نشون بدن، دوس دارن که توی گروههای پسرونه باشن و با بقیه رابطه برقرار کنن. البته توی این گروهها ممکنه که آدمهای خلافکاری هم باشن که راهشون رو کج برن. اما پسرای نوجوانی هستن که بخاطر فرار از مشکلاتی که توی خونه دارن یا بخاطر اینکه حس تنهایی میکنن وارد این دوستی های خطرناک میشن و غافل از اینکه این راه تهش بن بسته! چون جنس پسر نسبت به جنس دختر حساس تره و از دوستاش تاثیر بیشتری میگیره.

حس پذیرش و دیده شدن

نوجوان پسر برای اینکه توی اجتماع دیده بشه و بقیه قبولش کنن، ممکنه حتی تیپ های عجیب و غریبی هم برای خودش دست و پا کنن. نوع پوشش رو تغییر میده. این حسی هس که یه نوجوان پسر دوس داره توی جامعه دیده بشه و بقولی آدم حسابش کنن و بگن که آره این هم برای خودش آقایی شده و اینکه نوجوان پسر دوس داره مورد تایید قرار بگیره.

حق آزادی داشتن

پسرایی که پا به سن میذارن، حس میکنن باید آزادی بیشتری هم داشته باشن و تا نصفه های شب هم میتونن بیرون از خونه ول بچرخن و انتظار هم دارن که کسی سوال جوابشون هم نکنه. خیال میکنه هر جا و هر زمانی که دوس داشت، میتونه هر کاری خواست انجام بده و همه هم باید به سازش برقصن.

حس مسئولیت پذیری

پسرا هم مثه پدراشون در آینده قراره که مسئولیت یه زندگی رو به عهده بگیرن. برای همین هم پسرا هم حس مسئولیت میکنن و فکر میکنن که باید چرخ زندگی رو یه تنه به دوش بکشن و این فکر و ذکرشون رو مشغول میکنه.

رفتار با نوجوان پسر

اینها جزو مهمترین مشکلاتی هس که ممکنه برای نوجوان پسر بوجود بیاد. اما راه حل چیه؟

بهتره که با پسر نوجوان مثه یه دوس رفتار کرد، پدرها اینجا نقش مهمی رو بازی میکنن. چون پسرا با پدرا راحت تر میتونن رابطه برقرار کنن و حرف دلشون رو بزنن. نیازی نیس که کارهای پسر همسایه یا فامیل رو به رخ پسرتون بکشین و بگین ببین فلانی چقد باهوشه که موفق شده… و حتی هیچ وقت نیاز به فحش و کتک کاری نیس.. همیشه راه میانبر و بهتری هم وجود داره و اونم صحبت کردن با زبون خوش هس… آره، همه آدمها اگه باهاشون به نرمی صحبت کنی باهات کنار میان و میشه که مشکل رو حل کرد.

به پسر ها یاد بدهید چطور در موقعیت های سخت درست تصمیم بگیرند

بجای اینکه بگی پسرم سیگار نکشی یا با دوستای خلافکارت نگردی، بهتره که به طور نامحسوس مثه کاراگاه گجت از فیلم های آموزشی استفاده کنی تا اون با چشماش ببینه که این کارها عاقبت نداره…بجای اینکه از ظاهر لباس پوشیدنش ایراد بگیری بهتره که بهش یاد بدی که وجودش ارزشمنده و تایید میشه و نیاز به اینهمه تیپهای عجق وجق نداره…بهش محبت کنی و با مهربونی رفتار کنی…خیلی محدودش نکنی که تو فلان ساعت کجا بودی و یا چرا دیر اومدی، بهتره که راه درست رو نشونش بدی…جوری هم رفتار نکنی که غرورش زیر سوال بره و حس بی ارزشی کنه…در نهایت میتونی از یه مشاور خوب کمک بگیری و ازش بخوای که توی نحوه رفتارت با نوجوان پسرت بهت راه حل ارائه بده… اینجوری آینده خوبی در انتظار خودتون و نوجوان پسرتون هس….

نویسنده : محمد نعیمی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن