بازگشت به خواندنی

بازگشت به خواندنی

اقدامات اولیه بعد از تجاوز جنسی

سلام رفیق. میدونم اگه بهت تجاوز شده و الان داری این مقاله رو میخونی توی چه وضع بدی قرار داری. ولی لطفا با ارامش به تمام حرفهایی که میزنم گوش بده. بهم تجاوز جنسی شده،چکار کنم؟

۱- اگه طی ۲۴ ساعت اول که بهت تجاوز شده به پزشک قانونی مراجعه کنی اثبات این امر خیلی راحته و حکم اعدام برای اون فرد صادر میشه

۲- بعد از اینکه بهت تجاوز شد حمام نکن و با همان وضعی که هستی سریع با شماره ۱۲۳ که اورژانش است تماس بگیر تا بهت مشاوره لازم رو بدن

۳- خودت رو به نزدیک ترین پاسگاه یا نیروی اتنظامی یا بیمارستان برسون و طرح موضوع کن

۴- میدونم حالت بده و خیلی هم خجالت میکشی و فکر میکنی ادم کثیفی هستی و دیگه همه چی تموم شده. اما این تازه شروع کاره و نباید ناامید بشی

۵- اگه چند روز یا چند ماه هم از زمان تجاوز به شما میگذره بازم ناامید نشو و برای شکایت اقدام کن

۶- از گفتن موضوع به والدین نترس. اگه خودت بالای ۱۵ سال داشته باشی میتونی مستقیم شکایت کنی و تشکیل پرونده بدی. اما باید حداقل مادر یا بابا کنارت باشند تا بهت توی این مسیر کمک کنند. مادر یا پدر قرار نیست تو رو بکشن. پس بهشون اعتماد کن گلم.

۷- حتما تست پزشکی بده تا خدایی نکرده حامله نشید و بیماری های مقاربتی براتون حاصل نشه.

۸- از لطف و رحمت خدا ناامید نشو. قرار نیست با این امر کل اینده شما نابود بشه.

۹- اگه توسط فامیل مثل عمو یا دایی مورد تجاوز قرار گرفتی نگو ابروم توی فامیل میره. حتما موضوع رو به مادر بگو

۱۰- اینکه به خاطر عدم ریخته شدن ابروی خودت تصمیم بگیری شکایت نکنی رو باید خوب روش فکر کنی. توصیه ما اینه که شکایت کنی و کار رو به فراموشی نسپری. چون ده ها دختر و پسر دیگه مثل خودت ممکنه گیر این فرد بیفتند و قربانی بشند و اگه تو جلوی این شیاد رو نگیری قطعا برا بقیه مشکل ایجاد میشه

۱۱- بعد از تجاوز باید حتما زیر نظر یه فرد روانشناس قرار بگیری تا بهت کمک کنه خودت رو جمع و جور کنی و تو رو نسبت به اینده امیدوار کنه و بهت کمک کنه بهتر زندگی کنی. پس به مشاوری که بهش اعتماد داری راز خودت رو بگو

۱۲- هنگام ازدواج در اینده نیازی به بیان این موضوع به همسر خود ندارید. اما اگر مشاهده میکنید این موضوع خیلی روی شما تاثیر گذاشته است و ممکنه در زندگی زناشویی شما مشکل ایجاد کنه و شما نمیتونی خودت رو مدیریت کنی بهتره به همسر خودتون موضوع رو بیان نماید.

اقدامات ضروری بعد از تجاوز جنسی:

سه کار وجود دارد که هرکسی مورد تجاوز قرار گرفته باشد باید انجام دهد:

  1. بدانید که تجاوز تقصیر شما نبوده است.
  2. به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
  3. با احساسات خود کنار بیایید.

۱: تقصیر تو نیست

هر اتفاقی افتاده، تقصیر شما نیست. هیچ کس حق ندارد برخلاف میل شما با شما رابطه برقرار کند. تقصیر فقط به عهده شخص متجاوز است.

گاهی اوقات متجاوز سعی می کند با ایجاد این احساس که شخص مورد تجاوز مقصر است قدرت بیشتری نیز اعمال کند. “تو خودت مقصر بودی” یا “شما آن را می خواستی”، “اگر این کار را نمی کردی من تعرض نمی کردم؛ این ها مثال هایی است که فرد متجاوز استفاده می کند. واقعیت این است که  آنچه شما می پوشید، آنچه می گویید یا نوع رفتارتان به هیچ عنوان توجیهی برای تجاوز به عنف نیست.

بیشتر افرادی که قربانی آزار جنسی هستند، متجاوزان خود را می شناسند. این می تواند گاهی اوقات شخص قربانی را به تلاش برای محافظت از مرتكب سوق دهد. محافظت از خود را در اولویت خود قرار دهید. نگران محافظت از شخصی که به شما تعرض کرده است نباشید. جرم را به پلیس گزارش دهید. گزارش یک تجاوز جنسی ممکن است به محافظت از دیگران در برابر آن شخص نیز کمک کند.

اما گزارش دادن به پلیس ممکن است برای برخی از افراد دشوار باشد. در این صورت از مشاورین روانشناس یا مشاورین قضایی یا حتی یک بزرگسال با تجربه کمک بگیرید.  هر کاری به شما کمک می کند تا احساس امنیت کنید را انجام دهید. بدون اینکه خود را سرزنش کنید.

۲: به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اولین کاری که شخص قربانی باید انجام دهد مراجعه به پزشک است. بیشتر مراکز درمانی و بخشهای اورژانس بیمارستان دارای پزشکان و مشاورانی هستند که آموزش دیده اند تا از شخصی که مورد تجاوز قرار گرفته است مراقبت کنند.

پزشک باید شما را از نظر بیماری های مقاربتی (STD) و آسیب های داخلی بررسی کند.

اورژانس اجتماعی با شماره تلفن ۱۲۳ نیز در این موارد میتواند به شما یاری برساند. تنها کافی است که با این شماره تماس بگیرید. در هر زمان و مکانی می توانید مشاوره دریافت کنید یا در صورت نیاز از خدمات حضوری اورژانس استفاده کنید.

چه مقدار بعد از تجاوز می شود به پزشک مراجعه کرد؟

بدون تغییر لباس، دوش گرفتن یا شستشو باید فوراً به پزشک قانونی یا مراکز اورژانس مراجعه کنید. ممکن است تمیز نکردن برای شما دشوار باشد. اما معاینه فوری بهترین راه برای اطمینان از دریافت درمان پزشکی مناسب است.

مراجعه فوری به پزشکی فوری به پیگیری پرونده جنایی نیز کمک می کند. زیرا شواهد لازم برای تعقیب متجاوز را فراهم می کند.

اگر ابتدا تجاوز را گزارش نکرده اید، اما پس از مدتی نظر خود را تغییر داده اید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا داشتن نتایج معاینه پزشکی به شما در انجام این کار کمک می کند.

حتی اگر بلافاصله معاینه نشوید، به این معنی نیست که بعداً نمی توانید چکاپ کنید. البته همیشه بهتر است بلافاصله پس از تجاوز به پزشک مراجعه کنید. اما فرد همچنان می تواند برای معاینه از نظر بیماری های مقاربتی، بارداری یا جراحات دیگر، پس از مدتی نیز به پزشک مراجعه کند. در برخی موارد، پزشکان حتی می توانند چند روز پس از آزار جنسی، شواهد جمع آوری کنند.

بعد از تجاوز؛ در صورت امکان بدون تغییر لباس،دوش گرفتن یا شستشو باید فوراً به پزشک قانونی یا مراکز اورژانس مراجعه کنید.

۳: با احساسات خود کنار بیایید!

تجاوز فقط از نظر جسمی آسیب رسان نیست. بلکه از نظر احساسی نیز آسیب زا است. مراقبت و پشتیبانی مناسب می تواند به فرد کمک کند تا روند بهبود را شروع کند.

شخصی که مورد تعرض قرار گرفته است ممکن است بسیاری از این حس ها را تجربه کند. عصبانی ، تحقیر شده ، ترسیده ، بی حس یا گیج. همچنین طبیعی است که فردی که مورد تجاوز قرار گرفته احساس شرم و خجالت کند. برخی از افراد از خانواده و دوستان خود کناره گیری می کنند. برخی نمی خواهند تنها باشند. برخی احساس افسردگی، اضطراب یا عصبی بودن می کنند.

بعضی اوقات احساسات مربوط به آزار جنسی از طریق اختلال در خواب یا غذا خوردن نمایان شود. تمرکز در مدرسه یا شرکت در فعالیت های روزمره ممکن است دشوار باشد. بعضی اوقات قربانیان دچار اختلال استرس پس از سانحه می شوند. بهترین راه برای کمک به آنها خدمات مشاوره و روانشناسی حرفه ای است.

صحبت در مورد تعرض در یک محیط امن با کمک روانشناس، بهترین روش برای بهبودی طولانی مدت است.

برای مشاوره خصوصی از بخش رزرو مشاوره در اپلیکیشن نوجوانی اقدام نماید.