مشاوره نوجوان

روانشناسی نوجوان

همانطور که همه ی ما دوران نوجوانی را پشت سر گذاشته ایم حتما شما نیز به عنوان یک پدر و مادر می دانید که این دوران بسیار چالش برانگیز بوده و نیازمند دقت و توجه شما می باشد. اگر چه روانشناسی نوجوان به دلیل حساسیت بالای آن می تواند کمی مشکل به نظر برسد اما با اطلاع از راهکار های مطلوب در هنگام مواجهه با هر مشکل، می توانید به آسانی با آن موضوع برخورد کرده و نتیجه ی مطلوب نیز دریافت نمایید.

گذر از دوران کودکی برای رسیدن به دوران جوانی، تغییرات چشمگیری را در جسم و روان نوجوان ایجاد کرده و این تغییرات، احساسات متفاوت و متضادی را در رفتار و افکار او به وجود می آورند.

از آن جایی که به طور دقیق نمی توان سن مشخصی را برای شروع و پایان نوجوانی در نظر گرفت و در خانواده های متفاوت به لحاظ ژنتیک، آب و هوا، تغذیه و… متفاوت خواهد بود، بنابراین شما به عنوان یک پدر و مادر بایستی با شناخت دقیق علائم و مشکلات این دوران و نیز بهره مندی از مشاوره نوجوانان به رشد جسمی و فکری هر چه بهتر فرزندان خود کمک نمایید.

مشاوره نوجوانان

مشاوره نوجوانان می تواند بهترین گزینه برای کمک به والدین در این دوران باشد چرا که علم روانشناسی نوجوان بسیار پیچیده بوده و شما می توانید با کمک گرفتن از مشاورین خبره، پاسخ سوالات خود را در اسرع وقت دریافت نمایید.

مشاوره روانشناسی نوجوانان به شما کمک می کند تا هنر خوب گوش دادن و نحوه ی صحیح برقراری ارتباط با نوجوان تان را بیاموزید. درک نوجوان و عدم قضاوت رفتار او نیز می تواند از موضوعاتی باشد که در جلسات مشاوره می توانید به درستی آن را فرا گیرید. اطلاع از علاقمندی های نوجوان و نصیحت نکردن آن ها نیز می تواند بسیار مفید و موثر باشد.

همچنین گاهی برخی از مسائل و مشکلاتی پیش می آید که از عهده والدین خارج بوده و یا بهتر می بینند که نوجوان آن را از زبان فرد دیگری بشنود. در چنین مواردی بهره مندی از خدمات روانشناسی نوجوان می تواند بسیار مفید بوده و شما را در مسیر درست تربیتی قرار دهد.

توجه کنید که استفاده از مشاوره نوجوان به این معنا نیست که شما به عنوان والدین در ایفای وظایف خود کوتاهی کرده و یا نمی توانید از عهده تربیت نوجوان خود برآیید، بلکه استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی نوجوانان می تواند با شناخت درست نحوه برقراری ارتباط با نوجوانان و انفجار های رفتاری مربوط به این دوران، کمی از سرکشی ها و کشمکش های میان والدین و نوجوانان کم کند تا از هتک هرمت ها و پرده دری ها و مشکلات بعدی جلوگیری نماید.

مشاوره روانشناسی بلوغ دختران

به طور طبیعی در تمام منطق جهان، دختران زودتر از پسران به بلوغ رسیده و بنابراین سن بلوغ در دختران با سن بلوغ در پسران متفاوت است. اما در هر حال شناخت ویژگی های دوران بلوغ و تغییرات فیزیکی و روانی ایجاد شده در این دوران می تواند به روند گذر از این دوره به نوجوان کمک کرده و در شکل گیری شخصیت آینده ی او نیز تاثیر گذار باشد.

در دوران بلوغ به دلایل مختلف فیزیولوژی، تغییرات متفاوتی در بدن نوجوانان ایجاد می شود که ناهماهنگی ها و تضاد های فکری و جسمی را در آنان سبب می شود. در این دوران و حتی تا چندین سال پس از گذر از این دوران نیز ممکن است دختران با سوالات زیادی در ذهن خود مواجه شوند که به دلیل عدم دریافت پاسخ مناسب به سوالاتشان ممکن است در آن ها افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات را ایجاد نماید.

متاسفانه بسیاری از والدین بدون در نظر گرفتن مشکلات عدم پاسخگویی به سوالات نوجوانان، آنان را به حال خود رها کرده و این گونه باعث می شوند تا نوجوانان پاسخ سوالات خود را از منابع غیر معتبر دریافت کرده و نیز فاصله ی به وجود آمده بین آن ها و نوجوان را بیشتر نماید. روانشناسی نوجوان در این خصوص می تواند به کمک خانواده ها آمده و با پاسخ های درست و مناسب، دختران را از این نگرانی ها و تشویش ها خارج کرده و شخصیت، افکار و عقاید او را نظم ببخشد.

مشاوره درباره مسائل بلوغ پسران

به دلیل تغییرات فیزیکی و جسمی پسران با دختران، قطعا دوران بلوغ پسران نیز با دختران تفاوت هایی داشته و فرا رسیدن این دوران در پسران می تواند با واکنش های هیجانی تری همراه باشد. پسران در دوران بلوغ به دلیل شیطنت های بیشتر، ممکن است با چالش های بیشتری مواجه شده و خانواده ها را با خود درگیر نمایند.

شما به عنوان پدر و مادری که نگران پسر خود در دوران بلوغ و تغییرات به وجود آمده در او هستید بهتر است مواردی را که در او ایجاد شده و یا خواهد شد را به او آموزش داده تا بتوانید کمی از استرس ها و نگرانی های او در این دوران بکاهید. البته توجه کنید که چنانچه پدر در این خصوص به فرزند خود توضیحاتی دهد و یا صرفا از خاطرات و تجربیات خود برای او بگوید، می تواند بسیار مفید بوده و برای او راهنمایی خوبی به شمار رود.

همچنین چنانچه پدر به هر دلیلی حضور ندارد و یا رابطه پدر با پسر به گونه ای صمیمی نیست که بتوان توضیحات مفیدی را در این خصوص در اختیار نوجوان قرار دهد، می توانید از خدمات مشاوره نوجوان بهره ببرید.

مشاوره روانشناسی بلوغ زودرس نوجوانان دختر

بلوغ زودرس نوجوانان دختر چیزی حدود ۱۰ برابر نسبت به پسران شایع تر بوده و این می تواند برای خانواده ها بسیار نگران کننده باشد. بلوغ زودرس در دختران قبل از ۷ سال بایستی تحت درمان قرار گرفته و اگر در سنین ۷ تا ۸ سال اتفاق بیفتد خیلی نگران کننده نبوده اما بایستی با استفاده از خدمات مشاوره نوجوانان تحت کنترل خانواده قرار گیرد.

از آن جایی که بلوغ زودرس در دختران می تواند باعث بسته شدن زود هنگام صفحات رشد آن ها شده و در نتیجه کوتاهی قد را در آن ها شاهد باشیم می تواند نگران کننده باشد. همچنین در دخترانی که به بلوغ زودرس دچار می شوند، تغییرات خلقی، رفتاری و مشکلات عصبی بیشتر دیده می شود.

علاوه بر این اگر بلوغ جنسی پیش از بلوغ اجتماعی و روانی در نوجوان اتفاق بیفتد نیز احتمال آسیب ها و مشکلات بعدی در آن ها بیشتر خواهد بود.

مشاوره بلوغ زودرس نوجوانان پسر

از جمله دلایل مختلفی که می تواند سبب بلوغ زودرس در پسران شود می توان تغییر تغذیه، مشکلات به وجود آمده در هورمون ها، سیستم عصبی مرکزی و… را نام برد. بلوغ زودرس می تواند مشکلات خانوادگی و اجتماعی را در نوجوانان به وجود آورده و آنان را سرخورده و منزوی نماید. البته برعکس آن نیز امکان پذیر است به گونه ای که برخی از نوجوانان با سرکشی و طغیان سعی دارند تا از خانواده فاصله گرفته و یا حتی به فرار از خانه نیز فکر کنند.

مشاوره نوجوان می تواند در مسیر کنترل و آموزش های لازم به خانواده و نیز خود نوجوان بسیار مفید واقع شده و خانواده ها را از مشکلات بعدی برهاند. چرا که مشکلات ایجاد شده در رفتار و گفتار نوجوان حتی ممکن است در فرزندان دیگر خانواده نیز تاثیر گذار بوده و بیش از پیش بر مشکلات خانواده ها بیفزاید.

تربیت جنسی نوجوانان

تربیت جنسی یکی از قسمت های مهم تربیتی در فرزندان است که بایستی والدین به آن توجه ویژه ای داشته باشند تا نوجوانان مجبور نباشند برای دریافت پاسخ های خود به دوستان و یا دیگر افراد و روش هایی که ممکن است خود آن ها نادرست باشند، روی آورده و پاسخ خود را از آن ها دریافت نمایند.

تماشای فیلم های پورن و مبتذل می تواند یکی از عمده مشکلات خانواده ها در این دوران باشد که به دلیل فراگیری اینترنت و انواع شبکه های اجتماعی و در دسترس بودن آن ها، علاوه بر این که در نوجوانان بلوغ زودرس را سبب می شود می تواند موجب انحرافات جنسی در آنان شده و خانواده را با مشکلات عدیده ای مواجه سازند.

مشاوره روانشناسی نوجوانان در سن بلوغ می تواند نحوه ی صحیح مدیریت امیال جنسی و نیز هویت یابی جنسی نوجوانان در بستر خانواده را به شما آموزش داده تا بتوانید به این طریق هویت جنسی نوجوانان را پرورش داده و به نیاز های جنسی او به طور مطلوب جهت بدهید.

افت تحصیلی نوجوانان

دوران نوجوانی به دلیل تغییرات ذهنی و جسمی یکی از حساس ترین بخش های زندگی است که این حساسیت می تواند در قسمت های مختلف زندگی خانوادگی و اجتماعی از جمله در تحصیل او نمایان شود. افت تحصیلی نوجوانان مانعی برای دستیابی به موفقیت انان شده و ممکن است آینده ی آنان را به خطر اندازد.

در این میان نقش خانواده ها در تربیت کودکان و جهت دهی مطلوب به تغییرات ایجاد شده در دوران بلوغ نوجوان با افکار و احساسات او، می توانند نقش بسیار موثری را در موفقیت و رشد صحیح نوجوان خود ایفا کنند.

خانواده ها می توانند با شناخت روحیات و نیاز های نوجوان خود، بهترین همراه و یاور او باشند و در این مسیر چنانچه با مشکلی برخورد کردند نیز می توانند از خدمات روانشناسی نوجوان استفاده نمایند. مشاوره روانشناسی نوجوانان می تواند به شما کمک کند تا عامل افت تحصیلی را در نوجوان خود بیابید و سپس نسبت به رفع هر چه بهتر آن در اسرع وقت اقدام کنید.

افسردگی نوجوانان

از دیگر مشکلاتی که به دلیل تغییرات ایجاد شده در نوجوانان می تواند گریبان گیر آن ها شده و زندگی را به کامشان تلخ نماید، افسردگی دوران بلوغ است. افسردگی در نوجوانان معمولا فراتر از کج‌ خلقی‌ های معمول است که در این سن و سال به وجود می آید و در واقع یک بیماری جدی است که بایستی به سرعت روند درمان را برای آن در پیش گرفت.

افسردگی نوجوانان بسیار خطرناک بوده و بیشتر از آن چه که تصور می کنید می تواند به آن ها صدمه وارد نماید. به طور مثال افسردگی می تواند نوجوانان را به سمت خود آزاری، سیگار و مواد مخدر، خودکشی و یا حتی روابط خارج از خانواده سوق داده و رفته رفته شما را با انبوهی از مشکلات در نوجوان مواجه کند.

برای آنکه نوجوانی شاد داشته باشیم که مسیر رشد و نمو را به درستی طی می کند و در مسیر درست قدم بر می دارد، بایستی احساسات او را درک کرده و از این که مدام از او انتقاد کنیم دست برداریم. نوجوانان افسرده معمولا به شدت به انتقاد کردن حساسیت داشته و معمولا تنها بودن را ترجیح می دهند.

برای آن که بدانید چطور با تمایل به تنهایی در نوجوانان برخورد صحیح داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از مشاوره نوجوانان استفاده نمایید. مشاورین با تجربه در این زمینه می توانند با آموزش روش های درست مقابله با تنهایی در نوجوانان، نگرانی های شما را در این خصوص برطرف نمایند.

اضطراب و استرس در نوجوانان

اگر چه که استرس در مواردی نظیر زمان امتحانات، طبیعی است اما اضطراب و استرس چنانچه به طور مزمن در فرد وجود داشته باشد می تواند مشکلات زیادی را در او به وجود آورده و خانواده را به خود درگیر نماید. تغییرات خلقی و رفتاری می تواند از نشانه های مهم استرس و اضطراب باشد که در روانشناسی نوجوان به آن پرداخته می شود.

اضطراب و استرس می تواند به دلایل متفاوتی همچون مشکلات خانوادگی، تغییرات جسمانی ایجاد شده در دوران بلوغ، زندگی اجتماعی، فشار محیط، عزت نفس پایین، رقابت با دیگران و… ایجاد شود که بایستی ابتدا علت ایجاد استرس را در نوجوان شناخته و سپس نسبت به برطرف کردن مشکل اقدام نمود.

در روانشناسی نوجوان چنین بیان می شود که حس استقلال‌ طلبی از دیگر عواملی است که موجب ایجاد استرس در نوجوانان می شود. چرا که نوجوانان در این دوران تمایلات زیادی را در برقراری ارتباط با جنس مخالف در خود احساس می کنند که به دلیل ترس از اطلاع خانواده، در آن ها اضطراب ایجاد می نماید.

مشاوره تلفنی چیست؟

مشاوره با تلفن یکی از زمینه های روانشناسی است که در دو دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است. مشاوره تلفنی به هر نوع خدمات روانشناختی که با تلفن انجام می شود اشاره می کند و براساس مطالعات به عنوان یک روانشناسی موثر عمل کرده است.

این نوع مشاوره بصورت فردی، گروهی و یا بین زوجین انجام می شود. مهم نیست که مشکل چیست؛ اضطراب، اختلاف با همسر، استرس، اعتیاد یا … مشاوره تلفنی فرصتی عالی برای بهبود روحیه فرد فراهم می آورد.

کارشناسان ما از طریق مشاوره تلفنی در این مسیر همراه شما والدین هستند.

مزایای مشاوره تلفنی

با توجه به ماشینی شدن زندگی های امروزی، مشاوره آنلاین به یکی از محبوب ترین روش های مشاوره و درمان تبدیل شده است.

  • برای همه در دسترس است.
  • اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
  • محدودیتی برای مکالمه وجود ندارد.
  • در هر زمانی که احساس کنید می توانید با یک شخص مورد اعتماد درد و دل کنید.
  • خیلی از افراد در دفتر مشاور احساس راحتی ندارند و در محیط خانه شان بهتر می توانند ارتباط برقرار کنند. در نظرسنجی ها این روش در بین خانم های خانه دار محبوبیت زیادی دارد.
  • مشاوره در سریع ترین زمان صورت می گیرد.
  • در زمان و هزینه های رفت و آمد به مرکز مشاوره صرفه جویی می شود
  • خیلی از افراد در مشاوره های حضوری راحت نمی توانند مشکلات و نگرانی های خود را بیان کنند ، در حالی که با مکالمه تلفنی بهتر می توانند رابطه برقرار کنند.
  • این گونه مشاوره برای سراسر ایران قابل انجام است.

رزرو مشاوره تلفنی

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن